Készült: 2024.05.08.05:37:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2023.12.12.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 7:54


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Az MSZP képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gurmai Zita képviselő asszony, aki jelezte az Országgyűlés Hivatalának, hogy később érkezik, tehát ilyen értelemben joggal adok most neki szót. Parancsoljon!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm, elnök úr, hogy mindig számíthatok önre. Tisztelt Miniszter Úr! Úgy tűnik, a Balaton mindig télen van a legnagyobb veszélyben. Azért van veszélyben a tó, mert ilyenkor nem sokan figyelnek arra, hogy mi is történik a partján. Ilyenkor lehet elkövetni a Balaton és az ott élők ellen a legnagyobb disznóságokat.

Ez történik most Balatonvilágoson is, ahol egy ingatlanspekuláns üzleti csoport mindent megtesz azért, hogy az Aliga-üdülőkomplexum partszakasza magánkezekbe kerüljön. Az a céljuk, hogy a felparcellázott partszakaszt vagyonokért értékesítsék, hogy oda magánvillák épülhessenek.

És hogy ez miért baj? Azért, mert ezzel kiszorítják a magyar családokat a Balaton partjáról; ezt úgy, hogy ezek az ingatlanspekulánsok megszegnek minden korábbi jogszabályt és szerződést, mivel egy kormányrendelet ezt lehetővé teszi számukra. Úgy tűnik, a kormány a balatonvilágosi emberek helyett az ingatlanspekulánsok érdekeit védi. A Fidesz-kormány azt mondja, hogy ez a beruházás közösségi és nemzetgazdasági érdek. De a lényegről sohasem beszélnek.

Itt van hát az idő, hogy nyíltan feltegyük a legfontosabb kérdéseket: milyen közösségi és nemzetgazdasági érdek az, ami elzárja a balatonvilágosi embereket a Balaton partjától? Milyen fejlődés az, ahol elbontják a település egyetlen térségi nagyhajó-kikötőjét? Milyen fejlődés az, ahol a 750 méteres helyi, védett löszfalat el akarják bontani? Milyen közösségi érdek az, hogy a földszintes házak közé hatemeletes, 105 lakásos épületet akarnak építeni? Tudom, hogy ezekre a kérdésekre a Fidesz-kormány nem szeret válaszolni.

Most azonban itt a lehetőség, hogy a kormány tettekkel bizonyítsa, hogy kinek az érdekeit képviseli. Az egyik: a part menti építési telekre ugyanis nem sikerült bejegyezni a földhivatalban a vevő tulajdonjogát, ezért új vevőt kell találni. Az új értékesítéssel viszont ismét megnyílt az állam 60 napos elővételi joga. Itt van tehát a lehetőség arra, hogy a Fidesz-kormány megmutassa, hogy kinek az oldalán áll. Ha a kormány él az elővásárlási jogával, és megveszi az érintett telket, azzal megvédi a balatonvilágosi embereket attól, hogy elzárják tőlük a Balatont.

Az eddigiekre tekintettel kérdezem tehát a tisztelt miniszter urat: kíváne élni a magyar állam elővásárlási jogával az aligai partszakaszon? Ha nem, akkor miért nem? Az ingatlanspekulánsokat képviselik, vagy pedig a balatonvilágosi embereket? Miért tartják még mindig hatályban azt a kormányrendeletet, aminek egyetlen célja az, hogy felülírja a helyi jogszabályokat és szerződéseket, amelyek a Balaton megközelíthetőségét biztosítják?

Miért ragaszkodnak ehhez a kormányrendelethez, ami csak az ingatlanspekulánsokat segíti? Hiszen ha ezt eltörölnék, az még pénzbe sem kerülne. Miniszter úr válaszából ki fog derülni, hogy kit képvisel a Fidesz-kormány: a balatonvilágosi embereket vagy az ingatlanspekulánsokat.

Köszönöm, hogy meghallgattak. Mindenkinek békés és boldog karácsonyt kívánok! Köszönöm szépen. (Rétvári Bence: Viszont kívánjuk!  Dr. Répássy Róbert közbeszól.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A választ a kormány részéről Ágh Péter államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon!

ÁGH PÉTER építési és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A Balatonról tudunk beszélni. Megadta a lehetőséget elnök úr azzal kapcsolatban, hogy el tudja mondani a késése ellenére, hogy mi a felvetése, mi a gondolata.

Mi a Balaton védelméről már számtalan alkalommal szólhattunk itt a parlamentben. Elmondhattuk azt, hogy milyen fontos minden egyes település tekintetében, minden partszakasz tekintetében a Balaton megvédése, és azt is el tudtuk mondani, hogy ennek kapcsán milyen eddigi lépések történtek, és milyen lépések fognak történni a jövőben akár egy ma sorra kerülő törvény kapcsán.

Engedje meg, hogy akkor ezeket újra ismertessem! Magyarország Kormánya tehát elkötelezett a Balaton-part természeti értékeinek megőrzése, a zöldfelületek védelme, továbbá a vízhez kötődő természetközeli rekreációs lehetőségek biztosítása mellett.

Ennek érdekében fogadta el az Országgyűlés a Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezéséről szóló törvényt 2018-ban, amely a korábbiaknál szigorúbb szabályzással védi a Balaton természeti és épített értékeit és a helyben élők érdekeit. Az elfogadott törvény tovább erősíti a part közcélú területhasználatra, különösen a strandok, kempingek, rekreációs zöldfelületek és parti sétányok megőrzésére, valamint a part megközelíthetőségére vonatkozó szabályozást.

A Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló törvény az ország más területeihez képest a Balaton kiemelt üdülőkörzet védelmét magasabb szintre emelte, tehát a vízparton különösen erős és szigorú építési szabályozás érvényesül.

A vízpart-rehabilitációs tanulmányterveket felváltani készülő új balatoni vízparti terv pedig jelenleg is kidolgozás alatt áll. A magyar építészetről szóló új törvény további védelmi szemléletű intézkedéseket vezet be. Erre gondoltam, hogy ennek támogatásával ön is tehet valamit a Balaton újabb védelme érdekében.

A korábbi Balaton-törvény és a hatályos törvény kizárólag a tómeder nádasait védi. A javaslat ezt a hiányosságot pótolja azzal, hogy jelentősen korlátozza az építmények, ezen belül épületek és műtárgyak létesítését, és műtárgyak elhelyezését kizárólag a parti sétányhoz és az engedélyezett csónakkikötőkhöz kapcsolódóan teszi lehetővé. Ezáltal a szárazulaton a nádasok védelme is fokozódni fog.

A strandok szabadstrandként vagy fizetős strandként történő működtetése nem szabályozási, hanem üzemeltetési kérdés, amely kizárólag az érintett önkormányzatok döntésén múlik. Ismereteim szerint a Balaton körül jelenleg több mint 70 szabadstrand érhető el. Ennek kapcsán is az építészeti törvény rendelkezni fog.

A kormány célja, hogy semmit ne lehessen úgy építeni Magyarországon  sem állami, sem ipari, sem magáncélú ingatlant , ami ne egyezne meg a legalacsonyabb szintű demokratikus felhatalmazással rendelkező közösségi érdekképviselet akaratával. Ez az érdekképviselet pedig a helyi emberek által demokratikusan megválasztott önkormányzat. Ennek kapcsán azt gondoljuk, hogy a Balatonra a jövőben is olyan lehetőségként kell tekinteni, amely megadja a lehetőséget arra, hogy a magyarok itthon költsék el a pénzüket, legyen szó turizmusról vagy gazdaságfejlesztésről.

(9.00)

Nagyon helyesnek tartjuk azt, hogyha a korábbi külföldi cél választása helyett a magyarok a Balaton partját választják meg a pihenésük, üdülésük helyszíneként. És arra is nagy erőket szeretnénk szánni, hogy amennyiben a magyar gazdasági elitnek van fejlesztésre használható forrása, akkor azt magyarországi helyszíneken tudja elkölteni, azokat a forrásokat ezeknek a célterületeknek a minél komfortosabb fejlesztésére hasznosíthassa. De természetesen ennek kapcsán azokat a rendelkezéseket, amelyeket együtt alkottunk meg, be kell tartania mindenkinek. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai