Készült: 2024.06.02.15:18:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2023.11.28.), 16. felszólalás
Felszólaló Farkas Sándor (Fidesz)
Beosztás Agrárminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Az ön által felvetett gondolatok úgy tűnnek első hallásra, hogy valósak, és a mindennapi életben előfordulnak. De természetesen nem olyan egyszerű a helyzet, mint ahogy azt ön itt most felvázolta és megpróbálta kiélesíteni a helyzetet, már csak azért sem, mert vannak olyan objektív tényállások, amelyekkel, azt gondolom, hogy nem lehet vitatkozni.

Ön először is felvetette, hogy feladják a gazdálkodók a gazdálkodást, és az oligarchák elvesznek mindent. De tisztelt képviselő úr, ha ön járja az országot és találkozik a gazdákkal, a gazdatársadalommal, azok képviselőivel vagy netalántán egy gazdafórumon van, ott azért ezek a gazdák jelentős részben szeretnék azt  ezért is dolgoznak , hogy ezt az időszakot, ezt a nehéz krízises időszakot túléljék, és  azt nem mondom, hogy nyertesen kerüljenek ki, de  minimális veszteséggel kerüljenek ki ebből a helyzetből. Úgy gondolom, hogy ez egy teljesen reális gondolkodás.

Az elmúlt évtizedekben egy nagyon komoly konjunkturális időszaka volt a növénytermesztőknek, ezt mondjuk meg őszintén. A növénytermesztésből nagyon komoly jövedelmet, megtakarítást lehetett elérni. Az utóbbi két-három évben ez jelentős részben megváltozott. Először is a Covid-járvány  amire hivatkozott, csak nem mondta végig a mondatot  idején volt az az időszak, amikor megtiltottuk az exportot, a magyar gabona kivitelét, pont annak érdekében, hogy megfelelő minőségű és mennyiségű gabona maradjon az országban. Mert akkor is láttuk, hogy nem olyan mennyiségű gabona termett az országban, ami megengedhette volna azt a korábban, évekkel ezelőtt kialakult 6-8 millió tonnás exportvolument. Én úgy gondolom, hogy ez helyes és védekező álláspont volt.

Az már egy szerencsétlen közjáték vagy folyamat, hogy kitört az ukrán háború, és az ukrán gabona gyakorlatilag elárasztotta a magyar piacot. Azt már sokszor elmondtam önnek, hogy azokat az intézkedéseket, amiket a magyar piac és a magyar gazdatársadalom érdekében meghozott a magyar kormányzat, pont azért tette, hogy ezeket a Magyarországra irányuló exporttételeket megszüntesse. Egyedül a tranzitszállítmányoknak engedi meg a mai napig is, hogy keresztülmenjenek az országon, és elérje azokat a piacokat, amelyek eredetileg nem célpiacok voltak, mert az ukrán gabona célpiaca a Közel-Kelet és az afrikai országok. Ezt a fekete-tengeri blokád és a fekete-tengeri hajóforgalom korlátozása, illetve veszélye miatt átterelték a közútra, illetve részben a vasútra Európa irányába, és ez jelenti ma jelentős részben azt a gondot, hogy a piacaink, de nemcsak a piacaink, hanem a termésmennyiségek, a takarmánytárolók megteltek, és ma is komoly tételek vannak itt.

A gabonaárak alacsony árszintjéről azt mondta ön, hogy ez komoly veszteséget okoz minden egyes termelőnek. Ebben van némi igazság, de azért engedje meg, hogy a legújabb fejleményekről is beszéljünk. A legújabb információk birtokában egyértelmű, hogy a magyar gabona értéke, a magyar gabonafelvásárlás, ha nem is olyan mértékben, mint ahogy szeretnénk, de elindult, és ez most már a felvásárlási árakban is jelentkezik, és nem 5 ezer forint, hanem 6-7, esetleg 8 ezer forint tonnánkénti áron van vásárlási szándék.

Természetesen a gazdákon is nagyon sok minden múlik, hogy odaadják, elengedik vagy tovább tárolják, ami esetleg további veszteséget okoz. Sokszor előfordult a magyar mezőgazdaság területén az, hogy amikor konjunkturális időszak volt, jó árak voltak, akkor a gazdatársadalom egy jelentős része kivárt, mert azt gondolta, hogy később majd még tovább emelkednek az árak. De egy visszaforduló ár indult el, ami alapján komoly veszteségeket szenvedtek el.

Én örülök annak, hogy képviselő úr eljár ilyen fórumokra és találkozik a gazdatársadalommal, de az a kérésem, hogy a realitások mellett maradjunk, és a napi eseményeket is vegyük figyelembe. Valamint vegyük figyelembe a magyar gazdatársadalom érdekét, mert nekünk az a legfontosabb, hogy megfelelő minőségű, mennyiségű és biztonságos élelmiszer kerüljön minden fogyasztó asztalára. Ebben pedig a magyar gazdák az egyedüli garancia számunkra. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai