Készült: 2024.05.09.20:36:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.),  238-241. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:29


Felszólalások:   234-237   238-241   242-244      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Vitályos Eszter államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! A napirendi pont keretén belül az utolsó kérdést Varga Ferenc független képviselő fogja feltenni a gazdaságfejlesztési miniszter úrnak: „Hogy hagyhatják?” címmel. Varga Ferenc képviselő urat illeti a szó.

VARGA FERENC (független): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! „Aki szegény, az a legszegényebb”  írta József Attila. Ez pedig talán sosem volt igazabb, mint a mai Magyarországon, akkor, amikor a legszegényebbek átlagjövedelme a KSH szerint a 67 ezer forintot is alig éri el. Alig éri el a 67 ezer forintot!

Államtitkár úr, mit lehet venni ennyi pénzből? Hogyan tudna bárki is megélni ennyiből? 67 ezer forint! Nem győzöm elégszer elismételni ezt a számot; annyira megdöbbentő, annyira fájdalmas belegondolni ezeknek az embereknek a nyomorába, abba, hogy min mehetnek keresztül nap mint nap. Az ő esetükben már nem arról van szó, hogy teher lenne nekik a bevásárlás, vagy csak a legalapvetőbb élelmiszereket tudják megvenni, hanem arról, hogy egyszerűen nem tudnak megélni a jövedelmükből.

(20.20)

Az orbáni infláció a legszegényebb honfitársainkat sújtja a leginkább, hiszen a rezsi és az alapvető élelmiszerek ára nő a leggyorsabban, és ezeken a legnehezebb is spórolni, mert az ember önmagától még valahogy megvonja az ételt és az italt, de mit tud tenni akkor, amikor azt látja, hogy a gyermeke éhezik, és nincs elég pénze ebédet adni neki  szívszorító még elképzelni is, államtitkár úr.

Dobrev Klára szociáldemokrata kormánya ezt nem is hagyná. Mi mindent megtennénk, hogy letörjük az orbáni inflációt, hogy végre ne az árak, hanem a bérek emelkedjenek.

Tisztelt Államtitkár Úr! Hogyan hagyhatják a legszegényebbeket ekkora nyomorban? Mi lesz velük, és meddig kell még elviselniük ezeket az áremeléseket? Köszönöm a válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Varga Ferenc képviselő úr. A válaszadásra megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Magyarországon a bérek 13 éve folyamatosan emelkednek. 2010-hez képest több mint háromszorosára növekedett a minimálbér, a szakmunkás-minimálbér összege is. Míg 2010-ben 73 500 forint volt a minimálbér, addig 2023. január 1-jétől 232 ezer forint, a garantált bérminimum pedig 89 500 forintról 296 400 forintra emelkedett az elmúlt 13 év folyamán.

A minimálbér és a garantált bérminimum növekedése a többi bér és az egyes családi juttatások, a gyed, a gyet, gyod, hallgatói támogatások összegét is emelte. De a relatív jövedelmi szegénységi arány, valamint a szegénységi és a kirekesztődési mutató kedvezőbb képet mutat hazánkban, mint a korábbi évtizedekben.

Kétségtelen, hogy sajnos még vannak szegény emberek a társadalmunkban, ezzel együtt a relatív jövedelmi szegénységi arány a 2010-es 14,1 százalékról a legfrissebb adatok alapján ’21-ben 12,2 százalékra mérséklődött. Az Eurostat szegénységi és kirekesztődési mutatója ’22-ben 18,4 százalék volt Magyarország esetében, ami a 2015-ös első publikálása óta több mint 12 százalékponttal javult, illetve kedvezőbb a 21,6-es uniós átlagnál. Hangsúlyozom, hogy az önök gazdasági és szociális romjaival kellett 2010 után megbirkóznunk; amint növekedő pályára állítottuk a gazdaságot, 2015-től mintegy másfél millióval csökkent a szegények száma. Köszönöm, elnök úr, a lehetőséget.




Felszólalások:   234-237   238-241   242-244      Ülésnap adatai