Készült: 2024.05.09.21:09:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  114-119. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:13


Felszólalások:   108-113   114-119   120      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Varga Ferenc független képviselő úr interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Hány országból érkeznek még gazdasági bevándorlók Magyarországra az Orbán-kormány segítségével?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár úr fog önnek válaszolni. Parancsoljon, öné a szó.

VARGA FERENC (független): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagyon úgy tűnik, hogy önöknek megint sikerült lebukniuk. Ezúttal az Orbán-kormány legújabb barátja, a festői szépségű, ámde kommunista vezetésű Vietnám hírlapjai buktatták le önöket, amelyek megírták, hogy az Orbán-kormány arról tárgyal, hogy hogyan tudnák felgyorsítani a vietnámi vendégmunkások Magyarországra hozatalát. Tehát miközben Orbán Viktor a bevándorlást a magyarokra leselkedő legnagyobb veszélynek nevezi, Orbán Viktor kormánya a magyarok háta mögött, titokban azon dolgozik, hogy még több gazdasági bevándorló, még több vendégmunkás érkezzen hazánkba.

Természetesen Vietnám mellett más ázsiai országokból is tömegesen érkeznek a vendégmunkások, többek között Indiából, Mongóliából és a Fülöp-szigetekről. Hogy miért baj ez? Először is azért, mert önök magyarok millióinak hazudtak, átverték a választóikat a migránsozással, miközben az Orbán-kormány több százezer gazdasági bevándorló behívására készül. Azt is nagyon jól látjuk, hogy majd a Fidesz-közeli munkaerő-közvetítő cégek degeszre fogják keresni magukat azzal, hogy Ázsiából hozzák be a vendégmunkásokat.

Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Nem csak azzal van a baj, hogy önök hazudtak a bevándorlásról. A legnagyobb baj az, hogy az elmúlt években csaknem 300 ezer magyar hagyta el a hazáját. Ezek az emberek azért hagyták itt Magyarországot, mert nem tudtak tisztességesen kijönni a fizetésükből. Ezek az emberek nem kaptak ingyenes szállást és ingyenes élelmezést a munkáltatóiktól úgy, mint a vendégmunkások. Ezek az emberek, a gürcölő magyar milliók a saját fizetésükből vettek élelmiszert, aminek árát az orbáni infláció emelte az egekbe. A gürcölő magyarok a saját bérükből fizetik a hétszeresére emelt gázárat és a duplájára emelt áram díját is.

Önök azonban, nagyon úgy tűnik, hogy lemondtak a magyar dolgozókról. Azonban Dobrev Klára szociáldemokrata árnyékkormánya (Moraj a kormánypártok soraiban.) azoknak a magyar dolgozókat foglalkoztató, magyar tulajdonú vállalkozásoknak adna kizárólag állami támogatást, amelyek európai minimálbért garantálnak. Azokat a cégeket is támogatnánk, amelyek a vidéki, mélyszegénységben élő, zö-mében roma honfitársainkat alkalmazzák. De önök inkább a külföldi vendégmunkásokat dolgoztató nagyvállalatokat pénzelik, és azt hiszem, hogy itt az ideje kimondani, hogy munkaalapú társadalom helyett vendégmunka-alapú társadalmat építenek.

Kérdezem tehát miniszterhelyettes urat, hogy melyik külföldi kormánnyal folytatnak még egyeztetéseket vendégmunkások tömeges behozataláról, és miért nem inkább a magyaroknak adnak tisztességes fizetéseket. Várom válaszát. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ, mint említettem, Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár úr adja meg. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS, gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Annak idején én azt tanultam, hogy a szerződéseket a tartalmuk szerint kell megfogalmazni. Itt meg azt tapasztalom, hogy az országgyűlési képviselői kérdéseket a címük után, úgyhogy engedjék meg, hogy én arra válaszoljak.

A magyar munkaerő és a magyar lakosság védelme érdekében átfogó beavatkozásra van szükség a harmadik országbeli polgárok magyarországi tartózkodását és foglalkoztatását érintően. A kormány ezért azt a döntést hozta, hogy új alapokra helyezi és szigorítja a bevándorlással és munkavállalással kapcsolatos szabályokat. A kormány ezért új törvényjavaslatot alakít ki, és teljeskörűen felülvizsgálja az idegenrendészeti szabályokat.

A törvényjavaslat minden harmadik országból érkező számára egyértelművé fogja tenni, hogy Magyarországon csak a magyar állam által meghatározott célból, jogcímen és feltételek teljesülése, valamint az állam milyen döntése esetén lehet átmenetileg tartózkodni és munkát vállalni. A magyar családok védelme érdekében az üres álláshelyeket a magyar munkaerő-tartalék aktivizálásával, az álláskeresők és az inaktívak bevonásával kell feltölteni.

Másodsorban, számolni lehet a külföldről növekvő számban hazatérő és Magyarországon munkát vállalni szándékozó magyar állampolgárokkal. Az országon belüli mobilitást külön programokkal is támogatjuk, képzések, átképzések erősítésével pedig az álláskereső inaktívak képzése is megvalósul. A kormány határozott elvi döntése szerint külföldi munkaerő alkalmazására csak és kizárólag akkor kerülhet sor, ha magyar munkaerővel már nem tölthetők be az üres álláshelyek, ezért a lehető legszigorúbb szabályozás kialakítását szorgalmazzuk.

A kormány 2010-ben ígéretet tett arra, hogy egymillió új munkahelyet teremt a magyar lakosság számára, és ennek a vállalásunknak eleget tettünk. Az ezzel kapcsolatos eredmények magukért beszélnek, 2010-ben a foglalkoztatási ráta 51 százalékon állt, ’23 második évében (sic!) ez 74,7 százalékra emelkedett. A nyilvántartott álláskeresők száma 591 ezerről 230 ezer fő alá esett vissza. A munkanélküliségi ráta 2010-ben 10,8 százalék volt, ’22-ben ez mindösszesen 3,9 százalék. A kormány sikeres foglalkoztatáspolitikájának köszönhetően a magyarok széles tömegét sikerült bevonni a munkaerőpiacra. A 2010 előtti jelentős munkanélküliség problémáját a kormányzat megoldotta, mára pedig inkább feszes munkaerőpiaci körülményekről beszélhetünk.

Meggyőződésem, hogy képviselő úr ezeket akarta kérdezni, de igyekeztem ezekre válaszolni, ezért kérem, hogy válaszomat fogadja el. Abban a nem várt esetben, ha ezt nem tenné (Derültség a kormánypártok soraiban.), akkor az Országgyűlést kérem ugyanerre. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Megkérdezem Varga Ferenc képviselő urat, hogy elfogadjae miniszterhelyettes úr válaszát.

VARGA FERENC (független): A feladat a fideszes többségre fog maradni, ugyanis nem fogadom el a választ, miniszterhelyettes úr. Én értem, hogy ön szorongatott helyzetben van, és nagyon nehéz lehet úgy migránsozni, hogy az ön főnöke, Orbán Viktor saját maga jelentette ki, hogy 500 ezer gazdasági bevándorlóra van szüksége ennek az országnak.

Orbán Viktor éppen azt a milliárdos elitet, azokat a külföldi nagyvállalatokat, köztük az ázsiai akkumulátorgyártókat szolgálja, akik olcsó külföldi vendégmunkásokat akarnak foglalkoztatni a gyáraikban. Ezért nem akarnak önök a magyaroknak tisztességes fizetéseket fizetni. A Dobrev Klára vezette árnyékkormány (Derültség és szórványos taps a kormánypártok soraiban.) azonban szociáldemokrata fordulatra készül a kormányváltás után, a mindenható vállalati profit helyett európai béreket és nyugdíjakat, vendégmunkások helyett magyar munkahelyeket, magánkórházak és magániskolák helyett erős állami egészségügyet és oktatást, a milliárdos elit kiszolgálása helyett pedig igazságos Magyarországot akarunk, és meg is fogjuk teremteni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a DK soraiban.  Dr. Rétvári Bence: HospInvest!)

(16.40)




Felszólalások:   108-113   114-119   120      Ülésnap adatai