Készült: 2024.05.20.05:08:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2021.11.09.), 18. felszólalás
Felszólaló Dudás Róbert (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DUDÁS RÓBERT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Kormányzati és Kormánypárti Képviselők! Több mint egy hónapja folyamatosan emelkedik az üzemanyagok ára. Ezzel párhuzamosan folyamatosan emelkedik az élelmiszerek ára, az építőanyagok ára, a lakberendezési tárgyak ára, már nem tudja az ember, hogy mit említsen meg itt egy-egy felszólalásában, hogy esetleg az önök számára mi lenne az, ami esetleg átütné az ingerküszöböt.

Önök 2004-2005-ben több olyan kijelentést tettek, hogy milyen lépésekre van szükség az üzemanyagok árának a megfékezése érdekében. Például azt is mondták, hogy ha eléri a 40 dolláros lélektani határt, akkor azonnal be kell avatkozni. Jelentem, most több mint 80 dollár, a prognosztizáció szerint pedig elérheti akár a 120 dollárt is.

Mindig arra hivatkoznak, hogy az olaj világpiaci ára viszi fölfelé. Ez nyilvánvalóan egyébként így is van, ugyanakkor azt ne felejtsük el, hogy a magyar üzemanyagárak tekintetében el kell hogy mondjuk, hogy a fele adó.

Azt is mondták, ha 250 forint fölé megy az üzemanyagok ára, akkor drasztikus lépéseket kell tenni, hiszen ezen az állam nyerészkedik nyilvánvalóan, ezért adócsökkentésre van szükség. Ezt maga Orbán Viktor mondta. Most bőven 500 forint fölött van, sőt elmondhatjuk, hogy az országban nincs olyan kút, ahol 500 forint alatt lehetne tankolni, és nem tudjuk, hogy hol a vége.

Több mint egy hónappal ezelőtt azt kértem önöktől, és határozati javaslatot nyújtottam be ezzel kapcsolatban, hogy a munkába járást segítsük, segítsük azokat a munkavállalókat, akik autóval teszik meg nap mint nap ezt az utat; jelenleg 15 forintot kaphatnak a munkáltatótól adómentesen kilométerenként, ezt emeljük fel 30 forintra. Mint említettem, határozati javaslatot nyújtottam be ezzel kapcsolatban, önök a bizottsági ülésen ezt egyhangúlag leszavazták.

Kértük azt, hogy fagyasszák be az üzemanyagok árát. Erre azt mondták, hogy ezt nem lehet megtenni. Uraim, ugyan már, dehogynem lehet megtenni! Hát, Horvátország megtette! (Nacsa Lőrinc: Egy hónapja!) Higgye el, Nacsa képviselő úr, ha egy kicsit kitekint, akkor ön is tudhatná, hogy Horvátország megtette. Illetve azt is mondják, hogy mindenhol drágák az üzemanyagok Európa-szerte, ez így is van, és ezzel egyet kell hogy értsünk, csak nem mindenhol a gyenge magyar forinttal kell fizetni.

Illetve az átlagkeresetek: Magyarországon a KSH-adatok szerint 298 ezer forint a nettó átlagkereset. Ezt egyébként vidéken ne nagyon hangoztassák, csak úgy jelzem, mert igencsak felháborítja a vidéki lakosságot, főleg a kisfalvas embereket, mert egy családnál nem folyik be sajnos ennyi pénz. De maradjunk a KSH-adatoknál: 298 ezer forint. Az önök által labornak hívott Ausztriában 986 ezer forint. Tehát ha Ausztriában, ahol egyébként ugyanannyi az üzemanyagár, mint Magyarországon, azt mondják, hogy fölment 3 vagy akár 5 centtel, valószínűleg bosszúsak lesznek az osztrákok, illetve a németek vagy bármely más nyugat-európai ország lakosai, bosszúsak lesznek, de nem lesznek ellehetetlenítve. Mi viszont lassan ott tartunk, hogy el leszünk lehetetlenítve.

Elmondható tehát, hogy az üzemanyagárak is felzárkóztak az európai árakhoz, felzárkóztak az Európai Unióhoz, csak az a baj, hogy a bérek nem zárkóztak fel. Ami felzárkózott, az az infláció és az áfa. Magyarországon a legmagasabb az áfa az Európai Unió országait tekintve. És az áfáról is elmondhatjuk, hogy világrekorder áfánk van.

Tisztelt Államtitkár Úr, Államtitkár Urak! Petíciót indítottunk azzal kapcsolatban, hogy fagyasszák be az üzemanyagárakat, mert be lehet fagyasztani az üzemanyagárakat. Határozati javaslatunk van arra vonatkozóan, hogy fagyasszák be az üzemanyagárakat, mert be lehet fagyasztani az üzemanyagárakat. Ezzel párhuzamosan, és amíg a befagyasztás életben van, addig pedig forduljanak az Európai Bizottsághoz; mind a jövedéki adó, mind pedig az áfa tekintetében kezdeményezzenek tárgyalásokat, sőt, ha kell, ebben a témában kell szabadságharcot vívni és nem másban, vívjanak szabadságharcot annak érdekében, hogy az áfa vagy a jövedéki adó, vagy akár mindkettő csökkenhessen, ezáltal az üzemanyag ára is csökkenhessen.

Azt mondják, hogy ez versenytorzuláshoz vezethet. Ugyan már, kérem! Az, hogy Magyarországon a legalacsonyabb az átlagbér az Európai Unión belül, az nem vezet versenytorzuláshoz? Az, hogy egyébként az elmúlt másfél-két hónapban minden médián megjelent, hogy milyen terheket ró a lakosságra az üzemanyag árának az emelkedése, kivéve a közmédiában, amit egyébként több mint százmilliárd forintból tart fenn az állam, ez nem vezet versenytorzuláshoz? Dehogynem!

Akarat kellene. És, kérem, ne arra hivatkozzanak, hogy a jövőben is még csak figyelik az üzemanyagok árának az emelkedését (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), mert a lakosság az, aki figyeli, és figyeli azt, hogy önök mit tesznek. Itt az idő cselekedni! (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai