Készült: 2024.05.09.08:37:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  96-101. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:10


Felszólalások:   90-95   96-101   102-107      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon sor kerül.

Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Kanász-Nagy Máté képviselő úr, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be az agrárminiszterhez: „Mi a fontosabb Önöknek, az emberek egészsége vagy a vegyipari nagyvállalatok profitérdeke?” címmel. Tisztelt képviselő úr, személyesen miniszter úr fog önnek válaszolni. Kanász-Nagy Máté képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Az Európai Bizottság az elmúlt hetekben hozta nyilvánosságra javaslatát, mely további tíz évre meghosszabbítaná a rákkeltő kockázatú glifozát gyomirtó engedélyét, amelyről október 12-én várható döntés. A javaslat azért is felháborító, mert szöges ellentétben áll az európaiak akaratával, hiszen két évvel ezelőtt egymillió polgár kérte hivatalosan a glifozát betiltását a „Mentsük meg a méheket és a gazdákat” európai polgári kezdeményezéshez csatlakozva. Ezt a kezdeményezést, miniszter úr, ön is támogatta aláírásával. Másrészt komoly aggályok merültek fel az EU vegyianyag-hatósága és az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság előzetes biztonsági értékelésével kapcsolatban, melyre az Európai Parlamentben tartott szakmai rendezvényen vezető tudósok hívták fel a figyelmet.

A PAN Europe legfrissebb kutatásai is elszomorító eredményt hoztak. A szakemberek a mezőgazdasági év végén felszíni vízmintákat vettek Európa 12 országában. Sajnos a folyóvizekből vett minták 74 százalékában találtak glifozátot vagy annak bomlástermékét. A magyar mintákra is igaz ez, mely a ráckevei Kis-Duna-ágból származott, az ivóvíz-határérték négyszeresét találták meg ezekben. Ez a koncentráció a tudományos kutatások alapján már károsítja a vízi élőlényeket, és emberi fogyasztásra is alkalmatlanná teszi a vizet. De emellett nagy arányban mutattak ki glifozátot emberi labormintákban és mezőgazdasági területek melletti lakások háziporából is.

A jó hír, hogy az egészségünkre és a biodiverzitásra egyaránt veszélyt jelentő glifozátnak van biztonságos alternatívája. Számos európai és magyar gyakorlat bizonyítja, hogy lehet glifozát nélkül is nagyobb volumenben minőségi élelmiszert előállítani, így az engedély meghosszabbítása csakis a vegyipari nagyvállalatok érdeke. Az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságában a kormánypárti többség ugyanakkor lesöpörte az LMP határozati javaslatát, mely a glifozát európai és hazai betiltása mellett foglalt állást, így önök sajnos megakadályozták, hogy érdemi vitát folytassunk a parlamentben az európai döntéshozatal előtt.

Tisztelt miniszter úr, most közvetlenül önt kérdezem: hajlandóake végre meghallani az agrárlobbi által nem befolyásolt, független szakértőket? Hajlandóake végre az elővigyázatosság elvét követve a glifozát növényvédő szer használati engedélyének meghosszabbítása ellen állást foglalni az Európai Unióban, itthon pedig betiltani a glifozáttartalmú növényvédő szerek forgalmazását? Várom tisztelettel a válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Nagy István miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Kedves Képviselő Úr! Hadd kezdjem azzal a válaszomat, hogy méhész vagyok; ebbéli minőségemben is sokkal inkább érzékeny teremtett világunk minőségére, sokkal inkább érzékeny arra, hogy egy cseppel se kerüljön ki több vegyszer vagy növényvédő szer a természetbe, mint amennyire szükség van, sőt korrigálok, egyetlenegy milligrammal se kerüljön több, mert abszolút az az érdekünk és az a jövő érdeke is. Miniszteri tisztségemnél fogva pedig azt kell mondjam, hogy abszolút felelősséget érzek és vállalok azért, hogy Magyarországon csak egészséges élelmiszer kerülhessen forgalomba, és természetesen a környezetünk fenntartásáért miniszteri tisztségemnél fogva is abszolút felelősségem van.

Ugyanakkor az Európai Unióban a növényvédő szerek engedélyezése, forgalomba hozatala és felhasználása rendeleti szinten szabályozott. A közösségi szabályozás sarokköve, hogy csak azok a hatóanyagok kerülhetnek jóváhagyásra, amelyek használata nem jelent kockázatot az emberi egészségre és a környezetre nézve. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság, a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség tanulmányában szereplő információk, a glifozát újraengedélyezéséhez beadott dokumentációk és a fellelhető irodalmi adatok alapján nem találtak bizonyítékot arra, hogy a glifozát rákkeltő lenne.

(16.10)

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, az egészségügyért felelős WHO szermaradékokkal foglalkozó testülete szerint a glifozát nem tekinthető rákkeltőnek. Az Európai Vegyianyag-ügynökség, ami az Európai Uniónak a növényvédő szerek veszélyesség szerinti besorolásáért felelős intézménye, szintén azt állapította meg, hogy a glifozát nem rákkeltő hatású, nem növeli a genetikai károsodások kockázatát, és nem károsítja a szaporodási képességet. Ennek megfelelően az Európai Bizottság, mivel a hatóanyagot az előírásoknak megfelelőnek találta, annak tízéves megújítására tett javaslatot.

A glifozát esetleges alternatíváit illetően tájékoztatom képviselő urat, hogy valamennyi hazai felhasználás esetén probléma, hogy a glifozát hatékonyságát csak több másik hatóanyag kombinálásával lehetne legfeljebb csak megközelíteni, ezt is sokkal magasabb költségszinten és a gyomnövények növényvédő szerekkel szembeni ellenálló képességének megnövekedő kockázatával.

Szeretném elmondani képviselő úrnak, hogy ez szakmai kérdés, kifejezetten szakmai kérdés. Óriási problémával állunk szemben a helyettesítő anyagokkal, hiszen a csávázószerek betiltása is egy társadalmi kezdeményezés volt, sikerként értékeltük. Ma már látni kell, hogy a helyette használatos kontakt szerek nagyságrendekkel több méreganyagot juttatnak ki a természetbe, sokkal inkább veszélyeztetve a beporzókat, hiszen kontaktálnak egymással, és nem csak mint felszívódó szereket használjuk.

Tehát nagyon szeretnék kérni arra mindenkit, hogy a társadalmilag fölvetett problémaként elénk tálalt kérdéseket a szakmaiakkal szemben ne lehessen összevetni, mert ilyenkor mindig a tudományra és mindig a szakmaiságra kell alapozni, mert máskülönben nagy bajba kerülünk.

Az elmondottakkal összefüggésben támogatom, hogy a növényvédőszer-hatóanyagokkal kapcsolatos közösségi döntésekre készülő hivatalos álláspontok kialakítása során minden rendelkezésre álló releváns információt mérlegeljünk.

Végezetül szeretném megerősíteni, hogy Magyarország az európai uniós döntéssel összhangban fog eljárni a glifozát felhasználásának vonatkozásában, és ígérem önnek, hogy a legelső pillanatban (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), amikor úgy döntenek az Európai Unióban, hogy a glifozát veszélyes, Magyarország be fogja tiltani, és remélem, hogy olyan hatóanyagot fogunk addigra már a kutatások során tudni kínálni a szakmának, amellyel megfelelően helyettesíteni tudjuk. Köszönöm megtisztelő kérdését. (Taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Megkérdezem Kanász-Nagy Máté képviselő urat, hogy elfogadjae a miniszter úr válaszát. Parancsoljon!

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Sajnos nem tudom elfogadni a választ, ugyanis azt gondolom, hogy önben is kételyek vannak a glifozát kockázatait illetően, és ön is úgy gondolja, hogy ez egy veszélyes szer, hiszen 2021. április 12-én ön írta ezt a közösségi média egy felületére: „Felelősek vagyunk a környezetünk megóvásáért, teremtett világunk biológiai sokféleségének megőrzése pedig mindannyiunk közös érdeke. Ha csak egy aláírással is, de tegyünk ezért a célunkért!” Tehát ön is szerette volna betiltani ezt a szert, ezeket a növényvédő szereket. Én azt gondolom, hogy ön mint kormánytag, ön mint miniszter egy aláírásnál jóval többet tud tenni ennek a célnak az érdekében.

Egyébként lehet hivatkozni az Európai Unióra, csakhogy az viszont tagállami hatáskör, hogy a glifozáttartalmú növényvédő szereket betiltsák-e. Ön 2021-ben ezt veszélyesnek találta, ezért nem tudom elfogadni a válaszát. Szerintünk a glifozát igenis veszélyes, be kell tiltani az ezt tartalmazó szerekkel együtt. Köszönöm szépen. (Dr. Keresztes László Lóránt tapsol.)




Felszólalások:   90-95   96-101   102-107      Ülésnap adatai