Készült: 2024.05.20.03:25:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2023.10.25.), 52. felszólalás
Felszólaló Sas Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:40


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SAS ZOLTÁN, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Miniszter Úr! Talán a legjobb az lett volna, ha erre az előterjesztésre nincs is szükség, miniszter úr elénk sem hozza, és a világ egy olyan hely lenne, ahol az államok közti konfliktus a tárgyalásos úton történő megoldás irányába mozdulna el, a különféle politikai és vallási fanatikus terrorszervezetek pedig önmagukat szüntetnék meg, az illegális migráció tömegei pedig egyszerűen csak elmúlnának. De a helyzet az, hogy a világ nem egy ilyen hely, bármennyire is szomorú ez számunkra.

A világ egy elég veszélyes hely, és a nemzetközi biztonsági környezet folyamatosan romlik. Ha hazánk szomszédságába, Ukrajnába tekintünk, akkor egy elhúzódó, hosszú, véres háborút láthatunk, aminek már százezer főt meghaladó halálos áldozata van, egymillió fölött vannak már a sebesültek, és Ukrajnából nagyságrendileg tízmillió ember menekült el. Ezzel párhuzamosan az izraeli események is azt mutatják, hogy a világban a konfliktusok szélesednek és egyre súlyosbodnak.

Ezek a világviszonylatban is nagy figyelmet kapott fegyveres konfliktusok egy picit elvonták a figyelmet az elmúlt évtizedben a Száhel-övezetben bekövetkezett eseményekről, hiszen valljuk be, a világ számára annyira azért nem volt fontos ez az övezet, viszont a mi szempontunkból fontos, hiszen a Száhel-övezet mind az illegális migráció, mind pedig a terrorizmus szempontjából kibocsátó területnek minősül.

Ha megnézzük Csádot mint országot, gyakorlatilag azt látjuk, hogy egy 17,5 milliós országról beszélünk, vallásilag egy picit megosztott, gazdaságilag pedig az elmaradott országok közé tartozik, több mint tízmillió ember él a szegénységi küszöb alatt. Viszont bármilyen furcsa is, a térségben ez az egyik még talán utolsó, stabilnak mondható ország, a környezetében, az övezetben, ha megnézzük, például Szudán esetében gyakorlatilag nem beszélhetünk központi államhatalomról, nem beszélhetünk egységes irányításról, tehát egy gyakorlatilag működésképtelen országról beszélünk.

A régióban megtalálható még, ami ebből a szempontból számunkra fontos: Mali, Nigéria, Niger, ahol azért azt kell lássuk  és a Mali-misszióról már beszéltünk többször is, és annak idején a Jobbik támogatta is, hogy oda katonákat küldjünk , abban a térségben azt láthatjuk, hogy jelentős számú terrorszervezet van jelen. Bármilyen furcsa is, de sokan azt hiszik, hogy az ISIS megsemmisült, és már nincs is, és ezzel nem is kell számolni a nemzetközi térben, azonban ez tényszerűen nem igaz, mert például Maliban és ebben a régióban, Nigerben is az ISIS jelen van. De nemcsak az ISIS van jelen, hanem meglepő módon még az al-Káida is, a JNIM nevű helyi szervezetével komoly fenyegetést jelent. Ezek az emberek vallási fanatikusok.

Elfelejtettem, és nagyon fontos még a Boko Haram megemlítése is, amely szintén egy olyan terrorszervezet, amely vallási alapon szerveződik, terrorista módszerekkel követ el erőszakot emberek ellen, és nagyon jellemző rájuk, hogy a saját népünkkel szemben is milyen hihetetlen kegyetlenséggel járnak el, és ezek az emberek egyébként  nem mellesleg megjegyzendő  a kereszténység kiirtását tűzték a zászlajukra, ami, azt gondolom, hogy azért Európában egy elég komolyan elgondolkoztató célkitűzés. Már csak azért is, hiszen látható, és erre már az elmúlt időszakban nemcsak vélemények és gondolatok voltak, hanem tényszerűen alátámasztásra is került és bebizonyosodott, hogy bizony-bizony a terrorszervezetek tagjai kőkeményen kihasználják az illegális migrációból adódó lehetőségeket, és az Európai Unió, így akár Magyarország területére is be tudnak jutni. Nem a napirend része, de ez ügyben nagyon-nagyon sok és fontos teendőnk van a déli határszakasz mentén, ahol ugyanezek a körök felbukkannak egy más régióból, a Közel-Kelet és a Távol-Kelet vonatkozásában.

Egy gondolat még Nigériáról. 220 millió ember lakja, ami azért egy elgondolkoztató, hatalmas tömeg, és ott is, azért hozzá kell tennünk, hogy fele-fele a vallási megosztottság, és az életszínvonal ott is jelentősen alacsony.

Csád szerepe miért is ilyen fontos számunkra? Megítélésünk szerint Csád az az ország, amelyik egyszerűen földrajzilag lehetőséget tud biztosítani arra, hogy Líbiába el lehessen jutni. Tehát földrajzilag az elhelyezkedése, hogy északi szomszédja, Líbia irányában ad és biztosítana lehetőséget, hogy jelentős tömegek át tudjanak rajta vonulni.

Líbia kérdésében, a Kadhafi-rendszer megdöntését követően gyakorlatilag egy olyan hatalmi vákuum alakult ki, ami gyakorlatilag Líbiát háromfelé osztotta. Több kormánya van, teljesen átláthatatlan és bonyolult ott a helyzet, a politikai helyzet, a katonai helyzet, és ezek az erők egymással is összecsapnak, de ami az Európai Unió és Magyarország szempontjából fontos kérdés, az nem más, mint hogy Líbiából indul ki a Földközi-tengeren keresztül, a mediterrán útvonalon az Európai Unióba érkező legnagyobb számú illegális migráció. Tehát ez egy nagyon-nagyon fontos kérdés, hogy a líbiai helyzetet lehessen valahogy stabilizálni, vagy a csádi útvonalat el lehessen vágni.

Itt jön be az a kérdés, hogy mit is tudunk tenni, mit is akarunk tenni mi innen, Magyarországról, mi az, amit érdemes megpróbálni, mit ér kétszáz katona vagy mit nem. Én azt gondolom, hogy elsősorban arról kell döntenünk, vagy arról kell egyfajta konszenzusra jutnunk, hogy akarunke tenni az ellen, hogy az illegális migráció és a terrorizmus bejusson Európába, vagy csak beszélgetni akarunk róla, és különféle, jobbnál jobb ötletekkel elkávézgatni.

Szerintem a helyzet megérett arra, hogy igenis tenni kell, igenis föl kell lépni, és nem tudom, hogy mit fog jelenteni kétszáz katona, ha ott lesz, de egy biztos, hogy kétszáz katonával több lehetőségünk lesz, mintha nem lenne ott senki. És igen, a katonaság, a honvédség számára ez egy rendkívül nehéz, kihívásokkal terhelt feladat lesz, amennyiben az Országgyűlés támogatja, és ennek megfelelően bizonyos kérdéseket szükséges tisztázni. Nyilvánvalóan a misszióban kizárólag az önkéntesség alapján lehessen részt venni, illetőleg azért ne felejtsük el, hogy igen, valóban, a misszió Magyarország önálló vállalása, azonban a térségben és konkrétan Csádban is jelentős számú francia katonai erő állomásozik.

(11.40)

Mindenképpen fontosnak tartom, hiszen az előterjesztés úgy fogalmaz, hogy szükség esetén a szövetséges nemzetközi erőkkel való együttműködés egy kiemelt cél. Én nagyon nagy tisztelettel jelzem innen miniszter úrnak, hogy szerintem ez a szükség ideje már most eljött, amikor még ki sem küldtük ezeket a katonákat. Tehát a franciákkal történő egyeztetés, a velük történő együttműködés egy rendkívül fontos pontja lehet ennek a küldetésnek.

A Jobbik-Konzervatívok, ahogy az elmúlt időszakban is, egyetértettek azzal és tudták azt támogatni, hogy az illegális migrációt és a terrorizmust úgy lehet visszaszorítani, hogy azokon a területeken, ami a kibocsátásért felel, az ott lévő problémákat fel lehessen számolni, meg lehessen oldani. Ezért ezekkel a gondolatokkal, az önkéntesség, illetve a franciákkal történő együttműködés útján a Jobbik-frakció tudja támogatni az előterjesztést. Köszönjük szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai