Készült: 2024.05.31.15:30:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2024.03.19.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 6:12


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A T/7730. számú törvényjavaslat jogharmonizációs kötelezettségek teljesítésére szolgál több kiemelt jelentőségű területen. Ezek közül az egyik a pénzügyi ágazat digitális működési rezilienciájának erősítése. A lassan a köznyelvben is meghonosodó kifejezést jelen esetben ellenálló képességként és tartalommal szükséges érteni.

A szabályozás arra az általános kihívásra ad választ, miszerint a pénzügyi ágazati szereplők egyre nagyobb mértékben támaszkodnak a digitális technológiákra, így rendkívül fontos a digitális műveletek információ- és kommunikációtechnológiai  IKT – kockázattal szembeni működési rezilienciájának biztosítása. A szabályozás a pénzügyi rendszerben keletkező zavar és instabilitás kockázatának csökkentését, az adminisztratív terhek enyhítését és a felvigyázási eredményesség javítását, valamint a fogyasztók és befektetők védelmének erősítését célozza meg.

Ez a gyakorlatban a következőket eredményezi: az IKT-vonatkozású kockázatok átfogóbb kezelése történik meg, továbbá a digitális reziliencia általános szintje is növekszik a pénzügyi ágazatban. Az információ- és kommunikációtechnológiai vonatkozású biztonsági események bejelentései észszerűsödnek, aminek köszönhetően a pénzügyi felügyeletek számára az IKT-vonatkozású biztonsági eseményekkel kapcsolatos információk teljes mértékben hozzáférhetővé válnak, valamint a piaci szereplők könnyebben azonosítják az IKT-vonatkozású sebezhetőségeiket, és megfelelő védelmi intézkedéseket dolgozhatnak ki.

Tisztelt Országgyűlés! A részletes követelmények, amelyek az egész pénzügyi szektor vonatkozásában irányadók, egy uniós rendeletben találhatók, amely a pénzügyi ágazat digitális működési rezilienciájáról szól. A szabályozás intézményalapú megközelítést képvisel, azaz nem tevékenységekre, hanem az intézményekre és azok súlyára koncentrál. Kiterjed a teljes pénzügyi szektorra. Célja, hogy egységesen magas szintű követelményeket támasszon a pénzügyi szektor üzleti folyamatokat támogató hálózati és biztonsági rendszereinek digitális ellenálló képességével kapcsolatban. Teszi ezt úgy, hogy szükségességi és arányossági alapon a legkisebb súlyú intézményekre csökkent követelményrendszer kerül meghatározásra.

Ugyanakkor fontos, hogy a pénzügyi ágazat a horizontális kiberbiztonsági kereteken belül maradjon annyiban, hogy része legyen a nemzeti kiberbiztonsági stratégiának, továbbá megvalósuljon az együttműködés és a fokozott információmegosztás a Magyar Nemzeti Bank mint a pénzügyi ágazat felügyeletét ellátó hatóság és a Nemzeti Kiberbiztonsági Incidenskezelő Központ között. Ennek érdekében a hatóságok is együttműködési megállapodást kötnek, és összehangoltan működnek a közös cél érdekében.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat másik kiemelten fontos részei a zöldkötvényekről szóló EU-rendeletet érintő módosítások. A zöldkötvényről szóló rendelet célja egy olyan közös szabályozási keret létrehozása, amely elősegíti a minőségi zöldkötvények piacának továbbfejlődését, és hozzájárul a tőkepiaci unióhoz. A rendelet egységes szabályokat határoz meg azon kötvényekre, amelyek a taxonómiarendelet szerinti, környezetileg fenntartható célok finanszírozására irányulnak.

A rendeletben előírtak végrehajtása érdekében a tagállamoknak, így Magyarországnak is biztosítania kell, hogy az illetékes hatóságok rendelkezzenek meghatározott felügyeleti és vizsgálati hatáskörökkel, szankcionálási jogkörökkel. Ennek érdekében szükséges a tőkepiaci törvény s a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény módosítása.

(13.20)

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat tartalmaz továbbá kisebb jogharmonizációs célú módosításokat is, így a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati beszámolás területén, amely az auditbizottság fenntarthatósági beszámolással, fenntarthatósági jelentéssel kapcsolatos feladatait érinti.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmondottak alapján látható, hogy a törvényjavaslat elfogadása esetén hozzájárulhat a gazdasági növekedéshez és a pénzügyi szektor erősödéséhez. Ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a T/7730. számú törvényjavaslatot megvitatni és a törvényjavaslatban megfogalmazott szabályozási szándékot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm figyelmüket, elnök úrnak köszönöm a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai