Készült: 2024.05.30.18:41:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2022.10.05.), 8. felszólalás
Felszólaló Giricz Vera (ruszin nemzetiségi szószóló)
Beosztás  
Bizottsági előadó Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 8:16


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GIRICZ VERA, a Magyarországi Nemzetiségek Bizottságának előadója: Köszönöm szépen a szót. Честованый пан Предсїдатель! Честованї депутаты! Честованый пан и панї Обудсман! Уд имени русинськуй сполности Мадярщины из честованём привітствую Вас! Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Biztos Úr és Biztoshelyettes Asszony! A hazai ruszin nemzetiségi közösség nevében tisztelettel köszöntöm önöket. A nemzetiségi jogok védelmét ellátó biztoshelyettes alapfeladatai közé tartozik, hogy rendszeresen tájékoztatja az alapvető jogok biztosát, az érintett intézményeket, a nyilvánosságot és a Magyarországon élő, a társadalom közel 10 százalékát kitevő nemzetiségi közösségeket a nemzetiségek jogainak érvényesülésével kapcsolatos tapasztalatairól, a hazai intézményrendszer helyzetéről, értékeiről, fejlődési irányairól.

A biztoshelyettes a kor szellemét követve, a szakmai anyagokhoz való legszélesebb körű és folyamatos hozzáférés érdekében két online felületet is felhasznál. A honlapon a nemzetiségi jogterületet és a biztoshelyettesi szakmai dokumentumokat részletesen bemutató, folyamatosan kiegészülő tudástár található, míg a Facebookon elsősorban a napi események, a közlemények és üzenetek, valamint a frissen kiadott szakmai dokumentumok jelennek meg.

Az Info-lapok rövid ismeretterjesztő és szakmai tájékoztató digitális kiadványok, amelyekből az olvasó átfogóan, mégis közérthető módon megismerheti a nemzetiségi jogvédelmi rendszer struktúráját, állandó szabályozási elemeit és garanciális intézményeit. Ezekből négy szám jelent meg az idén.

A negyedévente digitálisan megjelenő hírlevél tájékoztat az adott időszakban ellátott aktuális tevékenységről, különösen a hazai, illetve nemzetközi szakmai eseményekről, az ügyforgalmi tendenciákról és a lezárt, átfogó vizsgálatok eredményeiről. A kiadvány Esetjogi mozaik című része konkrét, anonimizált panaszokat, illetve élethelyzeteket mutat be.

A 2020-as adatokhoz képest 2021-ben a nemzetiségi érintettségű ügyek emelkedése 11 százalékos volt. Az elmúlt évekhez hasonlóan 2021-ben is a teljes ügyforgalom közel felét kitevő, a roma nemzetiségű állampolgárokat érintő ügyek száma volt a legmagasabb: 193. A magas ügyszám, az ügyek tartalma azt jelezte, hogy a roma nemzetiségű lakosok korábban is fennálló komplex nehézségei a világjárvány hatására tovább súlyosbodtak.

Kiemelkedően magas, 86 volt a német beadványok száma, ami a közösség jelentős közéleti aktivitása mellett a málenkij robotra elhurcoltak hozzátartozóinak hadigondozotti ellátását érintette. Emelkedést mutat a beérkezett 14, illetve 59 darab beadvány  a több, illetve valamennyi nemzetiségi közösséget érintő, átfogó nemzetiségi jogi visszásságokat jelző ügyek száma , amelyek alapvetően az említett járványügyi helyzettel kapcsolatos intézkedésekkel, valamint a neveléssel-oktatással, a kulturális jogokkal, a nemzetiségi önkormányzatok működésével és finanszírozásával, valamint jogszabályi véleményezéssel kapcsolatban merültek fel.

A beszámoló kiemeli, hogy 2021-ben Magyarország minden megyéjéből érkezett beadvány: Békés megye kitüntetett helyét a korábban már említett málenkij robottal kapcsolatos ügyek biztosították. Megtartotta kiemelt pozícióját Budapest is, ami egyrészt a minisztériumok, központi hatóságok és az országos önkormányzatok székhelyeinek elhelyezkedésével magyarázható, másrészt viszont a hozzáférhetőséggel kapcsolatos problémákat jelzi: a hivatal 2021-ben nem rendelkezett regionális vagy megyei kirendeltségekkel.

A beadványok tárgykörei és azok arányai hasonlóak voltak az előző évihez, és továbbra is jól mutatják a panaszügyekkel kapcsolatos, a fentiekben többször is jelzett klasszikus nemzetiségi és roma esélyegyenlőségi, illetve egyenlő bánásmóddal kapcsolatos ügyek közötti poláris megosztottságot, ami egyben a panaszfeldolgozás módszertanát is meghatározta.

Itt szeretnénk kiemelni, hogy meghatározó jelentőséggel bírtak a nemzetiségi jogok érvényesülése szempontjából a helyi és országos nemzetiségi önkormányzatok működését érintő kérdések. A világjárvánnyal összefüggésben kihirdetett, majd meghosszabbított veszélyhelyzet nagymértékben akadályozta a nemzetiségi önkormányzatok működését, számos új kihívás elé állította, állítja elnökeiket és képviselő-testületeik tagjait. A veszélyhelyzet bevezetését követően a biztoshelyettes a nemzetiségi önkormányzatokra irányadó jogszabályi előírások tisztázására törekedett.

2021-ben a nemzetiségi jog területén öt elvi állásfoglalás és négy közös jelentés született; hét ügyben pedig jogalkalmazási javaslatot tartalmazó zárólevelet adott ki a biztoshelyettes.

2021-ben különösen fontos volt az ismét megélénkülő nemzetközi szakmai párbeszédbe való intenzív bekapcsolódás, Magyarország töltötte be ugyanis május 21. és november 17. között az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának elnöki tisztségét. A fél év során prioritásként jelent meg a nemzeti kisebbségek hatékony védelmének elemzése, előmozdítása, a biztoshelyettes pedig kiemelt partnerként minden kapcsolódó rendezvényen jelen volt, és megosztotta elvi, illetve gyakorlati javaslatait.

A biztoshelyettes 2021-ben különleges felkérést kapott az ENSZ kisebbségi kérdésekkel foglalkozó különmegbízottjától: az ENSZ Emberi Jogi Tanács éves kisebbségi fórumát, valamint a különmegbízott globális kisebbségi jogok helyzetéről szóló jelentését előkészítő Európai Regionális Fórum tematikus ülésének levezető szakmai moderátora volt.

A beszámoló és az elmúlt év pozitív tapasztalatai alapján a bizottság tartalmasnak és eredményesnek értékelte a biztoshelyettes hivatala és a Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága együttműködését, valamint továbbra is bízik a közös, eredményes munka folytatásában.

A fentiek alapján az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága támogatja az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek 2021. évi tevékenységéről szóló beszámoló plenáris ülésen történő elfogadását. Дякуву за позур! Köszönöm, hogy meghallgattak! (Taps a kormánypártok, szórványos taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai