Készült: 2024.05.08.23:30:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2023.11.27.),  80-85. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:00


Felszólalások:   74-79   80-85   86-91      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ, ezért tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Keresztes László Lóránt és Kanász-Nagy Máté képviselő urak, az LMP képviselői, interpellációt nyújtottak be az energiaügyi miniszterhez: „Mikor tesz végre érdemi lépéseket a kormány az országszerte összeomlás jeleit mutató, súlyos forrás- és szakemberhiánnyal küzdő víziközmű ágazat rendbetételével kapcsolatban?” címmel. Kanász-Nagy Máté képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A hazai víziközmű-hálózat az elmúlt évtizedek elégtelen kormányzati intézkedéseinek következtében az összeomlás szélére sodródott. A szolgáltatók rendkívül nehéz gazdasági helyzetben vannak, ezt súlyosbítja az ágazatot terhelő különadó, a szakemberhiány, valamint az, hogy az ágazaton belüli forráshiány a legoptimistább szakértői becslések alapján is 3000 milliárd forint.

Az elmúlt években a csőtörések, meghibásodások száma megduplázódott, ma pedig ott tartunk, hogy országosan 20 százalék alá csökkent a megfelelő minősítésű vízrendszerek aránya, a megtermelt ivóvíz negyede pedig felhasználás nélkül elfolyik a rossz állapotban lévő csőhálózat miatt. A helyzet súlyosságát mutatja az is, hogy szinte naponta jelennek meg olyan hírek, amelyek egy adott településen tapasztalható súlyos, vízminőséggel kapcsolatos problémáról szólnak.

Szigetvár nyugati részében több mint 17 hónapja ihatatlan az ivóvíz, az érintett lakosok azóta lajtos kocsiból hordják haza a vizet. Többszöri próbálkozás ellenére az esettel kapcsolatban sem a területért felelős államtitkár, sem a térség kormánypárti országgyűlési képviselője nem ad tájékoztatást. De hasonlóan szomorú példa, amit Berettyóújfaluban vagy éppen Szeghalmon láthatunk, ahol szintén elszíneződött, büdös, emberi fogyasztásra alkalmatlan ivóvízről számoltak be a helyi lakosok több alkalommal.

A közelmúltban mi az LMP részéről megkereséssel fordultunk a megyei jogú városok, valamint az önkormányzati szövetségek vezetőihez, és arra kértük őket, hogy közösen lépjünk fel az ágazat problémáinak kezelése érdekében. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének válaszleveléből megtudhattuk, hogy a TÖOSZ évek óta rendszeresen jelzi a döntéshozók felé, hogy súlyos nehézségekkel és forráshiánnyal küzd az ágazat, továbbá egy évi 60 milliárdos alap létrehozását is kezdeményezték, amelyből a rekonstrukciós munkálatok elvégzését lehetne finanszírozni. Javasolták azt is, hogy az állam kompenzálja az önkormányzati tulajdonú társaságok veszteségeit, valamint azt, hogy az önkormányzati tulajdonú víziközmű-társulások maradjanak önkormányzati tulajdonban, amit azzal indokoltak, idézem: „Javaslatunk indoka, hogy a víz alapvető élelmiszer, amelyhez való hozzájutást nem szabad veszélyeztetni.”

A magunk részéről az alábbi kérdéseket tettük fel Lantos Csaba miniszter úrnak. Mikor tesznek érdemi lépéseket az ágazat rendbetétele érdekében? V. Németh államtitkár úr a közelmúltban többször is az ágazat aranykoráról beszélt  pontosan mit jelent ez az aranykor a súlyos helyzet tükrében? Mik a részletei annak a nagyszabású rekonstrukciós programnak, amin a kormány dolgozik? S hadd tegyek fel még egy extra kérdést is, mivel a víz kérdése, a vízválság nagyban összefügg a klímaválság kérdésével, és ezen a héten tartják Dubajban a klímacsúcsot. A magyar kormány részéről ki vesz részt ezen a klímacsúcson? Lantos Csaba államtitkár úr vagy Koncz Zsófia államtitkár asszony ott lesze Dubajban? Mit teszünk a klímaválság, a vízválság ellen? Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fogja megadni. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném jelezni azt, hogy a víziközmű-ágazattal kapcsolatban egyébként már rengetegszer adtunk választ mind írásban, mind szóban, s ráadásul a múlt héten elfogadott törvénymódosítás vitájában a területért felelős államtitkár kollégám is részletesen válaszolt önöknek, de természetesen ezt most is meg fogom tenni.

A kormány számára kiemelten fontos, hogy biztosítani tudjuk az egészséges ivóvizet mindenki számára, és az egész víziközmű-ágazat kiemelten fontos a kormány számára. Éppen ezért hoztuk létre az Energiaügyi Minisztériumon belül egy önálló államtitkárság feladataként is azt, hogy ezekkel az ügyekkel kiemelten tudjunk foglalkozni.

Szeretnék azért néhány jó hírről tájékoztatást adni az elején, amit szerintem nagyon-nagyon kiemelten fontos ilyenkor elmondani; nem vagyok benne biztos, hogy ezt mindenki tudja. Magyarországon a lakások közműves ivóvíz-ellátottsága csaknem 100 százalékos. Horvátországban ez az arány 86 százalék, Romániában körülbelül 74 százalék, azonban a keleti szomszédainknál az északkeleti régióban a lakosság vízhálózatra csatlakozásának aránya alig haladja meg az 50 százalékot.

A csatornázottság Magyarországon  csak mert ha eredményekről beszélünk  83,5 százalék hazánkban, Romániában 37 százalék, Horvátországban 32 százalék. Hazánkban a szennyvíztelepek száma tíz év alatt megkétszereződött  azt gondolom, ez is egy fontos eredmény , ma már több mint 800 telep működik. Tehát az az állítás, hogy az elmúlt 13 évben nem történt semmi, ez egészen biztosan nem igaz. Az Energiaügyi Minisztérium a víziközmű-szolgáltatásban részt vevő szervezetek számára támogatásként 2023-ban 150 milliárd forintot biztosít.

Azt is szeretném kiemelni, hogy mint ismeretes, a főpolgármester és a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége gyakorlatilag megzsarolta a kormányt azzal, hogy elzárja a vizet Budapest vonzáskörzetében. A kormány ezt nem engedhette, hogy a Budapest agglomerációjában élő emberek víz nélkül maradjanak, hiszen, ahogy említettem, nekünk kiemelten fontos, hogy mindenkinek tudjuk biztosítani az egészséges ivóvizet. Az Energiaügyi Minisztérium által kezdeményezett egyeztetés nem vezetett eredményre, a főváros vezetése fenntartotta a fenyegetését a szerződések módosítására, felmondására. Ezért volt szükség arra, hogy a minisztérium jogszabály-módosítást kezdeményezzen annak érdekében, hogy a főpolgármester és a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége ne zsarolhassa az agglomerációt, és ne ők döntsék el, hogy az ott élő emberek ivóvízhez jutnake, vagy sem, illetve azt is kifejeztük, hogy a lakosság számára a rezsicsökkentett árat a jövőben is fenn kell tartani.

Azt sajnálatosnak tartom, hogy az önök ágazatért aggódó szavai nem tükröződnek e tekintetben, hiszen az LMP részéről a víziközműtörvény-módosításhoz nem érkezett módosító javaslat a Törvényalkotási Bizottság ülésére, a múlt héten pedig a víziközmű-szolgáltatásról szóló törvényjavaslatot sem ön, sem az LMP frakciója nem szavazta meg.

A konkrét kérdések kapcsán, amiket feltett, már többször válaszoltunk írásban is, de most szeretném kiemelni a következőket: Szeghalom esetében a Nemzeti Vízművek Zrt. tájékoztatása szerint az észlelt problémák az általános üzemeltetési feladatok során kezelhetők voltak. Berettyóújfaluban ivóvízminőség-javító projekt megvalósítása zajlik, jelenleg a projekt záró próbaüzemi feladatait végzik, ennek része a hálózatmosatás munkafolyamata is. Szigetvár esetében pedig felhívnám a figyelmet Szigetvár polgármesterének  aki nem kormánypárti polgármester  a közelmúltban kiadott levelére, amelyben a folyamatos együttműködésről és a minisztérium támogatásáról nyilatkozott.

Kérem képviselő urat, hogy fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes asszony. Most megkérdezem Kanász-Nagy Máté képviselő urat, hogy elfogadjae a miniszterhelyettesi választ. Parancsoljon!

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Valóban, folyamatosak a hírek a víziközmű-ágazat problémáival kapcsolatban. Nemcsak Szigetvárról és Szeghalomról van szó, hanem Berettyóújfaluról is, de egyébként, ha megnézzük az agglomerációs helyzetet, akár Érd, akár Solymár esetében, főleg a nyári időszakban a korlátozásokat, erre is sor került különböző kapacitásproblémák miatt, infrastrukturális problémák miatt.

Említette államtitkár asszony a tetteket, és egy forrást is megjelölt. Azért nem tudom elfogadni a választ, mert pont ez nem elegendő.

(15.50)

Tehát amikor minden szakértő, minden önkormányzati szövetség szerint 3000 milliárd forint hiányzik, akkor itt néhány tíz vagy néhány száz milliárd forintos összeg nem tudja ezt a kérdést megoldani, már csak azért sem, mert idézte azokat a számokat is, hogy hova terjed ki a lakossági ivóvízellátás. Ez valóban közel 100 százalékos, de a probléma többek között az, hogy ennek az ivóvíznek a negyede nagy átlagban elfolyik a csövekből, és ezt a problémát csak akkor tudjuk megoldani, ha végre-valahára ezt a nagyon komoly összeget elkezdjük rászánni az ágazatra.

Amit önök terveznek, azok apró, pici lépések. Sokkal nagyobb ugrásra lenne szükség. Köszönöm szépen, nem tudom elfogadni sajnos.




Felszólalások:   74-79   80-85   86-91      Ülésnap adatai