Készült: 2024.05.30.16:56:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (2024.03.20.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Simon Miklós (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:20


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMON MIKLÓS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Belügyminisztérium részéről az utóbbi időben megszokhattuk, hogy az előttünk fekvő javaslatokhoz hasonló, több törvényt aktualizáló törvényjavaslatokat nyújtanak be. Ahogy államtitkár úr expozéjából is kiderült, ennek a javaslatnak az adatkezelés és az adatmegosztás az egyik legfőbb tárgyköre.

A 26 megnyitott törvény többsége adatkezeléssel kapcsolatos témakörben módosul. Nem kívánok mind a 26 törvényre kitérni, és a szakágak közül is főleg a rendészet tárgykörébe tartozó javaslatokról szólnék.

Több rendészeti tárgyú módosítás hátterében uniós jogharmonizáció áll. A tagállamok bűnüldöző szervei közötti információcserét szabályozó, 2006-ban született uniós jogszabályt egy új irányelv váltja fel, amely átalakítja az információcsere korábbi leképezési rendszerét.

Az irányelv új információcsere-variánsokat határoz meg. Az információátadás lebonyolítása minden variánsban külön-külön szabályrendszer mentén zajlik, az átadás irányának és a szándékának megfelelően. Ehhez az új fogalmi és eljárási struktúrához kell hozzáigazítani a magyar jogszabályokat is. A rendőrség szervezetébe tartozó Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ  vagy rövidített nevén a NEBEK  működését szabályozó törvény esetében új értelmező rendelkezést, adatmegbízhatóságra vonatkozó szabályokat, és statisztikai adatszolgáltatásra vonatkozó előírásokat vezet be ezen javaslat.

(10.20)

A bűnüldöző szervek nemzetközi együttműködéséről szóló törvényben szintén az értelmező rendelkezések kerülnek kiegészítésre, és bevezetésre kerülnek azok az új jogszabályok, amelyekből a különböző információcsere-variánsok eljárásrendjei épülnek fel. Többek között: új értesítési rend, szigorúbb határidők, aktualizált adatvédelmi, másolatküldési és nyelvhasználati szabályok jelennek meg. Ezek a 2006-ban elfogadott, a korábbi szabályrendszernél hatékonyabb és a mai kor elvárásainak jobban megfelelő keretbe helyezik az Európán belül zajló bűnüldözési célú információcserét.

A nemzetközi bűnözésre vonatkozó módosítások említése után áttérnék az idegenrendészet területére, amely módosítások ugyancsak az uniós jogharmonizáció körébe tartoznak. A szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról szóló törvény módosítása elfogadásával lehetőség nyílna arra, hogy az idegenrendészeti hatóság szélesebb körű adatkezelési jogosultságot kapjon az európai határregisztrációs rendszerben. Ezenkívül az Enter Hungary elnevezésű elektronikus idegenrendészeti ügyintézési felület alkalmazási körét is szélesíti a javaslat, miközben a digitális államról szóló törvénnyel is összhangba hozza a szabad mozgás jogával rendelkező személyek beutazásáról szóló szabályokat.

Az anyakönyvi eljárásról szóló törvény módosítása is idegenrendészeti és adatkezelési indokkal történik. A menekültügyi nyilvántartásban megtalálható, családi állapotra vonatkozó adatok frissítése a későbbiekben automatikusan, elektronikus úton történne. Ezzel növekedne a nyilvántartás pontossága, és egyszerűsödnének azok az eljárások, ahol jelentősége van a családi állapotnak, illetve annak változásának.

A harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról szóló törvényt is megnyitja a javaslat. Szigorodnak a befektetői vízumra vonatkozó szabályok. Pontosításra kerülnek a társadalmi együttélési feltételek alkalmazási szabályai. Szintén a szigorítás irányában válnak egyértelművé a nemzeti érdekből kiadott tartózkodási engedélyre és tartózkodási kártyára vonatkozó szabályok. Ezenkívül itt is megjelenik az uniós jogharmonizáció.

Az európai határregisztrációs rendszer és az európai utasinformációs és engedélyezési rendszer használatának elmulasztása miatti bírságolási szisztémát be kell vezetni a hazai szabályok közé, valamint az önkéntes tevékenységet folytató harmadik országbeli állampolgárok lakcímadat-bejelentési szabályait is frissíteni kell.

Az idegenrendészet tárgyköréhez tartozó módosításon túl még egy fontos rendészeti témát említenék, a szabálysértési eljárással kapcsolatos kiegészítéseket. Amennyiben a parlament megszavazza, a jövőben a szabálysértési elzárással büntethető szabálysértési eljárásokban is alkalmazhatóvá válna az arcképprofil-nyilvántartás és az arcképelemzési technológia. Ez a lehetőség jelentős mértékben növelné a szabálysértési eljárás előkészítését végző szervek hatékonyságát, és adott esetben a bírósági döntéseket is képes lenne megkönnyíteni. Szintén a szabálysértési törvény módosítása tenné lehetővé a Nemzeti Védelmi Szolgálat számára, hogy bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatainak ellátása érdekében betekintést nyerjen a szabálysértési eljárások iratába.

A rendvédelmi módosítások közül én ezeket a javaslatokat tartom a legjelentősebbeknek. Ezek szinte kivétel nélkül valamilyen adatbázis kezelésére vagy az adatokhoz való hozzáférési szabályokra vonatkoznak, hasonlóan a törvényjavaslatban megjelenő más szakági javaslatokhoz. Csak néhány példát említenék: találkozunk a törvényjavaslatban turisztikai adatszolgáltatással, a betegség miatti igazolt hiányzásokra vonatkozó automatikus adatfrissítés lehetőségének a megteremtésével, tápszerek forgalombahozatali engedélyének egyszerűsített adminisztrációjával, valamint az EESZT-rendszer használatát könnyítő ügyfélszolgálat létrehozásához szükséges felhatalmazással is.

Összességében tehát megállapítható, hogy a javaslatok minden esetben olyan jogszabályi változásokra irányulnak, amelyek a közigazgatás, a szociális ágazat és a rendvédelem területén működő különböző rendszerek használati hatékonyságát növelik, emellett pedig több esetben is uniós előirányzathoz való alkalmazkodást is szolgálnak. Még ha szakági szemszögből nézve szerteágazó is a javaslat, az adatkezelési és adminisztrációs területhez való folyamatos kapcsolódás miatt indokolt, hogy egy törvénycsomagban találjuk ezen módosításokat.

A törvényjavaslat elfogadását a Fidesz-frakció ezen megfontolások mentén támogatja. Arra kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy szintén támogassák a T/7731. számú törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai