Készült: 2024.05.19.23:47:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.), 207. felszólalás
Felszólaló Szabó Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 1:59


Felszólalások:  Előző  207  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Egyre nagyobb a baj a hazai vízvezeték-hálózat környékén, hiszen szakértői tanulmányok számolnak be arról, hogy bizony-bizony a hazai ivóvízellátó rendszerek többsége tulajdonképpen kockázatos, de a kormány is beismeri, hiszen a hazai vízhálózatrendszer 45 százaléka még a kormány szerint is túl van a hasznos élettartamon. Valóban így van. Valóban elöregedett a hazai csővezetékrendszer, ezeket az elkövetkezendő húsz évben ki kell cserélni, hiszen ezeket a rendszereket 40-50 évre tervezték, és bizony ez az idő lassan lejár.

És ezt nemcsak én mondom, hanem az önökhöz közel álló Századvég Gazdaságkutató is, amely ezt már egy 2018-as tanulmányban kimutatta. A helyzet azóta vélhetőleg csak romlott. A hazai civil szervezetek szerint egyébként akár a 20 százaléka is elfolyhat a földben a víznek, ami, azt gondolom, megengedhetetlen, hiszen ma, a mai napokban, amikor ekkora hőhullám sújtja Magyarországot, a világot, bizony felbecsülhetetlen kincsnek számít a víz.

Szakemberek egybehangzó véleménye szerint a probléma 2012 környékén kezdődött, amikor is el tetszettek hanyagolni a vízvezetékrendszerek karbantartását, majd ezt követően még meg is adóztatták a víziközműveket, így nemhogy költöttek volna a vízvezetékrendszerre, hanem még el is vették a víziközművektől a pénzt. Majd egyébként 2020-ban ezt az adót még drasztikusan meg is emelték, Budapest esetében akár 4,5-szeresére, de hát Szegedet is mondhatnám, ott közel 600 millió forint közműadót kell fizetni.

Mindezek miatt kérdezem államtitkár asszonyt: mikor indítanak végre egy átfogó és ütemezett országos csőcsereprogramot a hazai ivóvízellátás biztonsága érdekében? Miért adóztatják meg az ivóvíz-szolgáltatást? De ha már ezt megteszik, akkor ezt a pénzt, ami befolyik, miért nem a vízvezeték felújítására fordítják? Miért nem csökkentik a vízszolgáltatást terhelő 27 százalékos áfát, hogy ha az ebből befolyó pénz vagy forrás felszabadul, akkor szintén a felújításokra fordíthatnák? Várom megtisztelő válaszát.




Felszólalások:  Előző  207  Következő    Ülésnap adatai