Készült: 2024.05.20.14:58:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2020.09.22.), 40. felszólalás
Felszólaló Demeter Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:35


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER ZOLTÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ahogyan hallgattam Soltész államtitkár úr és Vejkey Imre képviselőtársaim gondolatait, valamint a szószóló gondolatait, úgy gondolom, hogy egész bőven kifejtették és taglalták a beszámoló fő pontjait, így én már csak pár gondolatra szeretném az önök figyelmét ráirányítani. Nagyon fontosnak tartom azt, hogy a kormányváltás után, 2010-ben a keresztyén és nemzeti alapokon álló kormány azt a döntést hozta meg, hogy egy nagyon szoros együttműködést kell kialakítani a hazánkban élő nemzetiségiekkel. Ennek  ahogy már hallottuk is  példaértékű eredménye az lett, hogy itt az Országgyűlés munkájában valamennyi nemzetiség saját szószólóval rendelkezik, sőt mi több  ezt is hallottuk  2018-ban a magyarországi német közösség teljes jogú nemzetiségi országgyűlési képviselőt is tudott küldeni a parlamentbe.

A tárgyalandó beszámolóról tehát elmondhatjuk azt, hogy valóban egy átfogó képet nyújt mindarról, ami a hazai nemzetiségi politika területén végbement a beszámolási időszak során.

(10.50)

Az alaposan és gondosan elkészített beszámolót olvasva megállapíthatjuk, hogy Magyarország Kormánya nemzetközi viszonylatban is kimagasló támogatásban részesíti a velünk élő őshonos nemzetiségeket.

A tárgyidőszakot tekintve láthatjuk, hogy tovább emelkedett a hazai nemzetiségek számára nyújtott támogatás mértéke. Ezt is hallottuk, de úgy gondolom, hogy mégis jó ezt ismételni. Hogy számadatokkal is alátámasszam mindezt: a nemzetiségi célú előirányzatok kerete 2017-ben 8 milliárd 688 millió forint volt, ’18-ban ez már 10 milliárd 400 millió forintra emelkedett majdnem. Ha összevetjük az adatokat a 2010. évi erre a célra előirányzott forrásokkal, akkor beszélhetünk egy nagyon komoly, közel 190 százalékos növekedésről.

Szeretném még megjegyezni, hogy mindaz a dicséretre méltó fejlődés, amely a nemzetiségi politika folyamatait 2010 óta jellemzi, most gondolok itt a nemzetiségi oktatásban, a kultúrában és a médiában történtekre, valamint az önkormányzati szférában zajló előrelépésekre, lankadatlanul és egyre felfelé ívelő tendenciát tükrözve folytatódik tovább, amely tendenciát mindannyian üdvözlendőnek tarthatunk.

A magyar nemzetiségi politika európai szinten is példaértékű eredményeket ért el, köszönhetően a kormányzati kezdeményezésnek és a nemzetiségi közösségek aktivitásának.

Magyarország nemzetközi viszonylatban is aktívan cselekszik a nemzetiségek jogainak minél szélesebb körű érvényesülése érdekében, értve ez alatt a kétoldalú államközi vagy az anyaországi kapcsolatok fejlesztését, a nemzetközi szervezetekkel való kapcsolattartást, a nemzetközi dokumentumokból fakadó kötelezettségek teljesítését, valamint, ahogy hallottuk, a határon átnyúló programok támogatását.

Tisztelt Országgyűlés! Summa summarum, elmondható, hogy a kormány minden segítséget megad a hazánkban élő nemzetiségeknek identitásuk megéléséhez és megőrzéséhez, és úgy gondolom, hogy a velük kialakított jó partneri viszony nemzetstratégiai szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bír.

Egyéni országgyűlési képviselőként sokszor van lehetőségem és alkalmam különböző ünnepségeken, eseményeken részt venni, és valóban jó érzés együtt ünnepelni a nemzetiségiekkel és együtt örülni a közösen elért sikereknek. Remélem, hogy az immár 100 esztendeje elszakított területeken élő magyarság is olyan támogatásban és tiszteletben fog a közeljövőben részesülni, mint amit a magyarországi nemzetiségek itthon megkapnak.

Végezetül pedig engedjék meg nekem képviselőtársaim, hogy idézzem néhai kultuszminiszterünk, báró Eötvös József gondolatát: „Akár az ország általános, akár az egyes nemzetiségek külön érdekeiből induljunk ki, higgadtan meggondolva a dolgot, csak egy meggyőződéshez juthatunk s ez az: hogy a történelmi és politikai nemzet érdekeit csak ugy biztosithatjuk, ha minden egyes nyelvbeli nemzetiség igényei kielégittetnek; s hogy ellenben a különböző nyelvbeli nemzetiségek igényei csak ugy elégittethetnek ki ha az ország egysége s állami léte biztosittatott.”

Úgy vélem, e gondolat ékes például szolgál arra, hogy az alapvető nemzeti érdekek érvényesítése során a mindenkori kormányzatnak az őshonos nemzetiségekkel szoros együttműködésben kell eljárnia.

Az elhangzottakra való tekintettel természetesen a Fidesz és a KDNP képviselőcsoportja is támogatja a beszámoló elfogadását, és erre kérem tisztelettel és szeretettel az ellenzéki képviselőket is, hogy támogassák. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai