Készült: 2024.05.20.14:02:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2023.11.21.), 110. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:08


Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A radioaktív hulladékok felelősségteljes és biztonságos kezelését szolgáló közösségi keret létrehozásáról szóló 2011/70/Euratom tanácsi irányelv előírta a tagállamok számára a kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladék kezelésére vonatkozó nemzeti politika és nemzeti program, valamint az ezekkel kapcsolatos követelményrendszer létrehozását.

Magyarország az irányelvben foglalt kötelezettségének eleget téve, első alkalommal 2015-ben fogadta el a kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladék kezelésére vonatkozó nemzeti politikát, amely a szakpolitika alapdokumentuma. A nemzeti politika kiterjed a radioaktív anyagok felhasználására, az atomenergia magyarországi alkalmazására, megfogalmazza az atomenergia biztonságos alkalmazásával összefüggő alapelveket, valamint az irányelvből adódó kötelezettségeket is.

A tisztelt Ház asztalán fekvő, a kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladék kezelésének nemzeti politikájáról szóló 21/2015-ös országgyűlési határozat módosításáról szóló, H/6078. számot viselő országgyűlési határozati javaslat az említett nemzeti politika felülvizsgálatára tesz javaslatot. A felülvizsgálatot az indokolja, hogy az Országgyűlés 2022 decemberében nagy többséggel elfogadta a Paksi Atomerőmű további üzemidő-hosszabbítását megerősítő határozatát, amely az ország energiaszuverenitási, klímavédelmi és ellátásbiztonsági céljait egyaránt kitűnően szolgálja.

A további üzemidő-hosszabbítás előkészítése hatással van a létesítmény üzemeltetési időtávlatára, ezért szükséges azokat a nemzeti politikába is beépíteni. Kiemelendő, hogy 2022-ben uniós jogi kötelezettségünk alapján a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértői csoportja vizsgálta hazánk radioaktívhulladék-kezelési, illetve a kiégettfűtőelem-kezelési gyakorlatát, és a szakértői vizsgálat megállapította, hogy Magyarország átfogó, kiterjedt és jól működő rendszert dolgozott ki és működtet a kiégett fűtőelemek, illetve a radioaktív hulladékok biztonságos és hatékony kezelésének fenntartása, illetve annak továbbfejlesztése területén.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt években két súlyos krízissel és az ezekhez kapcsolódó válsághelyzetekkel kellett szembenéznünk. Habár a koronavírus-járvány utáni válságot gyorsan maga mögött hagyta az ország a 2010 óta tartó gazdaságépítésnek köszönhetően, de az utána következő orosz-ukrán háború igen súlyos gazdasági károkkal járt, jár a mai napig, így veszélybe került az energiaellátás biztonsága is. Ezzel egy időben számolni kell a világ geopolitikai átrendeződésével, a nagyhatalmi versengés új korszakával, valamint az éghajlatváltozás hatásaival is.

(16.10)

A kormány  nagyon helyesen  ebben a helyzetben is kitart a gazdaság fejlődését, a munkahelyteremtést és a családokat támogató politikája mellett, ennek érdekében pedig a hangsúlyt az ellátásbiztonságra, a megfizethető energiaárakra és a rezsicsökkentésre helyezi. Ahogy államtitkár úr is kiemelte expozéjában, a javaslat lényegében legfontosabb eleme az, hogy továbbra is az energiaellátás biztonsága érvényesüljön Magyarországon, és a lehető legkedvezőbb feltételekkel juthassanak hozzá a háztartások, valamint az ipar a szükséges energiához.

A családok számára továbbra is biztosítva vannak a rezsicsökkentett árak Magyarországon, ennek köszönhetően Európában ma is Magyarországon a legolcsóbb a háztartások számára a földgáz, valamint a villanyáram ára. Fontos megjegyeznem, hogy a Fidesz-frakció minden támogatást megad a kormány azon törekvéseihez, amelyekkel az energiapolitikán keresztül is támogatja a gazdaság fejlődését, a munkahelyteremtést, illetve a magyar családokat.

Tisztelt Országgyűlés! A versenyképesség javításának és a környezet védelmének kéz a kézben kell járnia egymással, mivel ezen egyensúly megbontása  bármilyen irányba is történik  több kárt okoz, mint amennyi hasznot eredményez. A nemzeti energia- és klímaterv alapján az üvegházhatású gázok kibocsátásának 2030-ig legalább 50 százalékkal kell csökkennie az 1990-es adatokhoz képest. Ennek mértéke jelenleg már 32 százalék, miközben évről évre hatalmas gazdasági rekordokat sikerül megdöntenünk. Mindössze húsz olyan ország van a világon, tisztelt képviselőtársaim, amely képes volt úgy növelni a GDP-jét, hogy közben csökkentette a károsanyag-kibocsátását. Magyarország ilyen ország, erre mindannyian büszkék lehetünk.

Magyarországon ma a villamosenergia-előállítás 65 százaléka már karbonsemleges, ami 80 százalékban az atomenergiának köszönhető. A paksi blokkok 90-91 százalékos kihasználtsággal működnek; a fűtőanyag szállítása folyamatos; az időjárásfüggő megújulóenergia-termelési módok pedig csak minimális részét tudják kielégíteni a keresletnek a fogyasztási csúcsok idején. Az atomerőművek teljes életciklusra vetített környezeti lábnyoma nem nagyobb a többi karbonsemleges technológiáénál, ráadásul a nukleáris reaktorok a legjobb eredményeket hozzák azon a téren is, hogy mennyi termőföldet kell feláldozni egy megawattnyi energia előállításához. Itt fontos megjegyezni, tisztelt hölgyeim és uraim, hogy menetrend szerint halad a Paksi Atomerőmű bővítése, ami nemcsak versenyképesebbé fogja tenni a magyar gazdaságot és garantálni fogja az ellátásbiztonságot, hanem a környezetvédelemhez is nagyban hozzá fog járulni. A Paks II. erőművi blokkok megépítését Magyarországon a magyar kormány támogatja, sőt a magyar Országgyűlés is elsöprő többséggel szavazta meg annak idején a bővítési folyamat megkezdését. Ahogy mondtam, Magyarország energiabiztonsága szuverenitásának érvényesüléséhez elengedhetetlen Paks II. megvalósulása.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Sajnos még mindig hatalmas politikai és ideológiai viták övezik a nukleárisenergia-termelést, miközben fontos lenne, hogy végre a szakmai alapú megközelítés kerüljön előtérbe. Nem véletlen az, hogy a mostani válság idején maga az Európai Bizottság is kimondta az atomenergiára, hogy azt megújuló, zöldenergiának kell tekinteni. Nyilvánvalóan önök is tudják, hogy ahhoz, hogy a klímacélokat teljesítsük, nem tudunk csak szél- és naperőműveket telepíteni, ahhoz kell egy olyan energiatermelő bázis, mint amilyen Paks I. élettartam-hosszabbítása, illetve Paks II. megvalósulása esetén lehetséges, amely folyamatosan tud nagy mennyiségben zsinóráramot termelni.

Ahogy említettem, a klímasemlegesség terén kitűzött céljaink elérése nem lehetséges a nukleárisenergia-termelés felpörgetése, a kapacitások növelése nélkül. Ráadásul ezzel a nukleárisenergia-termeléssel jóval olcsóbban jóval több energiát tudunk termelni sokkal biztonságosabban, ezáltal a károsanyag-kibocsátás is csökkenthető, amit jól példáz az, hogy a világon működő körülbelül 440 atomreaktornak köszönhetően nagyjából 180 milliárd köbméternyi földgáz kiváltására került sor az elmúlt időszakban.

Amennyiben komolyan gondoljuk azt, hogy 2050-re karbonsemlegességet akarunk elérni, akkor legalább a kétszeresére kell növelnünk az energiatermelési kapacitásokat. Az Európai Unió enélkül nem lenne képes javítani a versenyképességét és nem tudja tartani a korábban meghatározott klímacélokat. Be kell fejezni tehát végre a nukleárisenergia-felhasználás körüli ideológiai és politikai vitákat, le kell állítani az atomenergiát érő ideológiai, illetve politikai támadásokat. Magyarország a paksi bővítéssel, mely a nukleáris kapacitást tekintve 2400 megawattos többletenergia-termelésre képes, évente 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátását tudja elkerülni.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindezek ismeretében úgy vélem, hogy az előttünk fekvő határozati javaslat támogatandó, sőt támogatható elemeket tartalmaz, ezért kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy a Fidesz-frakcióhoz hasonlóan önök is támogassák majd e határozati javaslat elfogadását. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai