Készült: 2024.05.20.14:23:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

223. ülésnap (2021.11.11.), 14. felszólalás
Felszólaló Szabó Szabolcs (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:22


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ SZABOLCS (független): Köszönöm szépen a szót. Én is azzal kezdeném, amit itt több képviselőtársam egyébként elmondott már kormánypárti meg ellenzéki oldalon is, hogy itt alapvetően négy tételről beszélünk a 2020. év kapcsán: NMHH, Médiatanács, Médiatanács előirányzatai és MTVA.

Tehát csak zárójelben jegyezném meg, hogy azt az érvet majd mindenki felejtse el, hogy ha valaki itt szóba hozza az MTVA-t, akkor nem az előterjesztésről beszél, hiszen annak része…  ez az érdekes, hogy Hoppál Péter azzal kezdte, hogy de hát itt az NMHH-ról van szó, majd ő maga is elmondta ugyanezt, amit én az előbb, tehát egy apró logikai bukfencet sikerült beletenni az érvelésbe.

Én két dologról beszélnék érdemben. Először nézzük meg a konkrét számokat, aztán meg az általános vita kialakult gyakorlatának megfelelően itt a parlamentben, az általános keretről beszélnék egy picit az előterjesztés kapcsán.

Kezdjük a konkrét számokkal! A 2020. évi költségvetés lezárásáról, végrehajtásáról van szó. Ha megnézzük azt a négy táblázatot, amit az előterjesztés tartalmaz, akkor nagyon érdekes következtetéseket lehet levonni. Azt nagyon pontosan elmondták kormánypárti oldalról, hogy három területen, ha csak a számokat nézzük, akkor voltaképpen lehet azt mondani, hogy felelősen gazdálkodtak az említett szervezetek, hiszen kevesebbet költöttek, mint ami az előirányzatban szerepelt. Ez vonatkozik az NMHH-ra is, a Médiatanácsra is, meg a Médiatanács előirányzataira is, mindenhol jelentős megtakarítás képződött. A Médiatanács előirányzatainál, ha arányait nézzük, akkor körülbelül a 25 százalékát nem költötték el annak, mint ami a költségvetés szerint rendelkezésre állt.

Zárójelben megjegyzem, hogy ha valaki nézi a táblázatokat részletesen, egy picit meglepődhet, hogy az NMHH-nál van egy plusz 44 milliárd körüli összeg, ami csak úgy megjelenik a táblázatban. De ugye, aki ismeri az NMHH működését meg a számviteli eljárásokat, az tudja, hogy ez az előző évek megtakarításainak a bevételként való elkönyvelését jelenti, tehát számvitelileg tényleg semmi probléma, és mondhatnánk azt is, amit kormánypárti oldalról elmondtak, hogy milyen felelősen gazdálkodtak.

Igen ám, de ott a negyedik tétel, erről már hallgattak! Ott van az MTVA, amelynek az eredeti előirányzata 93,4 milliárd volt  tehát ez volt az eredeti javaslat, az eredeti előirányzat , most ehhez képest 101,7 milliárdot sikerült nekik elkölteni. Tehát egy plusz 8,3 milliárdos költés van!

Amikor tehát arról beszélünk, hogy 2020, világjárvány, önök is mindenkinek mondták meg üzenték, hogy válság van, mindenki egy picit gondolja át a költéseit; amikor az önkormányzatoktól vették el a bevételeket, akkor önök folyamatosan erre hivatkoztak, amikor az ellenzéki polgármesterek szóltak, hogy miért veszik el tőlük a forrásokat, az volt az önök érve, hogy de hát itt világválság van, meg a koronavírushoz kapcsolódó válság, mindenki vegye ki a részét a közös költségekből, ezért ne panaszkodjanak a polgármesterek.

Ehhez képest az MTVA-nak odaadnak plusz 8,3 milliárdot, sőt többet. Ugyanis ha megnézi az ember a táblázatot, akkor az derül ki, hogy nekik a költségvetésük szerint, az eredeti előirányzat szerint kellett volna 8,4 milliárd forintnyi saját bevételt előállítani. (Hoppál Péter: Covid!) Na most, ebből sikerült nekik 6,2-t. Tehát kevesebb reklámbevételt, kereskedelmi bevételt tudtak megvalósítani, mint ami az előirányzatban szerepelt, de akkor ebből önök nem azt a következtetést vonták le, hogy akkor érdemes lenne nekik egy picit szigorúbb gazdálkodásra átállni, és mondjuk, megtakarítást elérni valahol a belső szervezetben, működésben, hanem azt mondták, hogy nemcsak hogy a kieső kereskedelmi bevételt pótolja ki a központi költségvetés, hanem plusz még 8,3 milliárdot.

Tételezzük fel, hogy önök tulajdonosai vagy a tulajdonosi jog gyakorlói egy gazdasági társaságnál, amely egy adott évben nemhogy nem teljesíti az előirányzatait, hanem plusz év közben jön, és tartja a markát, hogy még plusz 10 százaléknyi támogatást tegyen már be a tulajdonos, merthogy sajnos így alakultak a körülmények.

Őszintén szólva, ha nekem lenne  én soha nem voltam még tulajdonos semmilyen cégben, de ha nekem lenne  egy ilyen cégem, amiben én gyakorlom a tulajdonosi jogokat, és odajön az ügyvezető, hogy sajnálatos módon az a rahedli sok pénz, amit kapott, nem volt elég, és ő nem hajlandó a gazdálkodását racionalizálni, hanem én tulajdonosként tegyem be, akkor én azonnal kirúgom.

Ugyanez a helyzet az MTVA-nál is. Ő gyártja a tartalmakat a Duna Médiaszolgáltatónak, meg MTI-t üzemeltet, s a többi, ezeket mind tudjuk, de ők nem azt a következtetést vonták le akkor, hogy racionalizálja már a működését, hanem tartotta a markát nekünk mindannyiunknak meg a majdnem tízmillió magyar adófizető állampolgárnak. Lehet erre azt mondani, hogy Covid  persze, ahogy Hoppál képviselő úr mondja , csak az a nagy helyzet, hogy ilyen szituációban, amikor nagyon sok pénzből, elképesztően sok pénzből gazdálkodom, akkor racionalizálok.

Majd fogok erről beszélni a következő előterjesztés kapcsán, de akkor itt most előre elmondom  én ezt mindig szoktam példaként említeni , hogy ha megnézzük azokat a nagy médiaholdingokat, amelyek Magyarországon működnek, amelyek féltucatnyi vagy annál is több televíziós csatornát üzemeltetnek Magyarországon, azok 2020-ban úgy tudtak üzemelni, hogy még nyereséget is termeltek, feleennyi pénzből meg kevesebb mint feleennyi pénzből. Tehát lehet Magyarországon nyereségesen üzemeltetni médiát, nem kell teljesen egyoldalúan csak az állami emlőkön lógni és várni az adófizetőknek a pénzét. Lehet gazdálkodni, csak felelős vezetőt kell kinevezni. Ugye, ez a nagy probléma ezzel az előterjesztéssel. Nem gazdálkodott felelősen az MTVA. Ezért elfogadhatatlan ez a zárszámadási javaslat.

És van egy másik oldala a dolognak. Nézzük meg  majd a következő előterjesztés kapcsán kicsit részletesebben fogok beszélni a Médiatanácsról meg az NMHH-ról, de most már ha annyira nagyon belementünk az előző felszólalások kapcsán is, itt akkor azt azért említsük meg  , hogy ott van például a Médiatanács meg a hatóság, amelynek a törvény szerint az is a feladata lenne, hogy a kiegyensúlyozott tájékoztatás megvalósuljon a magyar médiában és így a közszolgálati médiában.

Csak jelezném, hogy a 2020. évben, amiről ez az előterjesztés szól, a Médiatanács saját beszámolója szerint, amit benyújtott a magyar Országgyűlésnek, lefolytatott kiegyensúlyozottsági panaszok alapján eljárásokat. Tudjáke, képviselőtársaim, hogy hány panaszt nem utasított el? Nullát! Ez azt jelenti, hogy ahány panasz beérkezett a Médiatanácshoz vagy a hatósághoz azzal kapcsolatban, hogy nem kiegyensúlyozott a tájékoztatás a magyar médiában bizonyos műsorokban, bizonyos csatornákon, mindegyiket vagy elutasították tartalmi vagy érdemi vizsgálat nélkül, vagy tessék-lássék, megvizsgálták, de azt mondták, hogy ez rendben van, ők ebbe nem is szólhatnak bele. Általában erre hivatkoznak.

És csak érdekességként, de mondom, majd a következő előterjesztés kapcsán egy picit részletesebben beszélek, tehát a kiegyensúlyozottságot nem tartják fontosnak, az összes panaszt elutasították; ahhoz volt eszük, hogy mondjuk, egy magyar televíziós csatornát azért büntessenek meg, merthogy a Miss Marple című sorozat szerintük rosszul volt besorolva az életkori kategóriák szerint.

(9.50)

Tehát az nem zavarja őket, hogy mi folyik, mondjuk, a közmédia híradójában, majd mondok erre konkrét számokat a következő hozzászólásomban, és akkor lehet szörnyülködni, hogy milyen arányok vannak ellenzéki-kormánypárti oldalon; az zavarta őket, hogy egy St. Mary Meadben élő idős asszony hogy nyomoz gyilkossági ügyekben egy televíziós sorozatban. Hogy kedveskedjek a KDNP-s képviselőknek, St. Mary Mead magyarul egyébként Szűz Mária rét, így nevezhetjük magyarul. Szóval, egészen elképesztő már a Médiatanács működése is.

És akkor itt van az MTVA, ami tényleg döbbenetes. A következő előterjesztés kapcsán majd részletesebben hozok idézeteket, de én is arra térnék ki részletesebben most ebben a hozzászólásomban, amit Varju képviselő úr már emlegetett, csak hogy ízlelgessük, hogy milyen munka folyik az MTVA-ban; Bende Balázs volt az a bizonyos szerkesztő, akiről hangfelvétel került ki, tehát a saját hangjával mondja. Bende Balázs a következőket mondta egy szerkesztőségi ülésen, tehát nem egy kocsmában, sör mellett, szerkesztőségi ülésen a kollégáknak. Idézet tőle: május végén Európa parlamenti választások vannak, és biztos vagyok benne, hogy senkit nem ér váratlanul az, ha azt mondom, hogy ebben az intézményben nem az ellenzéki összefogást támogatják. Ha ez a kijelentés valakit váratlanul ér, akkor most menjen haza. Akit nem ér váratlanul, annak az a kijelentés sem lehet váratlan, hogy az intézmény, ha támogatja, ez azt jelenti, hogy ennek megfelelően dolgozunk mindannyian. Ez nagyon egyszerűen azt jelenti, hogy itt vagy a Fidesz narratívája szerint mennek le az anyagok és készülnek el, vagy lehet szépen hazamenni. Ezt nagyon szépen elmondta.

De megy tovább egy másik idézet; ugyanezen az ülésen, ugyanúgy Bende Balázs, egyébként még a mai napig is ott dolgozik az MTVA-ban, én szoktam nézni a fantasztikus műsorát. Idézet: nem lehet arra számítani, hogy ki fogunk maradni a politikai jellegű anyagokból; elsősorban migráció, elsősorban Brüsszel és egyebek. Itt akárki akármit szeretne hallani, el fogom keseríteni: nem lesz kivétel. Aki be van osztva, rákerülhet a sor, hogy a megfelelő narratíva, a megfelelő módszer és irányvonal mentén anyagot kell írjon róla. Továbbra is az a felállás, hogy akinek ez nem tetszik, annak be kell menni a főnökhöz, be kell adni a felmondását, és el kell menni, nem kötelező senkinek itt dolgoznia.

Erre adnak ki önök pénzt, és a 2020-as év zárszámadása alapján erre sikerült állami költségvetési forrásból 95,5 milliárdot így kifizetni. Ezt csak jelezném, ez 95 500-szor millió. Tehát konkrétan Székesfehérváron például, ahol nagyjából ennyien élnek, 95 ezer és pár százan, minden lakosnak, mindenkinek, aki ott él Székesfehérváron, egymillió forintot oda lehetne adni egyenként. Ennyi pénzről beszélünk, és ennyi pénzből ezt sikerül megoldani.

Ez a probléma ezzel az előterjesztéssel, és én is ezért nem fogom megszavazni. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai