Készült: 2024.05.09.07:49:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  27-30. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:31


Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Momentum képviselője, Lőcsei Lajos következik. Megadom a szót. (Rétvári Bence: A Momentumon belül lázadás van?)

LŐCSEI LAJOS (Momentum): Hát jó, basszus… Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársak és kevésbé tisztelt Helytartók! Rendkívül elszomorító, hogy 2023-ban ott tartunk, hogy végignézve a parlament padsorait, egyáltalán nem túlzó ezzel a megszólítással kezdeni a felszólalásomat.

Képviselők és helytartók: a két fogalom gyökeresen eltérő szerepet takar. A képviselők a magyar emberek, a magyar nemzet érdekeit képviselik, míg a helytartók Orbán Viktor önös politikai akaratának végrehajtói. Ez a ház a magyar Országház, a képviselők háza. Éppen ezért itt az ideje, hogy a jelenlévők egytől egyig mélyen magukba nézzenek, és eldöntsék, hogy jó helyen vannak-e.

Megkönnyítendő a döntésüket, következzen most egy részlet a tavaly május 2-án a hazámhoz és a magyar nemzethez szóló eskütételemből. Idézet következik: azért fogok dolgozni, hogy a politika a hatalom helyett újra az embereket szolgálja. A magyar emberek megélhetéséért, egészségéért és tudásáért fogok dolgozni, és hogy Magyarország európai polgári demokrácia legyen  idézet bezár.

Ha valaki netán még most sem tudná eldönteni önök közül, hogy képviselőként vagy helytartóként tevékenykedik, megpróbálom konkrét példán keresztül szemléltetni a különbséget. A helyszín Alsózsolca, egy kisváros Miskolc közelében, ahová akkumulátorfeldolgozó üzemet terveznek telepíteni, melyet a kormány a magyar adófizetők pénzéből 4,7 milliárd forinttal támogat. A családjukért, egészségükért és lakóhelyükért aggódó alsózsolcaiak és a település képviselő-testülete, élen a polgármesterrel, egyértelműen kifejezésre juttatták: nem kérnek az akkumulátorfeldolgozó üzemből. Ezt igazolandó 3100 alsózsolcai és környékbeli lakos írta alá az üzem létesítését elutasító petíciót.

A rövid helyzetismertető után lássuk akkor a képviselő és a helytartó közötti különbséget, melyikük hogyan kezelné az Alsózsolcán kialakult helyzetet! Egy képviselőnek egyszerű a dolga, egyszerű lenne a dolga, hiszen egy nagy támogatottsággal bíró, határozott vélemény mellett kellene kiállnia, de Alsózsolca nem ilyen szerencsés: nekik jutott egy Csöbör Katalin. Csöbör Katalin Borsod-Abaúj-Zemplén megye 1-es számú választókerületéből jutott be parlamentbe, ráadásul azzal sem vádolható, hogy számára Alsózsolca egy érdektelen település lenne. Ő maga a város alpolgármestere is volt. Nézzük meg tehát Csöbör Katalin tevékenységét! Az alsózsolcai beruházás bejelentése a nyilvánosság felé hat héttel ezelőtt történt. A hírt örömmel, bármiféle negatív kritika nélkül osztotta meg Csöbör Katalin a közösségi oldalán. Annyira örült az akkumulátorfeldolgozónak, hogy fel sem merült benne, hogy esetleg ki kellene kérni a helyiek véleményét az üzemről.

Egy-két nap alatt kiderült, hogy Alsózsolca lakossága nem osztozik Csöbör Katalin örömében. A jogos felháborodás hamar nyilvánvalóvá vált. Ennek ellenére Csöbör Katalin sem az augusztus 31-ei lakossági tájékoztatóra, sem pedig a szeptember 5-ei fórumra nem ment el. Az uszító és hazug, propagandaszerű petíciók aláírására buzdító bejegyzéseket korábban futószalagon gyártotta Csöbör Katalin a közösségi oldalán, azonban ugyanott hiába keressük a nyomát az akkugyáras petíciónak. A petícióra ennek ellenére pillanatok alatt összegyűlt 3100 aláírás, és Csöbör Katalinnak ez átadásra is került.

Így jutottunk el az újabb, október 3-án megtartott lakossági fórumhoz, melyen bár Csöbör Katalin tiszteletét tette, sok köszönet nem volt benne: mellébeszélés, ködösítés, az önkormányzat hibáztatása, ennyire tellett tőle. A megjelentek hiába kérték tőle, hogy foglaljon egyértelmű állást, határozottan álljon ki mellettük, ő nem tette.

Én ott voltam szeptember 5-én Alsózsolcán a lakossági fórumon is mint a családjuk jövőjéért, a magyar termőföldért, az édesvízért aggódó magyar emberek képviselője. Itt vagyok most is, hogy elhozzam az alsózsolcaiak és minden érintett település hangját az ország házába. Ők most azt kérdezik Csöbör Katalin helytartó asszonytól: mit csinált azóta a 3100 aláírással? Kinek az érdekét képviseli valójában? Miért nem a saját választóinak a képviselete a legfontosabb?

Nem tudom, ki fog önök közül válaszolni a felszólalásomra, de tisztelettel szeretném kérni, hogy a „Soros”, a „Brüsszel” (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), a „migráns” szavakat papagájként ne ismételjék. Tiszteljék meg annyira a magyar választópolgárokat, hogy megfelelő választ kapok: hol van a 3100 aláírás? Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Párbeszéd és a DK padsoraiból.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár úré a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy más stílusban és tónusban válaszoljak önnek, és egyúttal egy árnyalattal több tiszteletet kérjek az embereknek, az ő döntéseiknek, már csak azért is, mert minden személyeskedése ellenére Csöbör Katalin képviselőtársunk több alkalommal győzött abban a választókerületben. (Rétvári Bence: Így van!)

(14.00)

Az, hogy ki kap megbízatást, ki kap lehetőséget, hogy a helyieket képviselje, minden esetben egy választáson dől el, főleg az, hogy ki kap kormányzati lehetőséget. Önök még nem kaptak, és ennek oka van.

Én igazából egyáltalán nem csodálkozom a vívódásán a helytartósággal kapcsolatban. Egyébként jó helyen kapiskálunk, mert ha van párt, amely esetében ez felmerül, akkor az nem bármelyik kormánypárt, hanem a Momentum. Kit képviselnek önök? Eleve úgy jöttek létre, hogy kampányoltak egy olyan dolog ellen, ami több millió magyar embernek álma lehetett. Kampányoltak román pártoknak magyar pártok ellenében. Amikor kitört a háború, akkor követeltek szankciókat, meg követeltek fegyverküldést. Ha magukon múlik, akkor lehet, hogy sokkal-sokkal közelebb vagyunk a háborúhoz, vagy akár magyar katonák lennének a hadszíntéren. És ezek után jön azzal, hogy ki a helytartó?! És ezek a külföldi támogatások egytől egyig beépültek nemcsak a kampányukba  ott volt a plakátjaikon , hanem minden egyes állásfoglalásukba. Úgyhogy ezek után egy kicsivel, egy icipicivel nagyobb szerénységet kérünk a „helytartó” szó használata ügyében, ha kérhetem.

Egyébként, ami a beruházásokat illeti… (Kálmán Olga: A lényeget!) Én arra válaszolok, tisztelt képviselő asszony, amit felvetett. Ami a beruházásokat illeti; ez a kormány azért dolgozik, hogy minden egyes térségébe az országnak olyan beruházások érkezzenek, amelyek munkahelyeket teremtenek, és minden lehetséges módon azon dolgozunk, hogy magasabb hozzáadott értéket teremtsenek.

Egy dolgot tegyen meg, képviselő úr! Nézze meg, hogy a munkanélküliségi adatok hogyan néztek ki akkor, amikor ez a kormány megkezdte a munkáját, és hogyan néznek ki most! Megteszi, képviselő úr? Mert talán abban egyetértünk, hogy a munkahelyek megléte, a munkanélküliségi arány mégiscsak számít. Amikor megkezdtük ezt a munkát, 12 százalékos volt országosan a munkanélküliség, ezt sikerült 4 százalék alá csökkenteni, és Borsodban, abban a térségben sokkal-sokkal magasabb volt.

A környezetvédelmi szabályokat mindenkinek be kell tartani, ha pedig bárkinek véleménye van, akkor a kormány, illetve a képviselőtársaim is nyitottak ezekre a véleményekre.

S ha kicsit tágabban közelítem meg ezt a dolgot, önök most azzal turnéznak, hogy Magyarországon nincsen szükség azokra a munkahelyekre, amelyek létrejönnének az autóiparhoz kapcsolódóan. Én néztem az egyik interjújukat, Donáth Anna vett benne részt az ATV-ben, s azt mondta, hogy nincsen szükség ezekre a munkahelyekre; nincsen szükség. Kérem, őt is tájékoztassák arról, hogy most fog eldőlni, hogy lesze ezután is közép- és hosszú távon autóipar Magyarországon. A tét több százezer munkahely megléte vagy elvesztése; a tét az, hogy Magyarországon is jelen leszneke a jövő iparágai. Az ezekért zajló versenybe ugyanis mindenki benevezett  Németország, Franciaország, Lengyelország , és aki sikerrel veszi ezt a versenyt, ott nagyobb lesz a jólét.

Önök pedig azt mondják, hogy ebbe a versenybe be se nevezzünk, mi pedig azt, hogy nem maradhatunk sem ki, sem le, mert nemcsak az a tét, hogy tudunke még teremteni több tízezer új munkahelyet, hanem az, hogy meg tudunke védeni már létező munkahelyeket. Történészek számára mindenesetre érdekes kutatási téma lesz, hogy pontosan mikor is lett a magyar baloldal munkaellenes. Simán végignéznék, hogy akár több százezer magyar ember elveszítse a munkahelyét.

Legyenek szívesek, önt is arra kérem, álljanak oda a Suzuki-, az Audi- vagy éppen a Mercedes-gyár dolgozói elé, és mondják meg nekik, hogy ha önökön múlik, akkor itt bizony nem lesz gyár bő tíz év múlva, mert akkortól már csak nem hagyományos meghajtású járműveket lehet gyártani, az ilyen gyárak meg ott lesznek, ahol a közelben akkumulátorgyártás is van. És amikor új magyarországi beruházások ellen kampányolnak, akkor ezzel valójában más országokat segítenek, olyan országokat, amelyek nagyon is szeretnék, ha ezek a beruházások ott indulnának el.

Valójában, képviselő úr, egyáltalán nem nagy meglepetés, amit csinálnak, úgy is mondhatnám, hogy nincs új a dolláros nap alatt, külföldről kapott pénzek, külföldi elvárásoknak alárendelt baloldali politika, ha úgy tetszik, külföldi érdekek helytartóiként. Nem jó ezt végignézni. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai