Készült: 2024.05.31.03:45:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (2024.04.08.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Több mint két éve tart a szomszédságunkban ez a szörnyű testvérháború. Gyakorlatilag a második világháború óta nem láttunk ilyen mértékű pusztítást Európában. Százezrek haltak meg eddig, és nap mint nap ukrán és orosz családokat ér újabb és újabb tragikus veszteség.

Mégis a brüsszeli vezetők nem a békéről beszélnek, hanem a háború folytatásáról, és jól látható, hogy folytatni kívánják, akarják ezt a szörnyű pusztítást, ezt a háborút. Egyre több európai vezető nyilvánítja ki a véleményét, hogy most már nemcsak lőszert, fegyvert, pénzt, hanem konkrétan katonákat is küldeni kell és készek küldeni, vezényelni az ukrán frontra. Nincs béketerv, nem látunk ilyet. Egyre mélyülő háborús készülődést és erőszakspirált látunk. Ebben sajnos a hazai baloldal is partnere a brüsszeli bürokratáknak: nem a békéről beszélnek, hanem a háborúról.

Tisztelt Országgyűlés! A NATO új konstrukcióban kívánja támogatni Ukrajnát: létre kívánnak hozni egy sajátos NATO-missziót. Zárójelben hadd jegyezzem meg, hogy mi, kereszténydemokraták a missziót általában a Jóisten szeretetének a hirdetésére használjuk, háborús esetekben semmiképpen sem szerencsés, de nem ez a lényeg, hanem az, hogy itt komoly készülődés történik.

Különösen aggasztóak a francia elnök nyilatkozatai, aki azt hangsúlyozta, hogy nem zárható ki, hogy egyes NATO-tagok és más szövetségesek katonákat vezényelnek Ukrajnába, a nyugati nagyhatalmaknak semmitől nem lenne szabad visszariadniuk Moszkva vereségének céljáért, sőt a Le Parisiennek adott interjújában már a francia atomfegyverek is szóba kerültek a francia elnök részéről olyan összefüggésben, hogy „mindent megteszünk, hogy Oroszországot sakkban tartsuk”.

Ugyanilyen vagy hasonló nyilatkozatok láttak napvilágot egyébként számos európai vezetőtől sajnálatos módon az észt miniszterelnöktől a litván külügyminiszterig: a NATO szárazföldi csapatokat küldjön Ukrajnába. A lett elnök egészen odáig ment, hogy Oroszország elpusztításáról írt a saját Facebook-oldalán, ami hihetetlenül megdöbbentő. Hosszasan sorolhatnánk a neveket, akik egyébként nyilatkoztak ebben a kérdéskörben. Többek között Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is már arról beszélt, hogy fel kell készülnie az Európai Uniónak a háborúra.

Nyilván az orosz válasz is megérkezett. Az orosz elnök szerint, ha Oroszországot fenyegetés éri, akkor kész bevetni az atomfegyvereit.

Tisztelt Képviselőtársaim! Jogosan tesszük föl szerintem a kérdést: mindez tényleg megér egy atomháborút, tényleg megéri azt, hogy gyermekeink egy atomháborúba sodródjanak? Szerintünk mindenáron el kell kerülni egy NATO-orosz közvetlen konfrontációt, és szerintünk el kell kerülni mindenáron azt, hogy ez a háború egy helyi, lokális problémából továbbterjedjen, továbbszélesedjen, eszkalálódjon. Ezen kellene fáradozni az Európai Unió vezetőinek és a NATO több vezetőjének is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Csak arra szeretném fölhívni a figyelmet, hogy a magyar kormány álláspontja egy nagyon konkrét, komoly és elvi álláspont, a békepárti álláspont, és ezt megalapozza a NATO-tagságunk is.

Gyakorta beszélünk egyébként a NATO alapításáról. Most 75 éve, ’49. április 4-én alapították, írták alá washingtoni szerződés néven. 14 cikkelye van ennek a washingtoni szerződésnek. Gyakorta beszélünk a 4. cikkelyről, a konzultáció lehetőségéről, ha veszély van. Beszélünk az 5. cikkelyről, a kollektív jogos önvédelmi képességről, ha mindannyiunkat ér támadás, bármely NATO-tagországot külső támadás éri. Beszélünk a 10. cikkelyről, amely alapvetően a nyitott kapuk politikáját folytatja az arra felkészült tagországok vagy jelentkező országok bővítésével. De nem beszélünk az 1. cikkelyéről, amely az alapja és a fundamentuma az egész washingtoni szerződésnek, tisztelt képviselőtársaim.

Engedjék meg, hogy röviden idézzek ebből: „A felek kötelezik magukat arra, hogy az ENSZ Alapokmányának megfelelően minden nemzetközi viszályt békés eszközökkel, olyan módon rendeznek, hogy a nemzetközi béke és biztonság ne kerüljön veszélybe, továbbá nemzetközi kapcsolataikban tartózkodnak az ENSZ céljaival össze nem férő, bármilyen módon megnyilvánuló erőszakkal való fenyegetéstől és erőszak alkalmazásától”, tisztelt képviselőtársaim. (Arató Gergely: Ezt Putyinnak mondd!)

Tehát ehhez kellene ragaszkodnunk, ez adja meg az igazi erejét a NATO-nak, amely egy fontos politikai, katonai szövetség, és szerintem ennek a szellemiségét kell továbbvinni egy ilyen nehéz nemzetközi konfliktusos helyzetben különösen.

Tehát a nyugalom a mozgás irányítója, szerintem a béke a legfontosabb elérendő cél, amelyhez úgy vezet az út, hogy azonnali tűzszünet következzen be. Ez a magyar kormány álláspontja, ebben a KDNP-frakció továbbra is messzemenőkig támogatja a magyar kormányt. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai