Készült: 2024.06.01.11:33:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

114. ülésnap (2024.04.30.), 76. felszólalás
Felszólaló Hornung Ágnes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:02


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORNUNG ÁGNES (Fidesz): Nagyon szépen köszönöm a szót, elnök úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! A mai vita a gyermekek védelme érdekében történő egyes törvények módosításáról szól, bár szeretném hozzátenni, hogy ez a vita ez esetben nem is helyénvaló kifejezés, hiszen gyermekeink védelme nem szabad, hogy vita tárgya legyen, legalábbis a polgári oldalon ez nem kérdés.

Számunkra a gyermekek védelme az egyik legfontosabb ügy. Hogy miért? Azért, mert a család a nemzet legkisebb és legfontosabb egysége. Éppen ezért vállaltuk a választóktól kapott felhatalmazás alapján, hogy az élet minden területén segíteni fogjuk a családokat, és a minden itt valóban a teljességre utal. A kormány által hozott döntések eredményeképpen Magyarország mára családbarát országgá fejlődhetett.

Hadd jegyezzem meg, hogy ezen döntések közül jó párat illettek itt kritikával képviselőtársaim, ám az idő mégis azt igazolta, hogy ezek a döntések nem voltak hiábavalók. Ezen döntésekkel segítettük ugyanis a családokat új otthonhoz. Szeretném megjegyezni, hogy a 2015-ben bevezetett CSOK összesen 240 ezer családnak, több mint 240 ezer családnak segített új otthonhoz jutni. Ezeknek az intézkedéseknek az eredményeképpen bővítettük a bölcsődei férőhelyeket. Itt is szeretném megjegyezni, hogy 2010-hez képest megduplázódott a bölcsődei férőhelyek száma, 32 ezerről 65 ezerre nőtt a számuk. Illetve ma már minden harmadik településen biztosított bölcsődei ellátás, azaz három és félszer annyi településen biztosított bölcsődei férőhely, mint 2010-et megelőzően.

(16.20)

Emellett a bölcsődei dolgozók juttatásait is megemeltük, illetve mára az adórendszer is családbaráttá vált.

Elhangzott pár adat, amelyekre szintén szeretnék reagálni. Olyan intézkedési rendszer jött létre Magyarországon, amelynek köszönhetően az elmúlt kilenc évben csökkent a szegénység Magyarországon, és ezt nem mi mondjuk, nem én mondom, hanem az Eurostat. Az európai uniós országok közül legnagyobb mértékben Magyarországon csökkent a szegénység, 27,9 százalékponttal. Ha megnézzük a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettek arányát családtípusok szerint, és 2015-höz mérjük, és ez csak hét év 2022-ig, akkor két szülő egy gyermek esetében a 24 százalékos arányról 13 százalékra csökkent, két szülő két gyermek esetében 22-ről 13 százalékra, míg a nagycsaládosoknál 44 százalékról 30 százalékra csökkent ez az arány. Tehát nem mondhatjuk, hogy Magyarországon nem csökkent a társadalmi kirekesztődés kockázata, illetve szívesen állok elébe azoknak a kihívásoknak, amelyek ezt mondják, hiszen a KSH és az Eurostat adataira alapozzuk az állításunkat.

Szeretném szintén megjegyezni, mert elhangzott a teljes termékenységi arányszám változása, hogy igaz, hogy az adat változott, azonban ha az adatokat összehasonlítjuk, érdemes a havi adatokat a havi adatokkal, az éves adatokat pedig az éves adatokkal összevetni. A havi adatot, az 1,39-et nem szabad összevetni egy éves adattal, hiszen a teljes termékenységi arányszám egy éven belül is, egy cikluson keresztül változik, tehát ha kiemelünk belőle egy hónapot, nem fog valódi képet adni.

Azt is szeretném megjegyezni, hogy az Eurostat adatai alapján a teljes termékenységi arányszám kalkulációja eltér. Ennek statisztikai okai vannak, amit nagyon hosszan elemeztünk a kollégáimmal. 2022-ben az Eurostat adatai alapján a teljes termékenységi arányszám Magyarországon 1,56 volt. Ezenkívül a teljes termékenységet nem szabad nemzeti szinten nézni. Ha azt nézzük, hogy Magyarország az Európai Unió tagállamai között, illetve a világon hol foglal helyet, jogosan mondhatjuk, hogy az a sok energia, amit a családpolitikai intézkedésekbe tettünk, nem volt hiábavaló, hiszen az emelkedés mértéke Magyarországon volt a legnagyobb az Európai Unión belül az elmúlt tíz évben. Azt gondolom, hogy erre büszkék lehetünk.

Tisztelt Képviselőtársak! Gondolkodjunk bárhogy is a világról, biztosak lehetünk egy dologban: a gyermekeink jelentik a jövőt, ezért nagyon fontos a védelmük, és ez közös ügyünk kell hogy legyen. Számos intézkedésünk segíti ma már a családokat, legyen szó akár anyagi juttatásról vagy akár a mindennapi életet és ügymenetet gyorsító, segítő döntésekről is. Emellett segítünk azoknak is, akiknek nem adatott meg, hogy szerető családokra találjanak.

Az örökbefogadás területén elért eredményeink is magukért beszélnek. 2010 óta emelkedik az örökbefogadások száma, 2010-hez viszonyítva 2022-re 70 százalékkal nőtt ez az arányszám. Ugyanígy jelentősen nő az örökbe fogadni szándékozók száma is. Ez 2010-hez képest 2022-re szintén megduplázódott. Ha ezt a gyakorlati életben szeretnénk megnézni, akkor míg 2010-ben mindössze 735 örökbefogadás történt, 2022-ben pedig már 1254 gyermek talált új és szerető családra.

Az örökbefogadás mellett az elmúlt időszakban azon is sokat dolgoztunk, hogy probléma esetén érezzék az emberek, hogy mindig van segítség. Ennek érdekében is komoly fejlesztések történtek, a kapcsolati erőszak áldozatait segítő ellátórendszer nemcsak bővült, hanem a megelőzésre és az áldozatoknak nyújtott segítségre fordított éves finanszírozás is jelentősen nőtt. Fontos kiemelni, hogy a kapcsolati erőszak kárvallottjai nemcsak férfiak és nők, hanem a gyermekek is, ezért az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat, az OKIT mindenki számára a nap 24 órájában ingyenesen hívható, és segíti a kapcsolati erőszak és az emberkereskedelem áldozatait, hogy mindig legyen hová fordulniuk. Az OKIT információnyújtással, telefonon történő tanácsadással, krízishelyzetben védett szálláson, krízisközpontban vagy titkos menedékházakban történő elhelyezéssel nyújt komplex szolgáltatást. Az előrelépés mértéke ebben az esetben is beszédes. 2010-ben az OKIT mellett 12 krízisközpont, 6 félutas ház és 1 titkos menedékház működött, ehhez képest 2024-ben 20 krízisközpont, 8 titkos menedékház, 20 félutas ház és 7 kríziskezelő ambulancia segíti az áldozatokat.

Tisztelt Képviselőtársak! A védelem azt jelenti, hogy cselekedni kell, azért cselekedni, hogy megóvjunk másokat. Ez különösen fontos azoknak az esetében, akik nem tudnak magukért kiállni, ilyenek a gyermekek is. A mai nap erről szól. 2021 után ma egy újabb alkalom van arra, hogy bizonyítani lehessen, ma már mindenki számára fontosak a gyermekek. Itt van előttünk ez a törvényjavaslat, amelyről nagyon-nagyon sok szó esett már az elmúlt nagyon-nagyon sok órában, ezért csak egypár intézkedést szeretnék kiemelni ebből a törvénytervezetből.

A gyermekek ellen elkövetett legsúlyosabb bűntett a pedofília. A javaslat szerint, mivel a gyermek fejlődésén az ilyen szörnyű esetek megmásíthatatlanul nyomot hagynak, ezért a gyermekek sérelmére elkövetett szexuális bűncselekmények nem évülhetnek el, az elkövetőt nem lehet feltételes szabadságra bocsátani, nem lehet reintegrációs őrizetbe helyezni, valamint soha nem kaphatnak erkölcsi bizonyítványt. Emellett a módosítás, amely szintén a gyermekek érdekeit szolgálja, kiemelten kezeli a modern technológia, az internet által felvetett kérdéseket is, és megalapozza a biztonságos internethasználatot, a javaslat nyomán ugyanis egyszerűbbé válik a kiskorúak személyiségi jogait sértő, a cyberbullying kategóriáját is kimerítő tartalmak jelentése és azok eltávolítása. Ezenfelül, ahogy szintén hallhattuk, a tervezet javaslatot tesz a pornográf tartalmak kiszűrésére és a gyerekekre gyakorolt káros hatásainak csökkentésére.

Tisztelt Országgyűlés! Mindegyik javaslatnak megvan a célja, és a célja az, hogy a gyermekek fokozottabb védelemben részesülhessenek, ezért én is azt gondolom, hogy közös cselekvésre van szükség. Köszönöm én is, ha támogatják a javaslatot, és a gyermekek védelme érdekében megszavazzák. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai