Készült: 2024.05.09.21:31:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  134-143. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:15


Felszólalások:   134   134-143   144-145      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György és Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Jobbik frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a Jobbik-frakció soron következő, kérdést feltenni kívánó képviselője következik. Lukács László György, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. Tekintettel arra, hogy a Jobbik frakcióvezetője ezen azonnali kérdésnél előzetesen nem nyilatkozott a személyes válaszadás kérelméről, ezért ezt a határozati házszabály alapján úgy kell tekinteni, hogy a kérdésfeltevő képviselő személyes válaszadást nem kér.

Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Lukács László György képviselő úrnak. Parancsoljon!

(16.40)

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! A Jobbik-Konzervatívok immáron tíz éve javasolja a parlamentnek, hogy december 24e legyen munkaszüneti nap. Javaslatunknak az a célja, hogy a családok december 24-ét, a szentestét munkaszüneti napként együtt tölthessék. A közvélemény-kutatások akár az interneten, akár az offline világban világosan mutatják, hogy a társadalomban egyöntető támogatása van ennek a kezdeményezésnek, a többségi társadalom ezt támogatja. Európai kezdeményezések és európai példák is azt mutatják, hogy több országban bevezették ezt, tehát munkaszüneti nap a szenteste.

Ebben a parlamenti ciklusban a Jobbik-Konzervatívok immáron ötödik alkalommal nyújtotta be azt a javaslatát, amely ezt tűzte ki célul, és ez menet közben azzá változott, és azt látjuk  ezt tapasztaljuk a mindennapokban , hogy most már a cégek saját maguk is ahhoz folyamodnak, és úgy döntöttek egyes kereskedelmi vállalkozások, szolgáltatók, hogy ők maguk is elrendelik arra a napra a munkaszüneti napot, azaz lehetőséget biztosítanak arra, amit a Jobbik-Konzervatívok is javasolt. Mi ezt üdvözöljük. Üdvözöljük, hogy a családjuk körében, békességben és nyugalomban tudnak az emberek ünnepelni és készülni az ünnepekre.

Végső soron arról kell itt beszámolni, és a kormányt is ezért kérdezzük, hiszen a kormánynak van ebben egy jogalkotási lehetősége az elkövetkezendő időszakban, hogy egy olyan kormány, amely saját magát családbarátnak mondja, miért nem áll világosan és tisztán ebben a kérdésben a családok pártjára azzal, hogy számukra lehetőséget biztosít, hogy december 24e munkaszüneti nap legyen, azaz ne a cégeknek az egyedi döntésétől függjön, hanem valamennyi munkavállalót, a kereskedelemben és a szolgáltató szektorban dolgozó munkavállalót is egyaránt megillesse ez a lehetőség.

Végső soron úgy látjuk, itt egy értékválasztás is van, hiszen egy keresztény országban  Magyarország keresztény országként definiálja magát (Rétvári Bence: A Jobbik hogy definiálja Magyarországot?)  mégiscsak az van, hogy tekintettel kell lenni a családok igényeire. Mi úgy gondoljuk, hogy ezt a keresztény értéket érdemes tartani, érdemes a kormánynak megfontolni ennek a lehetőségnek (Az elnök csenget.) a bevezetését, így hát a kérdés úgy hangzik: támogatnáe a kormány, és be fogjae vezetni, hogy december 24e munkaszüneti nap legyen?

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Remélem, hogy a kormány olyan hosszú ideig lesz még hivatalban, hogy december 24-ét is munkaszüneti nappá tudjuk tenni, de pillanatnyilag az a kérdés áll előttünk, hogy mi helyett legyen, vagy lehete több munkaszüneti nap. És miután Magyarországon mi döntöttünk arról talán hat vagy hét évvel ezelőtt, hogy a nagypéntek legyen munkaszüneti nap, és ha ön hivatkozott arra, amit szövetségesei előtt mindenféleképpen hallgasson el, hogy Magyarország önök szerint keresztény ország, akkor ez a döntés talán értékelhető, hiszen nagypéntek korábban nem volt Magyarországon munkaszüneti nap, most pedig azzá vált.

Azt látni kell, hogy az ország jelenlegi helyzetében meghatározott száma van a munkaszüneti napoknak, és természetesen lehet december 24-ét azzá tenni, csak az a kérdés, hogy mi helyett tegyük azzá, vagy még egy kicsit erősödjünk meg gazdaságilag, és akkor azt követően lehet bővíteni a munkaszüneti napok számát. Remélem, hogy a kormány kap elegendő bizalmat ahhoz, hogy még együtt üljünk itt, önök ellenzékben, mi pedig kormányon, amikor december 24-ére vonatkozóan is bevezetjük a munkaszüneti napot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Viszonválaszra megadom a szót a frakcióvezető úrnak. Parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen. Azt megszoktuk, hogy önök általában gazdasági érvekkel takaróznak és gazdasági érveket hoznak fel, de mi úgy látjuk, hogy ebben az egy esetben vagy ebben az esetben mégiscsak úgy méltányos, ha nem a gazdaságra, hanem a családok egységére vagyunk tekintettel. Tekintettel arra, hogy a magyar emberek egyébként számottevően többet dolgoznak alacsonyabb bérekért és megfeszítetten a saját munkahelyeiken, mint más helyeken, ahol egyébként rendelkezésre áll ez munkaszüneti napként, tehát a magyar emberek tehát kifejezetten megérdemlik, hogy ezt az ünnepi időszakot 24-étől 26-áig háborítatlanul, saját családjuk körében tudják eltölteni.

Ez nem elsősorban, sőt egyáltalán nem gazdasági kérdés, ez hozzáállásbeli kérdés. Mi úgy látjuk, van arra lehetőség, jobboldali konzervatív politikusoknak pedig kifejezetten kötelezettségük, hogy a december 24-ei munkaszüneti nap mellett érveljenek. Így mi ettől nem fogunk elállni, az elkövetkezendő időszakban is be fogjuk terjeszteni, önöknek pedig csak egy dolgot kell tenniük: végre tisztességesen és jól használni a rendeleti kormányzásukat, hiszen abban minden lehetőség megvan arra, hogy akár egyik napról a másikra olyan jogszabályokat hozzanak, amelyek a társadalomnak az ilyen mélységű kérdéseit szabályozzák, és ami ilyen lehetőséget ad arra pillanatokon belül (Az elnök csenget.), hogy a december 24-ével élhessenek az emberek mint munkaszüneti nappal, és ne egyedi, céges döntésektől kelljen függniük, hanem minden család számára békesség és tisztesség legyen ezen a napon…

ELNÖK: Képviselő úr!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszter urat. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. A képviselő úr által említett szempontok vezettek annak idején oda, hogy amikor választani kellett aközött, hogy a nagypéntek legyen munkaszüneti nap, vagy pedig december 24e, akkor a nagypéntek mellett foglaltunk állást, hiszen  legyünk őszinték!  valójában december 24e már most is nagyon sokak számára munkaszüneti nap; kétségkívül van, akik ezt szabadságként veszik ki, de azért a munkaadók jelentős része el is engedi a 24-ét, de ezt ők a saját kockázatukra teszik.

Még egyszer mondom: egyelőre azért küzdünk, hogy valóban minél többen minél jobban fizető állásokban lehessenek, és bár az elmúlt évek eredményeit mintha ön leértékelte volna, vagy nem kellően vette volna figyelembe, de azért ha megnézi, ha Magyarországon a rendszerváltozás óta, mondjuk, évtizedekre felbontja az időszakokat, hogy mikor milyen mértékben nőttek a reálbérek, akkor azt fogja látni, hogy nincs versenytársunk a 2010 és ’21-22 közötti bérnövekedés tekintetében. Tehát Magyarországon ilyen nagy mértékben, ilyen gyorsan, ilyen széles körben, ilyen magas medián mellett soha nem nőttek a bérek. Szerintem ezt folytatni kell, és amikor kellően erősnek érezzük magunkat hozzá, akkor lehet tovább bővíteni a munkaszüneti napok számát, és akkor lehet az akár december 24e is, ami azoknak lesz segítség, akik most még nem élvezik azt, hogy 24-én nem kell dolgozni menniük. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   134   134-143   144-145      Ülésnap adatai