Készült: 2024.05.09.07:10:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2023.07.31.),  7-10. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 5:46


Felszólalások:   5-6   7-10   11-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A Jobbik képviselőcsoportjából Brenner Koloman képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, öné a szó.

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): (A felszólaló nem tűzte fel mikrofonját.) Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház, illetve Tisztelt Képviselőtársaim  már azok, akik itt vannak a Fideszen túli világból. (Dúró Dóra: Nincs mikrofon. Mikrofonba!  Dr. Apáti István: Ráérünk.) Elnézést.

ELNÖK: Kérném szépen visszaállítani a képviselő úr időkeretét! (A felszólaló feltűzi a mikrofonját.)

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm szépen a türelmét, elnök úr, elnézést kérek.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim, illetve azok a kedves Képviselőtársaim, akik itt vannak! A Fidesz végzetes módon elhanyagolja a magyar egyetemi világot. Ennek ismét tanújelét adták ma is, hiszen nem jöttek el a mai rendkívüli ülésnapra, amelyen a Jobbik-Konzervatívok nevében egy olyan határozati javaslatot is tárgyalhattunk volna, amely a magyar egyetemisták Erasmus-ösztöndíjára vonatkozott volna, illetve a magyar oktató-, kutatótársaim Horizont európai uniós forrásaira vonatkozott volna.

Persze, az egész ott kezdődött, hogy Navracsics Tibor miért nem mondott még le. Hiszen miniszter úr megígérte, hogy abban a pillanatban, hogy ha nem jönnek az európai uniós források, ő veszi a kalapját. Hol a kalapja, miniszter úr?  kérdezném, ha itt lenne. (Dr. Navracsics Tibor miniszteri székére mutatva:) Nincs itt.

Ráadásul a magyar egyetemi világ nagyon rá van szorulva sajnos a Fidesz tudás- és értelmiségellenes politikája miatt ezekre a forrásokra. És már most, ezekben az elmúlt hónapokban, sőt években nagyon nagy hátrányokat szenved el a magyar egyetemi világ, a Fidesz felelőtlen politikája miatt; hiszen mi kezdettől fogva mondtuk  jómagam is mint az Európa Tanács jelentéstevője , az egyetemi autonómia és akadémiai szabadság témakörében, jeleztük: baj lesz a fideszes kuratóriumi fenntartású egyetemekkel. Hiszen ez lábbal tapossa a középkor óta fennálló egyetemi autonómiát.

Ennek legújabb példája, eklatáns példája a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori pályázata, ahol itt a felelős miniszter ugyan aztán próbálja úgy kiírni a rektori pályázatot, hogy látszólag megengedi a szenátus által támogatott jelöltnek azt, hogy elinduljon, aztán belerak három olyan passzust, hogy mégsem tudnak az egyetemi polgárok a középkor óta most saját maguknak rektort választani. Ez szégyen és gyalázat, hogy ez az Úr 2023. évében hazánkban megtörténhet!

Ráadásul a tanárképzés során is, most lehetett olvasni a napokban, és korábbi egyetemi vezetőtársaimtól sajnos már korábban értesültem róla, hogy sufnituning készül. Másképp nem tudom azt jellemezni, amit a Fidesz oktatáspolitikusai a tanárképzéssel művelnek jelenleg, mivel rájöttek 14 év után lassan, hogy tényleg van tanárhiány, amire már hosszú évek óta felhívtuk a figyelmet.

Ezért is mondtuk mi nagyon régóta a Jobbik-Konzervatívok nevében, hogy klebelsbergi fordulat kell az egész oktatási rendszerben, ami azt jelenti, hogy GDP-arányosan nem 6, hanem legalább 8 százalékát egy idő után el kellene érni az oktatásra fordított összegeknek. Ráadásul a magyar egyetemi világban is végre olyan béreket kéne az egyetemi oktatóknak fizetni, ami nem az osztrák béreket, nem a német béreket, hanem mondjuk, a szlovén, cseh vagy lengyel kollégáink bérét eléri. Mert mostanában ott tart a magyar egyetemi világ, hogy ha elmegy az ember egy nemzetközi konferenciára, akkor először is megkérdezik tőle, hogy mégis mit gondol arról, hogy milyen országban él így az orbáni egypárti túlhatalomban; másrészről pedig gyakorlatilag egyfajta lemaradóban lévő országként kezelnek minket nemzetközi színtéren, nemcsak az egyetemi világban, sajnos  a Fidesz nemzetellenes külpolitikája miatt is.

Tehát nagyon fontos kérdésekről kellett volna itt vitáznunk, hogy legyen végre egyetemváros, hogy legyen olcsó kollégiumi hely  például Budapesten most mindenki albérletet keres az egyetemisták közül -; de nem, a Fidesz, ugye, Fudan Egyetemet akart arra a területre építeni inkább, amelynek most már a kuratóriuma is lassan eltűnt valahova.

Egy felelős kormány, amely törődne a magyar egyetemi világgal, a magyar egyetemistákkal és a magyar oktató-kutató kollégákkal, egy normális Magyarországon megfelelő bért fizetne az egyetemi oktatóknak, és megfelelően magas ösztöndíjat fizetne az egyetemistáknak, hogy azok ne elvándoroljanak, hiszen lassan már ott tartunk, hogy az elit gimnáziumokból már nem is magyar egyetemekre indulnak el a magyar fiatalok, sajnos. Éspedig ez az elvándorlás az egyik legnagyobb nemzeti tragédiánkhoz fog vezetni. Nem véletlen talán, hogy a Fidesz több százezer gazdasági migránst akar hazánkba betelepíteni  szégyenletes módon , azért, mert már nincs munkaerő; ahelyett, amit a Jobbik-Konzervatívok régóta hangoztat, hogy mindenki a saját szülőföldjén boldogulhasson.

Ezért is indítottuk el újra a bérfelzárkóztatási programunkat, a korábbi béruniós programunkat, hiszen az lenne a fontos, hogy a magyar fiatalok is hazajöjjenek, és itthon alapítsanak családot egy tisztességesen működő polgári demokráciában, és élhessenek gyarapodó és boldog életet. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:   5-6   7-10   11-12      Ülésnap adatai