Készült: 2024.05.09.19:09:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.),  168-173. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:31


Felszólalások:   162-167   168-173   174-179      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint hallhattuk, képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket és a tisztelt képviselő urat, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Jámbor András Imre és Tordai Bence képviselő urak, a Párbeszéd képviselői, interpellációt nyújtottak be az igazságügyi miniszterhez: „Milyen konkrét lépések történtek, és milyen intézkedéseket terveznek még a végrehajtói csalások felderítése és az áldozatok kártalanítása érdekében?” címmel. Tordai Bence képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon, öné a szó.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Varga Judit bukása  akarom mondani: lemondása  után elővettünk most az önök kedvéért egy néhány hónappal ezelőtti interpellációt, merthogy az abban megfogalmazott kérdésekre azóta sem kaptunk választ, és most tulajdonképpen a jó miniszter asszony távollétében önnek kéne előadnia a hattyúdalát.

Arról szól az ügy, hogy a jó miniszter asszony helyettese, Völner Pál most már nemcsak gyanúsított, hanem a bíróságon ül a Schadl, Rogán és az ő nevével fémjelzett ügyekben, amiben egyébként Varga Juditot is szeretnék most már jó ideje meghallgatni, illetve amelyben négy fideszes képviselő érintettsége is felmerült. De talán nem is ez a legfontosabb, hiszen azt tudjuk, hogy a Fidesz egy korrupt rendszert működtet, hanem hogy kik ezeknek a kárvallottjai.

A kárvallottak több mint 3 ezer család, akiknek a tulajdonát jóval a piaci ár alatt értékesítették. Volt köztük olyan, ahol egy 450 milliós ingatlant 38 millió forintért adtak el, és ebből, a végrehajtói maffia által szedett jövedelemből csak azok, akik most lebuktak, és a perben is érintettek, egyetlen év alatt közel egymilliárd forintos profitot tettek zsebre, de ugyanabban az évben összességében 9 milliárd forintos biznisz volt a végrehajtói maffiáé.

(Folytatás 75/2-ben!)

2022-2026. országgyűlési ciklus Budapest, 2023. július 3. hétfő 75/2. szám

Országgyűlési Napló

(18.50)

Ön, államtitkár úr, a botrány kitörése óta több alkalommal megígérte, hogy a vitatható eljárásokat kivizsgálják, és ha kiderül, hogy jogszerűtlenek voltak, ezeket semmissé nyilvánítják. Azóta ezekről az eljárásokról semmit sem hallani. Kíváncsiak vagyunk, hogy milyen eljárásban milyen módszerekkel fogják ezeket a vitatott vagy érvénytelen árveréseket tényleg semmissé tenni.

Azt is látjuk, hogy ennek a végrehajtói tevékenységnek a kiszervezése a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának nem több beismerő vallomásnál, ráadásul a szomorú a helyzetben, hogy azóta is folytatódnak azok az eljárások, amelyek felvetik a jogsértés gyanúját. Etikátlan, embertelen eljárások ezek, és sok-sok magyar család sorsa ment tönkre ezeken a végrehajtásokon. Ez a korrupció most már másfél éve ismert és a kormány nemhogy semmit nem tett annak érdekében, hogy ezt megállítsa, de az ellenzék konstruktív, alaposan kidolgozott törvényjavaslatait sem támogatja, mint ahogy többször leszavazták a botrány kivizsgálására kezdeményezett vizsgálóbizottságot is.

Államtitkár úr, kérem, válaszoljon arra, hogy milyen konkrét lépések történtek, melyeket terveznek még a végrehajtói csalások felderítésére, az ártatlan áldozatok kártalanítására, a hasonló megengedhetetlen esetek megelőzésére, illetve meg tudjae erősíteni, hogy Varga Judit akkor nem a Pegasus-ügybe, hanem a Völner-ügybe bukott bele. Kíváncsian várom válaszát. (Taps a Párbeszéd padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Répássy Róbert miniszterhelyettes, államtitkár úrnak. Parancsoljon!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Ezzel az utóbbival kezdem, amit kérdezett, hogy Varga Judittal kapcsolatban mi az én véleményem. Kiváló igazságügyi miniszter volt Varga Judit, és nagyon örülök annak, hogy együtt dolgozhattam vele. Azt kell mondanom, hogy minden szempontból előremutató volt, amit csinált, hiszen olyan programokba kezdett bele, amelyek csak folytatásra méltó és alkalmas programok.

De most nem szeretnék az Igazságügyi Minisztérium egész munkájáról beszélni, hanem visszatérek az ön kérdéséhez. Olyan sokszor válaszoltam már, hogy kicsit magam is, hogy is mondjam csak, szégyellem, hogy még egyszer el kell mondanom önöknek, hogy a bírósági végrehajtási szervezet, pontosabban a végrehajtói szervezet felügyelete 2021. október 1-je óta a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához tartozik. A végrehajtási törvény 230. és 231. §-a pontosan megmondja, hogy a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága elnökének milyen jogkörei vannak, hogyan tudja ellenőrizni a végrehajtók tevékenységét.

Hozzáteszem, hogy a bírósági végrehajtási eljárás során nem az SZTFH jogosult a törvénysértésekre megoldást adni, hanem a bíróság, hiszen ha egy végrehajtási ügyben valaki úgy gondolja, hogy vele szemben törvénytelen végrehajtást folytatnak, akkor végrehajtási kifogást nyújthat be, amelyet a bíróság bírál el, vagy akár úgynevezett végrehajtási pert lehet indítani a végrehajtás megszüntetése érdekében. Ezeket is a bíróság bírálja el. Sőt, az önök által oly sokszor emlegetett kinevezések törvényességét is a bíróság előtt lehet megkérdőjelezni. Amennyiben valaki úgy gondolja, hogy a vele szemben eljáró végrehajtó nem törvényesen lett kinevezve, akkor azt is a bíróság fogja eldönteni.

Nem túl bonyolult ez a rendszer, hiszen a hatalmi ágak szétválasztása következtében a bírósági végrehajtás, mint ahogy a nevében benne van, a bíróság felügyelete alá tartozik, a törvényességét a bíróság fogja megítélni, a végrehajtási cselekmények törvényességét a bíróság fogja megítélni. A végrehajtási szervezet felügyelete az SZTFH-hoz tartozik.

Mi tartozik akkor az igazságügyi miniszter hatáskörébe? A szabályozás, a jogalkotás tartozik. Amennyiben a jövőben a kijelölt igazságügyi miniszter… Egyébként a mai napon ön is részt vett a miniszteri meghallgatáson, és el is mondta, hogy amennyiben úgy gondolja… (Tordai Bence: Nem!) Bocsánatot kérek! Nem vett részt, elnézést kérek, képviselő úr! De valóban a mai napon megtörtént a meghallgatás és a meghallgatás során a miniszterjelölt elmondta, hogy folyamatosan figyeljük majd a jogalkalmazás eredményeit, tehát azt, hogy a végrehajtási ügyekben milyen jogalkalmazási tapasztalatokat tudunk összegyűjteni, és ha szükséges, nyilván az Igazságügyi Minisztérium meg fogja tenni, hogy módosítást javasol.

Ami a végrehajtási szervezet átalakítását vagy változatlanul hagyását illeti: nagyon fontos leszögezni, hogy az adósok helyzetén nem változtat az, hogy a végrehajtás nonprofit jellegű vagy más alapokon szerveződik. Az adósok helyzetét az tudja javítani, ha először is önként teljesítik a tartozásukat, önként tesznek eleget az ítéleteknek, másrészt, ha nem tudnak eleget tenni az ítéletnek, akkor pedig mindenféle könnyítésre van lehetőség, így például részletfizetési kedvezményre, vagy végső esetben az úgynevezett magáncsődeljárásra vagy adósságrendezési eljárásra is lehetőség van.

Tehát arra kérem, hogy közösen hívjuk fel az adósok figyelmét arra, hogy milyen lehetőségeik vannak, ha nem tudnak eleget tenni egy végrehajtásnak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Most megkérdezem Tordai Bence képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Sajnos nem tudom elfogadni, mert amikor ilyen cinikus mondatok hagyják el államtitkár úr száját, hogy minden szempontból előremutató volt, amit csinált, mármint a jó miniszter asszony. Lehet, hogy önöknek ez előremutató, csak tudjuk, hogy merre van előre az önök fogalmai szerint.

De legalább kimondta azt a szót, hogy szégyellem. Ennek örülök, hogy szégyelli, és örülök annak is, hogy felhozta a kinevezések törvényességét. Mert az a helyzet, hogy kinevezni végrehajtókat csak a Végrehajtói Kar elnökének volt jogosultsága, ő pedig most már elég régóta börtönben ül, nem nagyon értjük, hogy 35 végrehajtót hogy sikerült akkor törvényesen kinevezni. Tehát ha már önök ezért olyan nagy felelősséget éreznek, talán érdemes lenne megnézni, hogy a Schadl börtönbe kerülése óta kinevezett végrehajtók miből is eredeztethetik a legitimitásukat.

Való igaz, a szabályozás lenne a feladatuk. Ezért javasoljuk, hogy az adósok hibáztatása, az áldozatok hibáztatása helyett, amit megint csak rettentő cinikus módon előadott, inkább egy jó szabályozás megteremtésében legyenek partnerek, amire a Párbeszéd-Zöldek frakciója már több konkrét javaslatot letett. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd padsoraiból.)




Felszólalások:   162-167   168-173   174-179      Ülésnap adatai