Készült: 2024.05.08.06:22:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2023.11.27.),  189-192. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:   185-188   189-192   193-196      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Komjáthi Imre és Gurmai Zita, az MSZP képviselői, kérdést kívánnak feltenni a pénzügyminiszter úrnak: „Miért nem emelik az ápolási díjat is már decembertől, amikor a gyermekek otthongondozási díja (GYOD) emelkedik? Miért nem kompenzálják évvégén a szociális ellátásban részesülőket is, ahogyan a nyugdíjasokat?” címmel. A kérdésre a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter úr kérésére Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni. Öné a szó.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Elnök Úr! Kedves Kollegák! A minimálbér és a garantált bérminimum decemberi emelése miatt számos juttatás összege megváltozik, melyeket a törvény a minimálbér hatályos összegéhez köt, többek között emelkedik a gyermekek otthongondozási díja is. Ezt a minimálbér összegével azonos ellátást azok kapják, akik a tartósan vagy súlyosan beteg, fogyatékos gyermeküket  a gyermek életkorától függően  ápolják.

Ugyanakkor a sima ápolási díj, melynek összege töredéke az előbbieknek, nem változik csak januártól, akkor is csak 6 százalékkal. Az ápolási díj a tartósan gondozásra szoruló személyek otthoni ápolását ellátó nagykorú hozzátartozó részére biztosított anyagi hozzájárulásként van meghatározva a törvényben, de értelemszerűen idetartoznak például a szüleiket ápolók. Számtalanszor jeleztük, hogy mennyire igazságtalannak tartjuk azt, hogy a gondozó és a gondozott közötti rokoni kapcsolatban megkülönböztetik a juttatás összegét, ami akár ötszörös is lehet.

Most decembertől a gyod 266 800 forintra emelkedik, miközben az alapösszegű ápolási díj decemberben is csak 45 665 forint marad, de januártól is csak 48 405 forint lesz. Nem véletlen, hogy a civilek is folyamatosan küzdenek, már közel 22 ezren aláírták azt a petíciót, amit azért indítottak civil szervezetek, hogy ne csak a gyermeküket ápolók kaphassanak legalább minimálbért; ez közel 30 ezer ellátottat és még egyszer ennyi gondozottat jelent.

Miközben a rendszer eleve igazságtalan, aközben tovább súlyosbítják a helyzetet azzal, hogy semmibe veszik a legalább olyan nehéz anyagi körülmények között élő, ápolási díjban részesülőket és az általuk ápoltakat is. Mintha nekik nem lenne ugyanolyan drága az élelmiszer, a fűtés, a gyógyszer, mintha nekik nem csökkentette volna az ellátásuk értékét az éves szinten közel 20 százalékos infláció. Tegyük hozzá, hogy a többi szociális ellátásban részesülőre ugyanúgy nem gondoltak.

Mindezek miatt tisztelettel kérdezem: miért nem emelik az ápolási díjat is már decembertől, ha a gyermekek otthongondozási díja is emelkedik, és miért nem kompenzálják év végén a szociális ellátásban részesülőket is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ahogyan a nyugdíjasokat is? (Az elnök felé:) Köszönöm, hogy extrát engedett. Várom a válaszát, miniszterhelyettes úr.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Gurmai Zita képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Azokról beszélünk tehát, akik valamilyen hozzátartozójukat otthon ápolják, és ez annyira intenzív napi munkát jelent otthon, hogy nem tudnak mellette munkát vállalni. Erre az önök kormánya, képviselő asszony, 15 milliárd forintot fordított a saját kormányzása alatt, ápolási díjra és gyodra  akkor még gyod nem volt, azt is ápolási díjnak hívták  15 milliárd forintot. Mi az elfogadott költségvetésben most 101 milliárd forintot szánunk ugyanerre a célra, tehát ez elég jelentős emelkedés, 15 milliárdról 101 milliárd forintra. (Dr. Gurmai Zita: Csak hány év telt el azóta!)

Akik a legsúlyosabb állapotú gyermeküket otthon ápolták, ők az önök kormányzása alatt 37 ezer forintot kaptak havonta  37 ezer forintot! , most ugyanők 266 ezer forintot fognak kapni; ez egy érezhető előrelépés. Annak is köszönhető ez, hogy a baloldali kormányzás idején a minimálbért sem nagyon emelték, nemhogy az emberek bérét, de a minimálbért sem. Összesen 23 500 forinttal emelték önök a minimálbért  23 500! , mi 193 300 forinttal emeltük a minimálbért. Ebből is látható, hogy kinek volt fontos az, hogy a kis keresetű embereknek minél gyorsabban nőjön a fizetése, kinek volt az fontos, hogy akik másokat ápolnak, azok segítséget kapjanak.

De nemcsak ezt a kedvezményt vezettük be, a gyermekek otthongondozási díját  annak ellenére, hogy a baloldal ezt nem támogatta a parlamenti szavazásnál, egyetlenegy baloldali képviselő sem szavazott igennel, amikor erről volt szó , hanem azt is bevezettük, hogy az ápolási díj mellett nyugdíjjogosultságot is szereznek arra az időszakra, egészségügyi biztosítási időnek is beszámít ez, és aki pedig hosszú időn keresztül, húsz éven keresztül a saját otthonában ápolta legalább napi 4 órában a hozzátartozóját, ezért valószínűleg a nyugdíja is alacsonyabb összegű lesz, ezért a nyugdíjat is havi 50 ezer forint nettó összeggel megemeltük az ilyen személyek esetében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   185-188   189-192   193-196      Ülésnap adatai