Készült: 2024.05.31.16:52:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2021.05.19.), 12. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:13


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! „Egy pesszimista minden lehetőségben látja a nehézséget; egy optimista minden nehézségben meglátja a lehetőséget.”  akár ez a Churchill-idézet is lehetne a mottója a tisztelt Ház asztalán fekvő, a kormány által benyújtott 2022. évi költségvetésnek, amely Magyarország újraindításának költségvetése.

A koronavírus-járvány gazdasági kihívásaira hazánk sikeres választ adott, amikor elindítottuk minden idők egyik legszélesebb körű gazdaságvédelmi programját, amelynek legfontosabb célja a munkahelyek megvédése volt. A koronavírus-járvány okozta kihívások esélyt adnak arra, hogy Magyarország a járvány utáni új világgazdasági korszak nyertes országai közé tartozzon, azaz  ahogy a miniszterelnök úr is fogalmazott  kanyarban kell előznünk. Ennek jegyében indítjuk el a gazdaság-újraindítási akciótervet, a modern kori Magyarország történetének legnagyobb gazdaságfejlesztési programját, amely a gazdaság újraindításán túl az élet újraindításáról is szól. Nem titkoltan azt szeretnénk elérni, hogy minden magyar honfitársunk nyertese legyen Magyarország fejlődé-sének. A gazdaság-újraindítási akcióterv lehetővé teszi, hogy mindenki, akit a járvány nehéz helyzetbe hozott, talpra tudjon állni. Azt szeretnénk, hogy mindenki, aki elvesztette a munkahelyét, vissza tudja azt szerezni vagy új munkahelyet kaphasson. Célunk az, hogy minden vállalkozó, akinek be kellett zárnia az üzletét, újra tudja azt indítani, sőt lehetőség szerint tovább tudja azt fejleszteni.

A gazdaság-újraindítási akcióterv keretében 2022-ben  ahogy azt Varga Mihály pénzügyminiszter úr is elmondta  összesen 7308 milliárd forint kerül elköltésre, amely a jövő évi GDP, azaz a bruttó hazai össztermék 13 százaléka. Ekkora összeget, tisztelt hölgyeim és uraim, az Európai Unióban rajtunk kívül csak Csehország és Németország fordít a gazdaság újraindítására a következő évben. Az akcióterv nemcsak munkahelyeket teremt majd a magyar emberek számára, hanem segítségével Magyarország újra európai összehasonlításban is kiemelkedő növekedési pályára állhat.

Magyarország a 2021-től kezdődő európai uniós pénzügyi ciklusban minden korábbinál magasabb összegű, 51,3 milliárd eurónyi forrással számolhat majd. Az európai uniós forrásokból így 2022-ben összesen több mint 3000 milliárd forint áll majd rendelkezésre kifejezetten fejlesztési célokra. Ebből jelentős tételt tesz ki az uniós helyreállítási alap, amelyből jövőre 450 milliárd forint érkezik hazánkba.

Tisztelt Ház! Egy nemzet jövőjét a családok és a gyermekek jelentik, ezért az eddigi családvédelmi intézkedéseken túlmenően tovább bővítjük a gyermekes és gyermeket vállaló családok támogatását. Az otthonteremtési program keretében új elemek is jönnek, tehát ugyanúgy a régiek mellett új elemekkel fogjuk azt kibővíteni. A kormány 2010 óta két és félszeresére emelte a családok támogatását, amely arányaiban egész Európában a legmagasabb, a bruttó hazai össztermék közel 5 százalékát teszi ki. Azt hiszem, erre mindannyian büszkék lehetünk.

A költségvetésben jövőre 2780 milliárd forint áll rendelkezésre a magyar családok támogatására. Ennek keretében a 25 év alatti fiatalok 2022. január 1-jét követően mentesülnek a személyi jövedelemadó megfizetése alól. Ezzel ők lesznek a második társadalmi réteg Magyarországon, amely adómentesen kapja majd a fizetését  emlékezhetnek még tisztelt képviselőtársaim, elsőként ettől az évtől a négy vagy több gyermeket nevelő édesanyák részesültek ebben a kedvezményben, ami, azt gondolom, szintén egyedülálló egész Európában.

A vállalkozások és a dolgozó emberek 2022-ben is számíthatnak a polgári kormány támogatására. A baloldali kormányok idején bevett gyakorlatnak számító adóemelések és megszorítások helyett a munkát terhelő adók csökkentése és a beruházási programok folytatása valósul majd meg Magyarországon. 2022. július 1-jétől  a munkaadókkal és a munkavállalókkal kötött 2016-os megállapodás értelmében  újabb 2 százalékponttal csökkentjük a béreket terhelő adók és járulékok szintjét, ennek köszönhetően több mint 250 milliárd forint marad ott a magyar családoknál és a vállalkozásoknál, segítve ezzel a válságból való kijutás lehetőségeit.

A koronavírus-válságot megelőző időszak adatai alapján a magyar az egyik legdinamikusabban fejlődő gazdaság volt egész Európában. A kormányzati intézkedéseknek és a koronavírus-járvány utáni gazdasági visszarendeződésnek köszönhetően a magyar gazdaság teljesítménye 2021-ben 4,3 százalékkal, 2022-ben pedig 5,2 százalékkal bővülhet, és nagyon fontos leszögezni, tisztelt hölgyeim és uraim, hogy  ahogy azt a miniszter úr is elmondta  ezek ma már nem optimista, hanem inkább konzervatív számítások, arra számíthatunk a következő időszakban, hogy a magyar gazdaság növekedése ezeket a várakozásokat is meghaladja majd a jövőben.

A járványügyi korlátozó intézkedések enyhítésével, a megfelelő átoltottság elérésével, a szolgáltató szektorok újranyitásával a munkaerőpiac és a fogyasztás is gyors élénkülésnek indulhat. 2022-ben 1,1 százalékkal bővülhet a foglalkoztatás, a nettó jövedelmek pedig várhatóan 7,7 százalékkal emelkednek majd. Ne felejtsék el, tisztelt képviselőtársaim, hogy az elmúlt öt évben a béremelésekben is kiemelkedően teljesített Magyarország, még a válság idején, az elmúlt egy év során is közel 10 százalékkal nőttek a bérek Magyarországon. Ez tehát azt jelenti, hogy a magyar lakosságnál, hála istennek, évről évre egyre több forrás csapódik le, egyre jobb körülmények között tudnak élni ennek köszönhetően. Összességében, ahogy a számok is mutatják, a várakozások szerint így a háztartások fogyasztása is tovább bővül, 4,8 százalékos növekedést várunk ebben, ami tovább segíti a gazdasági növekedést.

A kormány 2010 óta mindent megtesz annak érdekében, hogy az idősek iránti megbecsülését ne csak a jogszabályok szintjén, ne csak szavakban, hanem az érdekükben hozott konkrét intézkedésekkel is kifejezze. A baloldali kormányok által elvett 13. havi nyugdíj visszaállításának 2022-es második ütemére, illetve  ahogy a miniszter úr is említette  a gazdaság teljesítményének köszönhetően a nyugdíjprémium kifizetésére is sor kerülhet 2022-ben, ez 230 milliárd forintnyi kiadást fog jelenteni, amit a nyugdíjasok kapnak majd.

Az ellenzék nyugdíjasok iránt tanúsított folyamatos aggodalma felettébb meglepő annak ismeretében, hogy a baloldali kormányzás több olyan intézkedésről is döntött, amely nagy csapást jelentett az időskorú emberek számára. Ne felejtsük el, tisztelt képviselőtársaim, 2009-ben 2,2 millió nyugdíjastól elvették a 13. havi nyugdíjat, ráadásul jelentősen csökkentették a nyugdíjak reálértékét is: a Gyurcsány-kormány idején 8 százalékkal, Bajnai Gordon alatt pedig 6,4 százalékkal csökkent a nyugdíjak reálértéke.

Tisztelt Országgyűlés! Az ágazati forrásokat tekintve a 2022-es költségvetésben az egészségügy működésére 2884 milliárd forint áll majd rendelkezésre. Ez 1700 milliárd forinttal magasabb, mint a baloldali kormányok által benyújtott utolsó, 2010-es költségvetésben volt, illetve  ami kiemelkedő  770 milliárd forinttal több lesz, mint amit az idei évben az egészségügyre fordított a költségvetés. A 2010-es szinthez képest tehát több mint két és félszer annyi forrást áldoz a kormány az egészségügyre, mint azt a baloldali kormányok tették korábban.

Itt meg kell említenem, hogy a baloldali képviselők, akik az egészségügyet szintén féltik, kormányzásuk alatt ezt az ágazatot teljesen kivéreztették, 130 milliárd forintnyi adóssággal gyakorlatilag csődbe juttatták a magyar kórházakat. A járvány elleni védekezésben pedig ahelyett, hogy segítettek volna, kamuvideókat készítettek, oltásellenesként a vakcinák ellen kampányoltak, és folyamatos álhírgyártással akadályozták a védekezést. A baloldali kormányok, tisztelt képviselőtársaim, 650 milliárd forintot vettek el az egészségügytől, minden nyolcadik aktív ágyat felszámolták és 6 ezer  hatezer!  egészségügyi dolgozót bocsátottak el. Ez egyszerűen botrányos, tisztelt képviselőtársaim!

Ahogy azt a pénzügyminiszter úr is kiemelte, a béreket tekintve a magyar költségvetés jövőre kiemelkedően fog teljesíteni. 2010-ben 2612 milliárd forintot fordított a közszférában dolgozók béreire az akkori baloldali költségvetés, ehhez képest jövőre több mint 4800 milliárd forintot tartalmaz az önök előtt fekvő törvényjavaslat. Ez, tisztelt hölgyeim és uraim, 85 százalékos nominális növekedést jelent 2010-hez képest, az idei évhez képest pedig jövőre mintegy 325 milliárd forinttal több fizetésre számíthatnak majd a közszférában dolgozók.

(9.50)

A bérek tekintetében a legnagyobb arányú növekedés  talán nem véletlen  az egészségügyben valósult meg. 2010-hez képest az egészségügyi bérekre fordított kiadások összege közel négyszeresére nőtt. Jövőre, tisztelt képviselőtársaim, 745 milliárd forinttal több forrás, azaz több mint ezermilliárd forint jut az egészségügyben dolgozók fizetésére, mint 2010-ben volt. A 2021-ben megkezdődött orvosibér-emelés programja alapján 2023-ra, ahogy ezt miniszter úr kiemelte, egy rezidens 255 ezer forint helyett 687 ezer forintot fog keresni, egy 40 éves szakmai tapasztalattal rendelkező szakorvos pedig 525 ezer forint helyett 2 millió 380 ezer forintot keres majd. Azt gondolom, tisztelt hölgyeim és uraim, megérdemli a szektor a kiemelt támogatást. Innen is szeretnék köszönetet mondani valamennyi egészségügyi dolgozónak azért a hihetetlen teljesítményért, amit az elmúlt időszakban honfitársaink életének megmentéséért tettek a kórházakban.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A koronavírus-járványt követő legfontosabb feladatunk, hogy újraindítsuk a magyar gazdaságot. A magyar családok és vállalkozások támogatása, a munkahelyteremtő beruházások megvalósítása, az egészségügyi és felsőoktatási infrastruktúra széles körű fejlesztése mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy olyan lendületet adjunk a magyar gazdaságnak, amivel 2030-ra Magyarország az Európai Unió öt legjobb országa közé emelkedhet. Igen tisztelt képviselőtársaim, a kormány ismét ambiciózus célokat tűzött maga elé, amit mi, a Fidesz képviselői, a legmesszebbmenőkig támogatunk. Emlékezzenek vissza arra, amikor Orbán Viktor miniszterelnök úr erről a pulpitusról 2010-ben azt mondta, hogy Magyarország egymillió munkahelyet fog teremteni, a magyar kormány egymillió munkahelyet fog teremteni Magyarországon. Akkor a baloldali képviselőtársaink jót nevettek ezen.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az idő bennünket igazolt. Azokat a célokat, amelyeket kitűztünk magunk elé, hogy a magyar gazdaság évről évre az európai uniós átlag duplájával tudjon növekedni, és azt a célunkat, hogy minden magyar ember, aki munkát akar szerezni és dolgozni szeretne, az dolgozhasson, a tavalyi évre teljesítettük, és a pandémia sem tudott ebben visszavetni bennünket, mert a gazdaság-újraindítási program, ahogy azt miniszterelnök úr is mondta, el fogja érni azt, hogy ahány munkahelyet elvett a járvány okozta válság, annyi munkahelyet fogunk teremteni Magyarországon, és mindenkinek lehetősége lesz arra újra, hogy dolgozhasson.

Az általam elmondott számok, tisztelt képviselőtársaim, bizonyítják azt, hogy a baloldal hiába próbált megakadályozni bennünket abban, hogy a válságot eredményesen kezeljük, a magyar kormány az európai uniós tagországok közül is a legjobban teljesített a válságkezelésben. Ahogy láthatják önök is, nemcsak az átoltottságban vezetünk Európában, hanem mi vagyunk az elsők, akik az újranyitás terén a lehető legjobb intézkedéseket tudjuk megtenni annak érdekében, hogy ne csak a magyar gazdaság tudjon minél jobban és minél gyorsabban újraindulni, hanem honfitársaink, a magyar polgárok élete, életminősége is jelentősen javulhasson. Azt látom, tisztelt képviselőtársaim, hogy a jövő évi költségvetés minden területnek pluszt fog adni, ugyanúgy, ahogy az elmúlt évek költségvetései is tették, és teljesítményéhez mérten továbbra is a kiemelt területek támogatása a legfontosabb, azaz a magyar családok, a magyar nyugdíjasok és a magyar vállalkozások erősítése.

Összefoglalóként azt is mondhatom önöknek, amit az elmúlt évek is bizonyítanak: a sikernek ára van, nem titka. Nagyon bízom abban, hogy a kormány ambiciózus tervei a jövő évben is sikeresek lesznek, mert ez mindannyiunk érdeke. A Fidesz természetesen támogatni fogja az Országgyűlés elé benyújtott költségvetést. Köszönjük szépen, miniszter úr, a költségvetési tervezetet, és köszönjük a munkatársainak az áldozatos munkát, amit ezen a téren végeztek. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai