Készült: 2024.06.02.02:31:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2023.11.27.), 43-45. felszólalás
Felszólaló Gy. Németh Erzsébet (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:22


Felszólalások:  Előző  43 - 45  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): (Hangosítás nélkül.  Közbeszólás: Nincs hang!) Hát, pedig a kártyát… Ó, most már jó! Akkor kezdem újra.

ELNÖK: Legyen kedves! Órát kérem visszaállítani.

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm szépen, elnök úr. Feltételezem, hogy Rétvári államtitkár úr fog nekem válaszolni miniszter úr helyett.

Néhány héttel ezelőtt Varga képviselőtársammal sikerült bejutnunk abba a raktárba, ahová az Orbán-kormány igyekezett elrejteni a világ elől azt a több mint 13 ezer darab, 300 milliárd forintért vásárolt lélegeztetőgépet, amelyet 2020-ban, a Covid-járvány kirobbanása idején vásároltak. Mint kiderült, a lélegeztetőgépeket a piaci ár többszöröséért, szégyentelenül túlárazva vette meg a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztérium, egy azóta nyomtalanul eltüntetett maláj cégtől. A végső csattanót pedig az adta, hogy a kínai gyártású lélegeztetőgépek nem is felelnek meg az egészségügyi előírásoknak, vagyis használhatatlanok. Emiatt még adományként sem tud megszabadulni tőlük az Orbán-kormány.

Nem volt elég azonban 300 milliárd forintot ellopni a magyarok közös pénzéből, a használhatatlanul porosodó lélegeztetőgépek raktározására évente közel 1 milliárd forintot, havonta 65 millió forint plusz áfát fizet ki a Pintér Sándor Belügyminisztériuma alá tartozó Országos Kórházi Főigazgatóság.

Képviselőtársammal felkerestük a gödöllői raktár valódi tulajdonosát, akit ugyanúgy homály fed, mint a bóvli lélegeztetőgépeket az Orbán-kormány nyakába sózó külföldi cégeket. A raktár területén nem találtunk cégtáblát, amely a belföldi cégek székhelyén ugyan kötelező, telephelyén viszont csak ajánlott. Ha azonban külföldi cég birtokolja a raktárat fióktelepként, akkor ott is kötelező lenne a cégtábla. Tehát jelenleg papíron százmilliárdokat érő egészségügyi eszközök vannak egy olyan épületben, amelyről senki sem tudja, hogy kié.

Hiába kérdezgettük a helyszínen a raktár dolgozóit, se a raktári dolgozók, se a bejáráson megjelenő Jenei Zoltán, az OKFŐ főigazgatója nem tudta megmondani, hogy ki a raktár tulajdonosa. Vagyis az Országos Kórházi Főigazgatóság úgy fizet havonta 65 millió forint plusz áfát a szemétre való lélegeztetőgépek raktározásáért, hogy állításuk szerint azt sem tudják, ki kapja a pénzt.

Az elmúlt 13 év orbáni korrupciójának történetében a lélegeztetőgép-biznisz tűnik az egyik legaljasabb és legsikeresebb lopásnak. Ráadásul kétszer lopták meg a magyar embereket: először túlárazva megvették a gépeket, majd feleslegesen kellett fizetniük a tárolásért. Egyedül a Fidesz-közeli milliárdos elit járt jól a bizniszen, akik a magyarok tízezreinek halálával járó koronavírus-járványon is képesek nyerészkedni.

Kérdezem tehát az államtitkár urat, melyik az a cég, amelynek ezt a majd’ egymilliárd forintot fizetjük évente. Köszönöm. (Taps a DK soraiban.)




Felszólalások:  Előző  43 - 45  Következő    Ülésnap adatai