Készült: 2024.05.20.12:40:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

143. ülésnap (2020.06.29.), 12. felszólalás
Felszólaló Süli János (KDNP)
Beosztás tárca nélküli miniszter (a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős)
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SÜLI JÁNOS tárca nélküli miniszter: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kérdés első részére válaszolva: Magyarországon ezekkel a mérésekkel még nem tudjuk kimutatni a pillanatnyi sugárzás hatását, amit Svédországban már érzékeltek. Abban a pillanatban, ahogy nekünk is megfelelő méréseink lesznek  ez olyan kicsi intenzitású, hogy valószínűleg egy egyhetes összesített mérésből és mintaeredményből lehet majd származtatni , akkor úgyis fogunk mindenkit tájékoztatni. Megvan ennek a felelős szervezete, az Országos Atomenergia Hivatal, amely ezzel kapcsolatban kiadja a közleményt, de ma még nincs miről közleményt kiadni. Rátérve a kérdés második részére, amit a múltkor is megbeszéltünk már, hogy tulajdonképpen miért volt szükség erre a jogszabály-módosításra, ami csak egy elvi lehetőséget ad. Ez nem azt jelenti, hogy ettől kezdve mi így fogjuk építeni az atomerőmű munkagödrét. Ahogy ön is elmondta, holnap be fogjuk adni az építésre vonatkozó létesítési engedélykérelmet az OAH-hoz. Ennek a folyamata elkezdődött, hiszen ezt a több százezer oldalas dokumentációt, amely pontosan 283 ezer oldal, már elkezdtük átadni. Az átadás holnap 10-ig, délig le fog záródni, és akkor az OAH nyugtázni fogja egy befogadó nyilatkozattal, hogy megkapta Pakstól ezt a dokumentációt.

A dokumentáció beadását követően az a jogszabály, amit Brüsszel jóváhagyott, teszi lehetővé, hogy három hónap múlva beadhatjuk az elkészült tervet a munkagödör helyére, valamint annak műszaki tartalmára és kivitelezésére vonatkozóan. Eszerint a munkagödröt körbe kell vennünk egy vízzáró résfallal. Ha ennek a dokumentációját beadtuk az OAH-nak, akkor neki három hónap áll rendelkezésére, hogy elbírálja, hogy a munkagödröt az épület helyéhez viszonyítva jó helyre építjük-e. Ez a munkagödör egyébként jelentős beruházás, majd 8 millió köbméter földet kell megmozgatnunk. 2517 méter maga a résfal, amit el kell készítenünk, és ezen belül a talajt a munkagödör alatt meg kell erősítenünk. Erről sose volt vita a hatósággal. Mi nem szeretnénk alaplemez-betonozni, nem szeretnénk az épület alapját elkezdeni, hanem egy nyitott munkagödröt hozunk létre.

Azt gondoljuk, hogy az a hat hónap a műszaki tervek szinkronban történő ellenőrzésére, ami a főépület létesítési engedélye, illetve a munkagödör engedélye között megvan, elegendő, és az Országos Atomenergia Hivatal biztonsággal fogja tudni eldönteni, hogy a műszaki tervek megfelelőek-e. Annál is inkább, mert ebben a munkában a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség száz szakértőjét is igénybe veszi, akik tárgyilagosak lesznek, hiszen nekik sem érdekük, hogy az ő műszaki tudásuk leértékelődjön azzal, hogy nem jó véleményt adnak. Tehát azt gondoljuk, hogy mind a mostani műszaki tervek elkészítése, mind az előzetes talajmintavételek, kutatófúrások, talajtani föltárások, valamint a munkagödörre vonatkozó tervek és azok ellenőrzése garanciát ad arra, hogy ezt megfelelő módon és minőségben fogjuk tudni elvégezni.

Mint mondtam, a munkagödörnyitás tekintetében a hatósággal nem volt vitánk. Persze mindig van konzultáció, hogy ezt a jogszabály-módosítást beadjuk-e. Ott van félreértve a helyzet, hogy valaki azt kommunikálta, hogy mi ebben az időszakban már az alaplemez betonozását is el akarjuk végezni, ez azonban sosem merült fel ebben az ügyben, így ezen nem is vitatkozhatunk a hatósággal.

Az pedig a nemzetközi gyakorlat, mint elmondtam, hogy Magyarországon van érvényes környezetvédelmi engedélyünk és telephelyengedélyünk, míg Finnország még telephelyengedéllyel sem rendelkezik, csak környezetvédelmivel, de ő már három éve készíti elő a munkagödör helyét. Tehát mi a nemzetközi gyakorlattól eltérő semmilyen gyakorlatra nem tértünk át. S nincs itt orosz érdekről szó, hanem kölcsönös érdekek vannak, hisz ez egy jelentős munka, és adott esetben ennek a munkának az elvégzésével lehet azt az elszenvedett késedelmet korrigálni vagy csökkenteni, ha a földmunkákat lehetővé tesszük. Ennek a legkorábbi ideje körülbelül január lehet. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai