Készült: 2024.05.09.21:49:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  31-34. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:20


Felszólalások:   27-30   31-34   35-40      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Gurmai Zita képviselő asszony következik, az MSZP tagja. Megadom a szót.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Én is szeretnék csatlakozni azokhoz, akik megemlékeztek Sólyom elnök úrról, aki az egyik legtisztességesebb és legmélyebb demokrata volt. Nyugodjál békében, elnök úr!

Tisztelt Ház! Kezdjük a lényeggel! Miért kell a nyugdíjasoknak még egy hónapot várniuk a nyugdíjemelésre, miközben máskor egy nap alatt elfogadnak bármilyen törvényt, amivel százmilliárdokat költenek el bármire? Amíg ezen gondolkodnak, szeretnék kitérni arra, hogy október 1-je volt az idősek világnapja, ennek alkalmából szeretném köszönteni idős honfitársainkat.

Ma közel kétmillió 65 év feletti ember él hazánkban. Köztudott, hogy a társadalom idősödik. Egyre tovább és sajnos egyre kevesebben, de itt élünk. Az itt élőkkel nekünk kell törődnünk, az elesettekről, betegekről nekünk kell gondoskodnunk. Sajnos az Orbán-kormányt ez nem igazán érdekli, még a szociális törvényt is módosították, csak hogy csökkentsék az állam felelősségét.

De nemcsak a szociális ellátás, hanem a mindennapi megélhetés sem biztosított ma sok idős számára. A szegénységben élő nyugdíjasok aránya jelentősen növekszik. Itt térjünk is vissza a novemberi emelésre! Az elmúlt hetekben bejárta a propagandasajtót, hogy novemberben közel félhavi nyugdíj-kiegészítést fizetnek az időseknek. Tudjuk, hogy ez hazugság, hiszen a legjobb esetben is a 37 százalékát kapják meg a nyugdíjasok, ez jóval kevesebb, mint a fele.

Ahhoz, hogy a visszamenőleges emelésekkel elérjék az adott félhavi nyugdíj összegét  a matematika sajátosságai miatt  4 százalék feletti emelésre lett volna szükség. De annyit nem adtak, mindössze 3,1 százalékkal emelik az ellátásokat, ami édeskevés ahhoz képest, hogy januárban 27,4 százalékos volt a nyugdíjas-infláció, a nyugdíjemelés viszont akkor is csupán 15 százalékos volt. Ráadásul még tavalyról is van elmaradásuk, hiszen kisebb volt az éves emelés, mint a nyugdíjas-infláció. Azt az 1,2 százalékos különbséget azóta sem adták oda a nyugdíjasoknak.

Azóta ismét bejelentették azt is, amit már nyáron is tudtunk, hogy jövőre mennyivel emelik a nyugdíjakat. Mindez arra jó csupán, hogy elfedjék azt a tényt, hogy a novemberi emelés megkésett és kevés; mert  teszem fel újra a kérdést:  miért kell a nyugdíjasoknak még egy hónapot várniuk a nyugdíjemelésre, miközben máskor egy nap alatt elfogadnak egy törvényt, kihirdetnek egy rendeletet, amivel százmilliárdokat költenek el bármire?

Mondhatják persze, hogy azért csak novemberben emelnek, mert a törvényben ez van, de a törvény nem zárja ki, hogy előbb emeljenek, ahogyan erre már volt példa. Most viszont, amikor rekordméreteket öltött az orbáni infláció, nem volt év közbeni kiigazítás tíz hónapig. A nyugdíjasok hiteleznek a kormánynak. Azt mondta Orbán Viktor, hogy azért adják az emelést, mert a nyugdíjasok nagy többségben mindig támogatták a nemzeti kormányt, és ez kölcsönös. Tehát a nyugdíjasok felfoghatják mindezt úgy is, mint egy miniszterelnöki fenyegetést: ha nem a Fideszre szavaznak, akkor nem lesz nyugdíjemelés.

A nyugdíjasok mai alacsony életszínvonalát mutatja, hogy az összes ellátottból 1,2 millió fő 173 ezer forint alatti ellátást kap, nekik mindössze 5362 forintot jelent havi szinten a novemberi emelés. Ez mire elég? Ráadásul, aki idén ment nyugdíjba, az nem is kap kiegészítő emelést.

Az MSZP mindig is azt képviselte, hogy a nyugdíj nem adomány, hanem munkával és járulékfizetéssel megszerzett jog. Orbán Viktor, aki egyébként, mint láthattuk, a zakója belső zsebében több készpénzt hord, mint amennyi emelést most a nyugdíjasok többsége kap, úgy tesz, mintha ő lenne a jóságos atyaúristen, amikor emeli a nyugdíjakat  pedig hát, nem ő az. Önök megélhetési és gazdasági válságba sodorták Magyarországot és az idősek százezreit, pedig ha nem hordanák haza talicskában a pénzt, akkor talán több jutna az embereknek is.

Az MSZP „Jóléti Magyarország” programjában éppen ezért vannak az emberek a középpontban. Anyagi megbecsülést és emberi méltóságot követelünk a nyugdíjasoknak is, erről szólnak a benyújtott javaslataim is. Köszönöm a figyelmüket.

Miután van még néhány percem, szeretném jelezni, hogy van egy Nobel-díjasunk, Claudia Goldin, akinek szeretettel gratulálok. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

(14.10)

ELNÖK: Tállai András államtitkár úr válaszol. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Nem először szólal fel nyugdíjaskérdésben itt a parlamentben, de meggyőződésem, hogy az ön felkészültsége hiányos ebben a kérdésben. Javaslom, hogy a jövőben más témákat is válasszon, amikben jobban föl tud készülni.

Hogy én ezt miért mondom? Azért mondom, mert ön nem tud szembenézni azzal a ténnyel, hogy amit a Fidesz-kormány 2010-ben mondott a nyugdíjasoknak, és lényegében szövetséget kötött velük, annak a lényege az, hogy meg fogjuk őrizni minden helyzetben a nyugdíjak vásárlóértékét. Lehet, hogy ez önnek nem tetszik vagy nem hiszi el  ezt a Fidesz-kormány eddig minden évben megtette, sőt amikor lehetőség volt rá, akkor prémiumot fizetett pluszban a nyugdíjasoknak, rezsiutalványt juttatott a nyugdíjasoknak. De egy biztos, hogy minden évben legalább elérte az infláció mértékét a nyugdíjak emelése. Ez különösen igaz 2022-től, amikor a Fidesz-KDNP-kormány visszaadta az önök által elvett emlékezetes 13. havi nyugdíjat teljes egészében. Ez így volt 2023-ban, így volt 2022-ben, és így lesz a jövő évben is.

És hogy miért mondom azt, hogy a Fidesz-kormány minden évben legalább az infláció mértékével, több évben egyébként sokkal több, magasabb nyugdíjat is adott, ezért összességében a kormányzása alatt a nyugdíjak vásárlóértéke növekedett, ellenben a baloldali kormányok kormányzása idejével.

Azért mondom ezt, hogy minden évben legalább az infláció mértékét eléri a nyugdíjemelés mértéke: hoztam önnek egy táblázatot, amit javaslom, hogy tekintsen meg és tanulmányozza. (Dr. Gurmai Zita felé mutatja.) Tehát: a nyugdíjasok 15 százalék nyugdíjemelést kaptak januárban, az 1,15. Most kapnak novemberben visszamenőleg januárig 3,1 százalékot. Ha ezt a kettőt összeszorozzuk, akkor kijön, hogy 18,5 százalék fölötti az ez évi nyugdíjemelés mértéke; a különbség, ha kivonjuk a kettőt, az több mint 3,5 százalék. Ön 4 százalékot emleget, de a kormány várakozása és az MNB várakozása is év végére 18,5-18,6 százalékot mond, és a törvény azt mondja ki, hogy a kormánynak szeptember végén kell a várható infláció mértékét figyelembe venni, és novemberben, ha szükséges, úgy kell kiegészíteni a nyugdíjakat.

Tehát ez az emelés meg fog történni novemberben, ennek a mértéke mintegy 190-200 milliárd forint közötti összeget fog kitenni. Ebben az évben ez így meg fog történni.

A jövő évben pedig  várhatóan az infláció év végére egy számjegyű lesz  6 százalékos inflációval számol a kormányzat, és a nyugdíjemelés mértéke is január 1-jén a már 18,5 százalékkal megemelt nyugdíjakra további 6 százalékot fog majd jelenteni.

Én azt gondolom, a Fidesz-KDNP-kormánynak nincs szégyenkeznivalója. Egyrészt tartotta a szavát, másrészt megvédte a nyugdíjasokat a bajban is, a nagy gazdasági bajban, a háborúban, a szankciók által okozott gazdasági nehézségekben, a szankciós infláció által okozott károkban is megvédte a nyugdíjasokat egyrészt a nyugdíjemeléssel, de több más intézkedéssel is.

Megnyugtatom képviselő asszonyt, ha önök így kormányoztak volna, akkor a nyugdíjasok biztosan nem fordultak volna el önöktől, mint ahogy most azt megtették. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   27-30   31-34   35-40      Ülésnap adatai