Készült: 2024.05.09.13:13:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  49-52. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:46


Felszólalások:   45-48   49-52   53-58      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most Ritter Imre német nemzetiségi képviselő napirend előtti felszólalására kerül sor. Megadom szót képviselő úrnak. Parancsoljon!

RITTER IMRE nemzetiségi képviselő: Sehr geehrter Herr Vorsitzender! Sehr geehrtes Parlament! Als Vorsitzender des Nationalitätenausschusses des Parlaments möchte ich Sie kurz über die Nationalitäten-Daten der Volkszählung 2022 sowie unsere Beobachtungen zu dieser Volkszählung und zu deren Daten informieren.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága elnökeként röviden tájékoztassam önöket a 2022. évi népszámlálás nemzetiségi alapadatairól, illetve a népszámlálással és az adatokkal kapcsolatos első észrevételeinkről.

A 2021-re tervezett, majd az ismert okok miatt elhalasztott és 2022-ben lebonyolított népszámlálást, egészen pontosan annak adatait, amelyeket 2023. szeptember 23-án tett közzé a KSH, mi, magyarországi nemzetiségek nagyon vártuk. Vártuk, mivel ezek az eredmények egyrészt az elmúlt évtizedekben végzett munkánk hasznosságáról tanúskodhatnak, másrészt jelentősen befolyásolják az elkövetkező évek, évtizedek nemzetiségi lehetőségeit; egyúttal alátámaszthatják kulturális- és oktatásiautonómia-törekvéseinket, és támpontokat adnak a hosszú távú nemzetiségi stratégiák megalkotásához.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amint az önök előtt is nyilván már ismert, Magyarország teljes népessége 2011-hez képest 333 994 fővel, azaz 3,4 százalékkal, illetve a 2001. évi adatokhoz képest 594 681 fővel, azaz 5,8 százalékkal csökkent a 2022. évi népszámlálási adatok alapján, ami sajnálatos.

A nemzetiségek esetében elmondhatjuk, hogy a magukat nemzetiséginek vallók száma a 2001. évhez képest 59 597 fővel, azaz 13,8 százalékkal nőtt, az össznépességhez képest százalékos arányban is növekedett. Ugyanakkor viszont 2011-hez képest a magukat nemzetiséginek vallók száma 146 129 fővel, azaz 22,9 százalékkal csökkent, ami szintén sajnálatos.

Részletesen vizsgálnunk kell ennek okait, például az Ukrajnában zajló háború minden hatását, annak az ott élő nemzetiségeket sújtó következményeit, a Magyarországon őshonos nemzetiségek kollektív tudatában élő hátrányos megkülönböztetés emlékét, melyek együttes hatása is okozhatta a nemzetiségüket nem megvallók még mindig magas számát. Úgyszintén kutatnunk és elemeznünk kell a magukat nemzetiséginek valló nem magyar állampolgárok számának változását és megoszlását. Vizsgálni szükséges a kérdezőbiztosok helyett elektronikus önbevallásra történő átállás hatásait, és sorolhatnám még tovább. A KSH-kutatószobák megnyitását követő hetekben, hónapokban  egymással folyamatosan egyeztetve, de külön-külön nemzetiségenként is  elvégezzük az adatok részletes kutatását, elemzését, és meghatározzuk az ebből adódó feladatainkat is. Ehhez kérjük a magyar állam, a kormány és természetesen a KSH segítő együttműködését.

Végezetül engedjék meg, hogy a magyarországi nemzetiségek nevében gratuláljak új Nobel-díjasainknak, Karikó Katalinnak és Krausz Ferencnek. Külön öröm és büszkeség számunkra, hogy a magyarországi nemzetiségek  most éppen mi, a magyarországi németek  Krausz Ferenc személyében egy újabb Nobel-díjas tudóst adhattunk Magyarországnak és az egész világnak. (Taps.)

Hadd idézek Lásztity Péró szerb barátunknak, a Szerb Intézet igazgatójának gratuláló leveléből: „Kedves Imre! Engedd meg, hogy mint a magyarországi nemzetiségek képviselőjének gratuláljak Krausz Ferenc, magyarországi német származású fizikus fizikai Nobel-díjához. „Ferike” a hallgatónk és munkatársunk volt a Műegyetemen, amikor ott dolgoztam kezdő fizikusként a Kísérleti Fizika Tanszéken. Közös szakcikkünk is van vele. Már akkor látszott Feri rendkívüli tehetsége, szorgalma és munkabírása. Mórról származik, német nemzetiségi családból. Felesége szintén magyarországi német Pusztavámról, és Baján végzett német tanító szakon. Fontos, hogy közösségeink ilyen sikereket elérő tagokkal rendelkezzenek, és ennek tudatában is legyenek.” Köszönöm, hogy meghallgattak! Danke für Ihre Aufmerksamkeit! (Taps.)

(14.50)

ELNÖK: Válaszadásra Soltész Miklós államtitkár úré a szó.

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Sokan örömtüzeket gyújtottak a népszámlálás eredményét követően. Én szeretek a tényekről beszélni, amelyekről ön is sok mindent elmondott, amelyek kapcsán sok mindenről beszámolt. A tények a számokban és a felmérésekben keresendők.

Való igaz, hogy 333 ezerrel kevesebben vagyunk 2011 óta, de hozzá kell tenni, hogy amennyiben a családpolitikai fordulat nem következett volna be, 154 ezer gyermekkel (Zaj az ellenzéki padsorokban.  Kálmán Olga: Ja, hogy bekövetkezett!) még kevesebb született volna, tehát még ennyivel kevesebben lennénk most, 2023-ban.

Valóban csökkent egyébként  nem említette, de kitérek erre  az egyházakhoz kötődők száma is 22,7 százalékkal, de csökkent a nem vallásosok száma is 14,2 százalékkal. Megdöbbentő az a szám is, hogy ezen belül azoknak a száma, akik magukat kimondottan ateistának vallják, 147 ezerről 40 ezerre csökkent, azaz 73 százalékos a csökkenés (Tordai Bence: Nem válaszolt a kérdésre!), és csökkent a nagyobb nemzetiségeknek a száma is, így például kiemelten a cigányság száma. Megdöbbentő a csökkenés száma: 109 ezer fővel csökkentek, 35 százalékkal. (Novák Előd: Ezt ki hiszi el?) A német nemzetiség is sajnos 33 ezerrel csökkent, 26 százalékkal, de a nagyobb nemzetiségek száma is, a horvátoké, a szlovákoké és a románoké is nagy arányban csökkent.

Hogyan lehetséges ilyen arányú csökkenés? Majd önöknek is fogok válaszolni, kicsit maradjon csendben, ha kérhetem, mert hátha a tények segítik a gondolkodását! Milyen változások voltak az elmúlt időszakban a felmérésekben 2011-hez képest most, 2022-ben? 2011-ben a felmérés anonim volt. Most az EU-ban mindenhol névhez kötött, összeköthető az, amit elmond magáról az ember, és a neve, még akkor is, ha ezt külön kezelik; akkor is tudja mindenki, hogy bármikor ezeket az adatokat, ha valaki rossz szándékkal akar belepiszkálni a dolgokba, igenis előveheti. (Szabó Szabolcs: Megsemmisítették…! Nem kellene ilyet mondani!)

A másik, ami mindenképpen fontos, hogy pont azokon a területeken, mint az egyházak, a nemzetiségek és  hozzáteszem  az egészségügyi állapot, nem volt kötelező, nem volt kötelező a válasz, nagyon sokan és sokkal többen, úgy néz ki, hogy nem döntöttek a válaszról, vagyis továbbmentek a válasznál, főleg, akik az elektronikus kitöltést választották. Éppen ezért ez is torzítja az adatokat. Az online adatkezelésekkel szemben pedig az a helyzet, hogy nem Magyarországon, hanem szerte a világban mindenhol az elmúlt évek, az elmúlt évtized történései miatt ellenérzés van az emberekben. Gondoljunk csak bele a WikiLeaks botrányába, hogy milyen adatok kerültek ki és milyen környezetből! Az ember azt gondolná, hogy a legvédettebb környezetből nem tud kikerülni olyan adat, mint ami kikerült. Így a bizalmatlanság is óriási, sok hír történik ezekben, és sok olyan negatív jön ki az emberek gondolkodásában, aminek következtében nem válaszolnak.

Tény a félelem is. Ezt mindenképpen ki kell emelni, ön is kiemelte, hiszen egyszer van a háborús félelem, másrészt pedig a vallásos emberek vallásüldözéssel kapcsolatos félelme. Szintén történelmi tapasztalat akár a zsidóság, akár a kereszténység, akár a magyarországi németek, de a többi nemzetiség tekintetében is, hogy ha olyan idők jönnek, akkor az adatokkal adott esetben gonosz emberek, más politikai érdekeltségek visszaélhetnek, és nyilván ettől sokan félnek. Mint ahogy ezt a félelmet sajnos megerősítette egy mai nyilatkozat. Tudom, hogy ez nem befolyásolta az előző időszak döntéseit, de ilyen nyilatkozatok elhangzottak, miszerint a Hamász vezetője a következőt mondta: Izrael csak az első, nem lesznek zsidók és keresztény árulók, mindenkit ki fognak irtani. Ha valaki ilyet nyilatkozik akár a múltban is, ez igenis kihat az emberek döntésére, mint ahogy egyébként a magyarországi politikusok döntése is kihat, amikor a Jobbik elnöke a zsidók listázását akarta, amikor Gyurcsány Ferenc a keresztényeket üldözte és őket támadta, majd pedig a momentumos képviselő a cigány önkormányzatok felosztását és besózását akarja. (Zaj az ellenzéki padsorokban.)

Tehát összefoglalva: a támogatásunk továbbra is meglesz, függetlenül attól, hogy milyen eredményeket mutattak most a számok. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   45-48   49-52   53-58      Ülésnap adatai