Készült: 2024.05.20.17:30:46 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 4 2024.03.18. 5:16  2-4

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is abban teljes mértékben egyetértünk, hogy a környezetünk, a természet védelme kulcsfontosságú, itt a jövő generációjáról van szó, ezt szeretnénk megőrizni, továbbadni, és pontosan ezeken dolgozik a magyar kormány, és ezeket a kérdéseket szeretném kifejteni, mert sokszor érzem azt, hogy próbálják pont ennek az ellenkezőjét beállítani.

Ha a hatóság munkájáról beszélünk, akkor szerintem minden beruházás esetében, ahogy már többször elmondtuk, nekünk rendkívül fontos az, hogy valóban a legszigorúbb környezetvédelmi szabályokat tartsuk be, és ha valahol a hatóság ennek az ellenkezőjét érzékeli, akkor bizony meghozza a megfelelő döntéseket, mint például Bátonyterenye esetében.

Több konkrét ügyet említett még képviselő úr. Göd esetében csak meg tudom ismételni azt, amit már elmondtunk korábban, hogy a polgármester úr ebben az ügyben feljelentést tett. Két dologról lehet szó, amit ön is említett: rémhírterjesztés vagy környezetkárosítás. Ezt bizony ki kell vizsgálni, és természetesen ennek az eljárásnak a végét meg kell várni.

Csak tisztázzunk egy helyzetet, mert alapvetően itt az elmúlt időszakban teljesen más hangnemet ütöttek meg az ellenzéki képviselőtársaink ebben az ügyben. Ugyebár az Európai Parlament elfogadta, hogy 2035-től már nem lehet az Unió területén újonnan gyártott, belső égésű motorral hajtott személygépjárművet és kisteherautót értékesíteni. Kik szavazták ezt meg? Gyöngyösi Márton a Jobbikból, Cseh Katalin a Momentumból, Ara-Kovács Attila a DK-ból, Dobrev Klára a DK-ból, Rónai Sándor a DK-ból, Ujhelyi István az MSZP-ből. És azt elmondanám, hogy a képviselőtársuk például, akivel nagyon sokszor beszélgettünk szintén erről a kérdésről, Kanász-Nagy Máté képviselőtársunk úgy fogalmazott, hogy benzines, dízeles autók ne közlekedhessenek sehol az Európai Unióban, minden belső égésű motorral rendelkező autót ki kell tiltani.

Ez a helyzet, amiről beszélünk, és azt gondolom, hogy nekünk egy technológiai váltásban mindenféle szempontból részt kell venni, hiszen, mondjuk, az önök uniós zöldbiztosa is úgy fogalmazott, hogy Európában készülnek a legjobb autók, ezért nem lehetünk a múlt rabjai, tömeges akkumulátorgyártásba kell kezdeni.

Még ezt továbbvinném. Csak azért nagyon érdekes ezeket az ügyeket átbeszélni, hiszen erről is beszéltünk már, de 2021-ben összellenzéki sajtótájékoztatót tartottak Dunaújvárosban, és azért bírálták a kormányt, mert egy ilyen beruházást nem Dunaújvárosba visz, nem ott épül meg egy akkumulátorgyár. Kik voltak a résztvevők? Tudom, hogy ez nagyon nem tetszik, hallom a zúgolódásból, de azért hadd mondjam végig, mert ezek tények. A résztvevők: Pintér Tamás jobbikos polgármester úr, Gyurcsány Ferenc, DK, Jakab Péter, Jobbik, Karácsony Gergely, Párbeszéd, Keresztes László Lóránt, LMP, Márki-Zay Péter akkori miniszterelnök-jelölt, Orosz Anna, Momentum, Tóth Bertalan, MSZP, Kálló Gergely, Jobbik.

Szeretném kiemelni azt, hogy a magyar kormány számára minden beruházás esetében, ahogy említettem, a megfelelő környezeti, természeti, egészségügyi szempontok betartása fontos. 2023-ban volt a Fenntartható Fejlődés Bizottságán egy ülés, ahol egyébként a két, kormánypárti nézetekkel nem vádolható civil szervezet szakértője azt mondta  a World Wide Fund for Nature szakértője és a Greenpeace magyarországi egyesületének a szakértője , szó szerint idézek: „…az akkugyárak megfelelő feltételek és vizsgálatok mellett jól kialakíthatók.” Illetve azt mondta a Greenpeace, hogy az elektromobilitás és a zöldjárművek mellett kiáll, mert enélkül a párizsi klímacélok nem tarthatók. Szeretnénk 2050-re elérni a karbonsemlegességet.

Éppen ezen dolgok miatt, illetve az elmúlt időszakban az időjárásfüggő megújulókkal, illetve az atomenergiával, a geotermikus energiával kapcsolatos kérdések megvitatása miatt indítottunk el egy zöldenergiával kapcsolatos online párbeszédet. Mi fontosnak tartjuk azt, hogy megkérdezzük a magyar emberek véleményét ilyen nagyon komoly kérdésekben, és tényleg biztatom a képviselőtársaimat is, hogy töltsék ezt ki.

Amiatt pedig nem láttunk elismerő szavakat egyébként az LMP részéről sem, hogy például februárban egy rekordhónap volt, amikor (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) a 6 ezer megawattot meghaladta a kiépített napenergia-kapacitásunk, és például a tisztán elektromos autók száma meghaladt az 50 ezret. Úgyhogy szeretném kérni, hogy a képviselőtársaim ebben támogassák a magyar kormányt. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps kormánypártok soraiban.)

(13.20)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 99 2024.03.18. 4:13  96-101

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném megköszönni a kérdését, mert azt gondolom, hogy egy nagyon-nagyon fontos ügyet érintett. Nyilván a zöldátállás, illetve a napenergia kérdése és az áramtermelésben a napenergia részarányának a növelése az elmúlt időszakban központi helyet foglalt el a magyar kormány számára. Úgy gondolom, hogy mint Érd és térségének negyedszer megválasztott képviselője, biztosan képviselő úr is látja azt, hogy milyen sok háztartáson vagy a házak tetején van már ilyen napelem, illetve a vállalkozások is egyre nagyobb mértékben élnek ezzel a lehetőséggel.

Azt tudom mondani, hogy olyan mérföldköveket értünk el az elmúlt időszakban, amelyekre büszkék lehetünk. Nem olyan régen jött ki egy olyan kutatás, amely bemutatta azt, hogy az áramtermelésen belül az európai uniós országok közül mi, magyarok a második helyen állunk abban, hogy napenergiát termelünk, és a napenergia részarányát tekintve az áramtermelésben a második helyen állunk Görögország után. Ez egy hatalmas előrelépés, ez mutatja azt, hogy az elmúlt időszakban milyen mérföldköveket tudtunk elérni. Ha a februárra gondolunk, akkor például az eredetileg 2030-ra kitűzött 6 ezer megawattot sikerült elérnünk a napenergia részarányát tekintve, a napenergia-kapacitásokat tekintve. Illetve a február azért is egy különleges hónap, hiszen a tisztán elektromos meghajtású járművek száma is elérte az 50 ezret. Mindenféle szempontból ez egy ilyen mérföldkő.

(16.00)

Visszatérve a napenergia részarányára, ott azt kell látni, hogy, ugye, itt van a háztartási méretű kiserőmű-kategória, ami az 50 kilowatt alatti világot jelenti, ott is elértünk már egy olyan mérföldkövet, amit eredetileg 2030-ig szerettünk volna elérni. Ez egy 200 ezres szám volt, most pedig már 260 ezernél járunk, tehát itt is vannak nagyon konkrét előrelépések, és a magyar kormány szeretné ezt a folyamatot a jövőben is mindenféle szempontból erősíteni.

Éppen ezért egy 200 milliárd forintos pályázati konstrukció van folyamatban most is. Ennek az egyik eleme a Napenergia Plusz program, amit képviselő úr is említett, abban egyébként most már még előrébb járunk, hiszen az látható, hogy nagy volt az érdeklődés, több mint 27 ezren előregisztráltak, és most már nem ez a tízezres szám él, amit korábban említett, hanem már 12 ezer támogatási kérelem érkezett be, elbírálásuk folyamatosan zajlik. Azt tudjuk mondani, hogy több mint ezer pályázó esetében már a kedvező döntések is megszülettek, és amennyiben elosztói engedéllyel rendelkeznek, megkezdhetik a napelemek és energiatárolók beszerzését. Ami nagyon-nagyon fontos, hogy ez az első olyan kormányzati programpályázat, amely nemcsak a napelemek elhelyezését, hanem magának az energiatárolónak a létesítését, kihelyezését is támogatja, ami nagyon fontos, hiszen a jövő a zöldenergiáé, és annak a kérdése kulcskérdés, hogy ezt a zöldenergiát hogyan tudjuk eltárolni. Úgyhogy a lakosság számára ezért nagyon fontos ez a meghirdetett program.

Emellett fontos a kiegyenlítő energia kérdése, pont az időjárásfüggő megújulók miatt, és az ipar számára is nyitottunk egy pályázati felhívást, egy ipari tárolói pályázati konstrukciót, aminél láttuk, hogy nagy volt az érdeklődés. Emellett a rendszerirányítók, illetve az elosztók számára is van folyamatban tárolói pályázat, illetve a vállalkozások számára pedig elektromos autók beszerzését segítjük. És azért, hogy megtudjuk, hogy a magyar emberek mit gondolnak a zöldenergiáról, egy online konzultációt indítottunk a múlt héten, amelyet április 15-éig tudnak kitölteni 13 kérdésben, és nagyon várjuk, hogy ezekről a fontos ügyekről a magyar emberek elmondják a véleményüket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 149 2024.03.18. 2:03  144-153

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném kiemelni azt  gondolom, ebben egyetértünk , hogy Magyarországnak folytatnia kell a kitűzött környezetvédelmi, klímapolitikai és gazdaságfejlesztési terveit, ezen az úton kell továbbhaladnunk.

Az üggyel kapcsolatban, amit említett, szeretném tájékoztatni arról, hogy a bányanyitással kapcsolatos bányafelügyeleti hatósági eljárások függetlenek a kormány tevékenységétől, az ügyben önálló szabályozó hatóságként a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága mint bányafelügyelet jár el. A bányafelügyelet 2023. június 16-án hivatalból eljárást indított az említett bányavállalkozóval szemben. A vizsgálat megállapította, hogy a bányavállalkozó nem a jóváhagyott kitermelési műszaki üzemterv szerint végezte a bányászati tevékenységét, ezért a bányavállalkozót az általa kialakított depónia megszüntetésére kötelezte, valamint bírságot is kiszabott rá.

Szintén az üggyel kapcsolatban elmondható, hogy a hatóság fellépése mellett a kormány sem ült tétlenül  egyébként erre ön is utalt a felszólalásában -: annak ellenére, hogy a magántulajdonban keletkezett károkkal kapcsolatban nincs jogszabályban rögzített helytállási kötelezettsége, úgy döntött, hogy az ott élő emberek érdekében segítséget nyújt a megrongálódott házak helyzetének rendezéséhez, ezért 500 millió forinttal segíti a károsultak körülményeinek a rendezését. Szeretném azt is kiemelni, hogy a hatóságok sok segítséget kaptak az ügyben Horváth Lászlótól, a térség országgyűlési képviselőjétől és Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos képviselőtársunktól is, és a kormány a kialakult helyzetet a kezdetektől nagyon szorosan nyomon követi és igyekszik segíteni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 153 2024.03.18. 1:33  144-153

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Néhány fontos részlet még. A felmérésbe  mert készült erről a helyzetről egy jelentés  bevont 23 ingatlanból tíz ingatlan esetében volt a károsodás összefüggésbe hozható a rendkívüli időjárás okozta eseményekkel. Az épületekben az esemény következtében úgynevezett állékonysági veszélyhelyzet nem keletkezett, és gyakorlatilag a sár- és iszapmentesítés megtörtént. Az MR Közösségi Lakásalap Közhasznú Nonprofit Kft. már benyújtotta a kérelmét és a feladattervét, ez alapján fogja majd a Belügyminisztérium kibocsátani a támogatói okiratot a feladatfinanszírozásra.

És egy nagyon fontos dologra szeretném emlékeztetni: a felelőtlen privatizáció és az elégtelen környezetvédelmi hatósági működés éppen a baloldali kormányok alatt volt jellemző. Gondoljunk csak arra, hogy mi történt 2010-ben: gyakorlatilag a frissen megalakult második Orbán-kormánynak kellett egy valódi nemzeti tragédiát kezelnie, hiszen 2010. október 4-én volt a tíz halálos áldozattal járó vörösiszap-katasztrófa, és ’22-ben zárult le a 200 súlyos sérültet követelő, milliárdos károkat okozó tragédia okozóinak a hazai felelősségre vonása. Az tehát a helyzet, hogy a magyar kormány és ez a kormány mindig a magyar emberek mellett áll, és az ilyen ügyekben igyekszik a legeslegjobb segítséget adni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
105 12 2024.03.19. 5:11  9-12

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Göddel kapcsolatban csak meg szeretném ismételni azt, amit a miniszterelnök úr is elmondott, hogy Göd polgármestere feljelentést tett az ügyben, és ki fog derülni az, hogy mi az igazság ebben a kérdésben. Szeretném javasolni és kérni azt, hogy ezt az eljárást és vizsgálatot mindenféle szempontból várjuk meg.

A kormánynak határozott elvárása az, hogy minden beruházó és beruházás tartsa be a legszigorúbb környezetvédelmi és munkavédelmi szabályokat. Láthatták az elmúlt időszakban azt, hogy ha egy ilyen eset felmerül, hogy a hatóság valamit nem talál rendben, akkor bizony az üzem felfüggesztése mellett is döntenek  gondoljunk csak Bátonyterenyére.

Az a helyzet, hogy a jövő szempontjából az, hogy a gyermekeinknek olyan jövőt tudjunk biztosítani, ahol a környezetünket, természetünket megvédjük, és ezekre a kincseinkre vigyázunk, azt gondolom, nem lehet vitás kérdés, ebben teljes mértékben egyetértünk. Éppen ezért indítottunk el egy zöldenergiával foglalkozó online párbeszédet, ahol egyébként 13 kérdés kapcsán mindenki elmondhatja azt, hogy mi a véleménye, mi az álláspontja a zöldiparfejlesztéssel, a zöldenergiával, az atomenergiával, a geotermikus energiával vagy az elektromobilitással kapcsolatban, illetve van benne olyan kérdés is, amely például Brüsszelben kitalált, és azt gondolom, hogy a magyar embereket egyébként nagyon károsan érintő kérdésekkel kapcsolatos.

A zöldügyeket és a környezet védelmét, a károsanyag-kibocsátás kérdését nagyon komolyan vette a magyar kormány az elmúlt időszakban is. Büszkék vagyunk arra, hogy gyakorlatilag a világon 21 olyan ország van, amely úgy tudta a gazdaságát növelni, hogy közben csökkent a károsanyag-kibocsátása, és ebben mi, magyarok is ott vagyunk; sőt a most felülvizsgálat alatt álló nemzeti energia- és klímatervben a 2030-as céljainkat is megváltoztatjuk, és gyakorlatilag az 1990-es bázisévhez képest a károsanyag-kibocsátás csökkentését 40 százalék helyett 50 százalékra szeretnénk növelni.

Azt ön is tudja, hogy az uniós szabályozás az elektromos autók felé tereli az autógyártó szektort. Az Európai Bizottság javaslata értelmében már 2035-től csak nulla kibocsátású új gépjárművet lehet az uniós piacon forgalomba hozni  ezt az Európai Parlament is megszavazta. Azt látjuk, hogy ebben a technológiai versenyben hatalmas harc folyik azért, hogy egy-egy beruházást el tudjanak hozni. Mondhatok egy friss példát is: Brüsszel nemrégiben 902 millió euró állami támogatást hagyott jóvá a Northvolt akkumulátorgyártó németországi gyárának, és ezt azért tette, mert azt mondta a svéd vállalat, azzal fenyegetőzött, hogy visszavonja az észak-németországi üzemének a megépítését, mivel az Egyesült Államok bőkezűbb állami támogatást kíván nyújtani.

Azt kell látni, hogy óriási a verseny, ahol például Franciaországgal, Finnországgal vagy akár Lengyelországgal versenyzünk. És ahogy a miniszterelnök úr korábban felhívta rá a figyelmet, azt kell elképzelni, hogy mondjuk, mi lenne Kecskeméttel vagy mi lenne Győrrel, hogyha nem lenne ott a Mercedes vagy az Audi. Győrben tízéves autógyártási rekord dőlt meg, Kecskeméten felső kategóriás elektromosautó-gyártás indult. Azt gondolom, hogy nekünk az az érdekünk, hogy ebben a versenyben részt vegyünk, ugyanakkor természetesen mindenféle esetben oda kell figyelni a környezeti szempontokra, és a helyi szempontokat meg kell jeleníteni ezen beruházások során.

Még hogyha megenged a képviselő asszony egy olyan fejleményt, amihez nem láttam, hogy a Mi Hazánk gratulált volna, mert úgy gondolom, hogy ez egy fontos előrelépés: februárban elértük a 6 ezer megawattot a napenergia-kapacitás térnyerésével kapcsolatban  ez, úgy gondolom, Magyarország energiabiztonsága, az energiaellátás, az energiaszuverenitás szempontjából mind-mind fontos dolog , ezt egyébként korábban 2030-ig szerettük volna elérni; és a háztartási méretű kiserőművek kapcsán is már 260 ezer, több mint 260 ezer működik az országban, és 200 ezer volt az a határ, amit eredetileg el akartunk érni 2030-ig. És mi ebben hiszünk, ezért jelenleg is 200 milliárdnyi pályázat fut, például a Napenergia Plusz program, úgyhogy kérjük a frakciót is, hogy ezekben támogasson minket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
108 75 2024.04.08. 4:11  72-77

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném kiemelni, hogy egy nagyon fontos kérdést vetett fel, hiszen a magyar kormány számára is az emberek egészsége, biztonsága kiemelten fontos kérdés, és éppen ezért minden üzem esetében a legszigorúbb környezetvédelmi és munkavédelmi szabályoknak a betartása kiemelten fontos.

A konkrét komáromi ügyben a hatóságok egyébként ezúttal is tették a dolgukat, hiszen a katasztrófavédelmi igazgatóság és a rendőrség is a helyszínre ment, az üzem telephelyén mobillaboros mérésekre is sor került, és ahogy ön is említette, az eredmények alapján határérték feletti veszélyes anyag nem volt kimutatható.

Az illetékes kormányhivatal ellenőrzéses eljárás keretében további vizsgálatot indít, a cég közleménye szerint ettől függetlenül belső vizsgálatot rendeltek el annak érdekében, hogy azonosítsák a problémát, és intézkedéseket tehessenek a hasonló esetek megelőzése érdekében. Ugye, képviselő úr előszeretettel használja, hogy a kormány nem tesz semmit; az a helyzet, hogy ahogy ez az eset is mutatja, bizony mindig megteszik a hatóságok a szükséges lépéseket, és Magyarországon a világos és tiszta szabályok betartása kiemelten fontos a kormány számára is.

Képviselő úr említette a bátonyterenyei üzem esetét is, és azt gondolom, hogy ez is egy nagyon jó példa arra, hogy a hatóságok teszik a dolgukat, hiszen az eljárás eredményeként az üzem működését felfüggesztették.

Ami a munkavédelmet illeti, a munkavédelmi hatóság minden évben ellenőrzéseket végez, és amennyiben szükséges, intézkedik a szabálytalanságok megszüntetése érdekében, súlyos veszélyeztetés esetén pedig bírságot szab ki. Lehet, hogy képviselő úr figyelmét elkerülte az, hogy a kormány döntése alapján a kiszabható munkavédelmi bírság összege éppen a múlt hónapban emelkedett a korábbi bírság tízszeresére, vagyis most már 100 millió forintról beszélünk. Gondolom, hogy abban egyetértünk, hogy ez nem egy jelképes összeg.

Ami a munkavédelmi oktatási kötelezettséget illeti, úgy emlékszem, hogy már Fónagy János miniszterhelyettes úr is elmondta az Országgyűlésben, hogy az nem szűnt meg, csupán lehetőség nyílt arra, hogy a kevésbé veszélyes irodai munkánál a munkáltató online módon a tananyag elektronikusan történő átadásával teljesítse az oktatást.

Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném felhívni arra is a figyelmet, hogy a magyar kormány abban hisz, hogy Magyarország jövője a zöldenergia, és a magyar gazdaságnak is ez a jövője, és azok az országok lesznek a nyertesek, amelyek ebben a versenyben részt tudnak venni, és bizony nagyon komoly verseny zajlik azzal kapcsolatban, hogy a zöldenergiát ne csak megtermelni tudjuk, hanem azt valahogy el tudjuk tárolni, és ez egy olyan fontos kérdés, amelyre kiemelten nagy fókuszt helyez a kormány. Éppen ezért jelenleg is 200 milliárd forint pályázattal segíti ezt az ügyet. Ilyen például a Napenergia Plusz program, amely az első olyan kormányzati program, amely nemcsak napelemek telepítését, de a tárolást is támogatja. Emellett az ipari tárolói kapacitásokat is szeretnénk növelni, ami nagyon fontos kérdés, ha szeretnénk a zöldenergia tárolásában előrelépéseket elérni, és emellett pedig a vállalatok számára az elektromos autók beszerzését is támogatjuk.

Én szeretném megkérni képviselő urat, illetve az LMP frakcióját is, hogy a zöldátállás ügyét, amelyet egyébként korábban önök is támogattak, ne támadják, hanem inkább támogassák a kormány intézkedését. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
109 8 2024.04.09. 4:58  6-9

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Ahogyan ön is elmondta, a tegnapi nap már tájékoztatást adtam azzal kapcsolatban, hogy a komáromi ügyben milyen lépéseket tett a hatóság. Ezeket csak nagyon röviden megismételném, hiszen a katasztrófavédelmi igazgatóság és a rendőrség is a helyszínre ment, az üzem telephelyén mobillaboros mérésekre is sor került, és a cég közleménye szerint belső vizsgálat is indult. Alapvetően a hatóságok teszik a dolgukat.

Ahogyan már korábban is elmondtuk, minden beruházás esetében számunkra a legfontosabb, hogy a legszigorúbb környezetvédelmi és munkavédelmi szabályokat betartsák. Ez történt Bátonyterenyén is, amit egyébként ön is említett, ott az üzem felfüggesztése mellett is döntöttek. Hiába próbálják folyamatosan azt sugallni, hogy a hatóságok nem teszik a dolgukat, ez nem igaz.

És ahogyan ön is elmondta, pont márciustól növeltük a bírságok összegét, megtízszereztük a bírság mértékét. Tehát az a helyzet, hogy ilyen téren is folyamatosan azon dolgozunk, hogy minél jobban tudjuk biztosítani az emberek egészségét és a környezet védelmét.

Göd kapcsán, ahogyan már korábban elmondtuk, polgármester úr feljelentést tett, illetve a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság is vizsgálatokat folytat.

Az a helyzet, hogy itt képviselő asszony és a Párbeszéd is folyamatosan próbálnak hangulatot kelteni, miközben számunkra valóban az a legfontosabb, hogy a magyar emberek védelmét biztosítsuk. És meg is kérdezzük a véleményüket, ahogyan egyébként meg szoktuk tenni. Pont jelenleg is zajlik egy zöldenergiával kapcsolatos konzultáció. Én nem látom, hogy a Párbeszéd ezzel kapcsolatban kiállt volna, és bárkit arra biztatott volna, hogy ezt töltsék ki, pedig 13 kérdésben nagyon sok zöldiparral és a zöldenergia tárolásával kapcsolatos kérdés is felmerül, és a környezetvédelmi szabályok és a geotermikus energia és az atomenergia, amit önök, az az érzésem, hogy csak szavak szintjén szeretnek pufogtatni, és amikor már valóban odakerülnek, akkor az ilyen jellegű törvényjavaslatoknak a vitáján részt sem vesznek, és az egészen biztos, hogy ezeket a szabályozási kérdéseket nem szavazzák meg. Úgyhogy azért ezzel kapcsolatban vannak kérdéseim.

(9.20)

Amit óriási problémának látok: ön az emberi életeket említette. Az a helyzet, hogy az országunk mellett, a szomszédságunkban háború zajlik, és bizony ott nagyon sok emberi életről van szó. S különösen aggasztónak tartom azt, hogy az önök EP-listavezetője, Jávor Benedek nem olyan rég ismét elmondta, hogy bizony katonai eszközöket kellene bevetni. Már elnézést kérek, mi itt nagyon-nagyon sok mindenről beszélhetünk, és számunkra valóban az emberek a legfontosabbak, az ő egészségük, a környezetük, a munkahelyek megvédése, hisz még technológiai verseny is zajlik, s ezekről lehet beszélni, de az, hogy önök ismét a háború pártjára állnak, azt gondolom, hogy elfogadhatatlan.

Az a helyzet, hogy mi a magyar gazdaságot szeretnénk újraindítani, szeretnénk az energetikai beruházásokat megvalósítani. Önöknek a szavak szintjén nagyon fontosak a klímapolitikai célkitűzések. 2050-ig szeretnénk a karbonsemlegességet elérni, de az is kérdés, hogy az atomenergia nélkül ez hogy lenne elérhető, de hát önök szeretnek ilyen nagy dolgokat is mondani, és mindeközben mi szeretnénk ezeket a beruházásokat végrehajtani. De önök egyrészt azt is akadályozzák, hogy az EU-s forrásokat megkapjuk, másrészt pedig a háború mellett kardoskodnak, ami, úgy gondolom, hogy egyértelműen nem a magyar emberek érdeke.

A képviselő asszonyt arra szeretném kérni, hogy ha valóban fontosnak tartja Magyarország klímapolitikai célkitűzéseit, ha fontosnak tartja az emberek egészségét, az emberek életét, akkor inkább amellett kardoskodjanak, hogy minél előbb legyen béke, és azokat a szempontokat, amelyeket a magyar kormány következetesen képvisel  a magyar álláspontot következetesen képviseljük a háború kitörése óta , önök is képviseljék, és itt a parlamentben ne fogalmazzanak meg olyan üzeneteket, amelyek ebben a helyzetben abszolút nem mutatnak hitelességet. Számunkra a zöldenergia kérdése nagyon fontos.

S azt is kérjük, hogy minél többen töltsék ki a zoldenergia.kormány.hu oldalon azt a 13 kérdésből álló online párbeszédet, amely alapján pontosan ezekről a kérdésekről szeretnénk megtudni a magyar emberek véleményét, mert nekünk valóban a magyar emberek véleménye a legfontosabb. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
112 10 2024.04.15. 5:04  7-10

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ezzel a témával kapcsolatban már számos alkalmunk volt itt a parlamentben beszélni, néhány gondolatot megosztani, és mindig az az érzésem, hogy képviselő úr alig várja azokat az alkalmakat, hogy valamilyen szinten tudjon hergelni és mindenféle szempontból a hatóságok ellen lázítani, ami, azt gondolom, nem egy túlságosan szép dolog. Szerintem mindannyiunknak az a közös érdeke, hogy a gyermekeinkre egy tiszta környezetet hagyjunk, tiszta és egészséges környezetet. Ezzel kapcsolatban igyekszünk mindent megtenni, a hatóságok is egyébként, és azok az ügyek, amelyeket ön említ, minden esetben a hatóságok eljárásával folytatódnak. Gyakorlatilag az összes kérdésen így végig tudnánk menni, ugyanúgy, ahogy eddig is végigmentünk.

Úgyhogy azt tudom önnek kiemelni, hogy Magyarországon tiszta és világos szabályok vannak azzal kapcsolatban, hogy milyen környezetvédelmi és munkavédelmi feltételeknek kell minden beruházónak megfelelni, illetve arról is volt már szó, hogy éppen márciusban a bírságokat is nagymértékben növeltük. Tehát amikor kell, a hatóságok meghozzák a megfelelő döntést, és látjuk, hogy ha kell, akkor egy üzem felfüggesztése mellett is döntenek, ha csak Bátonyterenyére gondolunk.

Én nagyon szomorú vagyok a Párbeszéd működésével kapcsolatban, azért úgy gondolom, hogy a mindannyiunk számára legijesztőbb és a leginkább közelgő veszély magának a háborúnak a kérdése. Amikor emberi életekről beszélünk, és arról beszélünk, hogy milyen jövő vár a mi gyermekeinkre, akkor a háború ügyét nem szabad elfelejteni. Ez mindent érint, és pontosan azért hoztam ide, mert sajnáljuk azt, hogy a baloldali pártok, úgy gondolom, hogy a magyar emberek gondolataival ellentétben, egyértelműen háborúpártiak.

(11.20)

Éppen az önök európai parlamenti listavezetője még hetekkel ezelőtt is amellett kardoskodott, hogy katonai eszközöket be kell vetni. (Tordai Bence: Hogy jön ez ide?) Tudom, hogy ez most nem tetszik a képviselő úrnak, de azért jön ide, mert ha emberi életekről, a gyermekeinkről, a jövőről beszélünk, akkor ezt mindenféle szempontból ki kell emelni. Szeretném kérni a képviselő urat, hogy ha valóban aggódik azzal kapcsolatban, hogy mi lesz a magyar jövő, akkor mindenféle szempontból próbáljanak a béke irányába menni, és ez mindenféle energetikai kérdést is érint, hiszen mi nagyon komoly energetikai beruházásokat szeretnénk. Képviselő úr egyébként korábban a rezsicsökkentés eltörlése mellett is kardoskodott. Azt gondolom, ez is egy olyan közös ügye a magyar embereknek, amit mi nem szeretnénk hagyni. Bizony az Európai Unióban ez folyamatosan napirendre kerül.

Korábban egyébként úgy fogalmazott, hogy rá lehet engedni a tényleges piaci árakat a lakosságra jelentős fűtés-korszerűsítési és szigetelési programok után, ugyanis a nap végén ugyanannyi a rezsiszámla, mert kevesebb fogyasztást magasabb egységáron fizetnek. Mi abban hiszünk, hogy otthonfelújítási programot indítunk, mert azt szeretnénk, hogy az otthonaink energetikailag korszerűek legyenek  ezt is biztos látta a képviselő úr , és azt szeretnénk, hogy minél több magyar ember a rezsivédett sávhatár alatt tudjon maradni. Önök ebben az ügyben is egyértelműen a magyar emberek ellen kardoskodnak.

Akárhogy vág különböző arcokat, képviselő úr, szerintem a magyar embereket ez abszolút érdekli, és úgy gondolom, hogy ezekkel a fontos kérdésekkel mindenféle szempontból foglalkozni kell. Nekünk rendkívül fontos a klímapolitikai céljaink elérése, a zöldipar, amelyet ön is érint, a környezetvédelmi szabályok, az atomenergia. Önök állandóan azt szeretnék elérni, hogy ez utóbbi az energiamixünkből kerüljön ki. El sem tudom képzelni, hogy hogyan lehetne tiszta, biztonságos és megfizethető árú energia enélkül. Tehát önök minden ellen beszélnek az egyik pillanatban, amit korábban egyébként még fontosnak tartottak, mint például a klímapolitikai célkitűzéseink.

Képviselő úr arra is utalt, hogy mi nem kérdezzük meg az embereket. Szeretném felhívni a figyelmét, hogy Magyarországon eddig a Fidesz-KDNP-párts0zövetség kezdeményezte a legtöbb sikeres népszavazást, 2010 óta pedig több mint egy tucat nemzeti konzultációban kérdeztük meg az emberek véleményét. A legutóbbit is több mint másfél millió ember töltötte ki. S képzelje el, képviselő úr, most a zöldenergiával kapcsolatban is megkérdezzük az emberek véleményét 13 kérdésben, pont azokkal kapcsolatban is, amiket egyébként ön is idehozott. Mi szeretnénk tudni, hogy ezekről a kérdésekről a magyar emberek mit gondolnak. Ezért biztatom képviselő urat is, hogy a zöldenergia.kormány.hu oldalon töltse ki az online párbeszédet. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
112 82 2024.04.15. 2:24  79-82

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ön az imént azzal vádolta a kormányt, hogy nem kérdezzük meg az emberek véleményét egy-egy adott ügyben. Ezt szeretném mindenféle szempontból visszautasítani, hiszen Magyarországon eddig a Fidesz-KDNP-pártszövetség kezdeményezte a legtöbb  a legtöbb!  sikeres népszavazást, 2010 óta pedig számos alkalommal nemzeti konzultációban kérdeztük meg a magyar emberek véleményét, s jelenleg is fut éppen zöldtematikában egy online párbeszéd, amely során egyébként 13 kérdés által a magyar emberek véleményét többek között az atomenergiával kapcsolatban is megkérdezzük  ez a zoldenergia.kormany.hu oldalon elérhető , úgyhogy ezt mindenféle szempontból szeretném visszautasítani. Illetve szeretném megjegyezni, hogy éppen az LMP volt az a párt, amely 2022 decemberében helyi népszavazást kezdeményezett, miután zöld jelzést kapott, utána viszont egyetlen aláírásgyűjtő ívet sem vettek fel. Tehát igazából az emberek véleménye nem érdekelte akkor önöket, csak a politikai hangulatkeltés. (Dr. Keresztes László Lóránt: Elutasították a népszavazási kezdeményezésünket.  Az elnök csenget.)

Ami az ön konkrét kérdését illeti, az elsővel kapcsolatban tájékoztatom, hogy Magyarország a nemzetközi elvárásokkal és az uniós irányelvekkel összhangban alakította és alakítja ki a nagy aktivitású radioaktív hulladékok végleges elhelyezésére irányuló programját. Nemzetközi szakmai konszenzus van abban, hogy a legalkalmasabb a mélységi geológiai tároló, és ugyancsak nemzetközi tapasztalat, hogy ilyen telephely kiválasztási, majd igazolási folyamata több évtizedre nyúló kutatást igényel. Hazai mélygeológiai tároló létesítéséről még nem született döntés, jelenleg csak a lehetséges telephely kiválasztását célzó kutatások folynak.

A másik kérdésével kapcsolatban pedig szeretném felhívni a figyelmét, hogy keveredik a bányafelügyeleti eljárás és a kormányhivatal által lefolytatott környezetvédelmi engedélyezési eljárás kettőssége. Nem ugyanarról van szó, ez a két eljárás nem ugyanaz, úgyhogy csak magamat tudom megismételni, a korábbi válaszomat, hogy Pécs területét érintően uránérc tekintetében további bányatelek-alakítási eljárás nincs folyamatban. Kérem képviselő urat, hogy a válaszomat fogadja el. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
112 98 2024.04.15. 2:20  95-98

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy az illegális hulladékok elhelyezése elleni küzdelem minden jóérzésű ember számára fontos az egész országban, éppen ezért, 2020-ban a kormány meghirdette a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervet, amelynek fontos része pont az illegális hulladék elleni küzdelem.

Jó hír, hogy számos pályázati felhívással tudtuk segíteni ezt az akciót, és a „Tisztítsuk meg az országot!” program, illetve a több mint 31 ezer felhasználó által letöltött hulladékradar applikáció által már több mint félmillió tonna elhagyott hulladék került felszámolásra közterületeken, erdőkben, folyók, valamint vasúti és közúti létesítmények mellett.

Nagy érdeklődés kísérte a március 27-én zárult „Tisztítsuk meg az országot!” második pályázati kiírást is, melyre települési önkormányzatok, civil és gazdálkodó szervezetek, egyházi, jogi személyek jelentkezhettek. Szintén sikeres a TeSzedd! akció, amely hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója, és ez is most fog majd indulni hamarosan.

Azt tudjuk mondani, hogy 2023-ban közel százezer önkéntes közel 1800 tonna hulladéktól szabadította meg környezetét, ami azt gondolom, nagyon szép eredmény. A tizenkettedik alkalommal megrendezett akció április 22-én indul majd, és még a mai nap lehet rá jelentkezni.

Márciusban jelentettünk be egy újabb együttműködési akciót az Országos Polgárőr Szövetséggel kifejezetten az illegális hulladék ellen küzdelemben, így gyakorlatilag ezer helyi szervezet fog bekapcsolódni ebbe az egész felderítésbe, hogy az illegális hulladékokat fel tudjuk deríteni. Ehhez kapnak támogatást, és 50 millió forintból kifejezetten felderítést segítő technikai eszközöket is fognak majd vásárolni.

Rendkívül fontos lépés az illegális gumilerakók elleni küzdelem az, hogy 2023. október 1-je óta a hulladékká vált gumiabroncsot a forgalmazó gumiszervizek, autójavítók, valamint a lakosság is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) ingyenesen adhatja át a MOHU MOL Zrt., illetve alvállalkozói részére a kijelölt telephelyeken.

Kérem képviselő urat, hogy ezekben a kezdeményezésekben támogassa a magyar kormányt. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 4 2024.04.29. 5:09  2-4

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném felhívni arra a figyelmét, hogy számunkra a tiszta környezet kérdése kiemelt prioritást jelent. Ezt mutatják azok az akciók is, amelyek éppen a Föld napjával is összhangban indulnak el.

Ez most már hagyományosan a „TeSzedd!” akció, ami Magyarország legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója. Ezt, ugye, most is, idén április 22-én, a Föld napján indítottuk el, és az a helyzet, hogy évről évre egyre többen jelentkeznek erre az akcióra. Úgy gondolom, hogy nagyon fontos a figyelemfelhívás, és az, hogy amellett, hogy tisztán tudjuk tartani a környezetünket, nyilván egy közösségépítésről és figyelemfelhívásról is szó van. A tavalyi évben közel százezren vettek részt az akcióban, és 1800 tonna illegális hulladéktól tudtuk megszabadítani az országot.

Most még a számok feldolgozása zajlik, de azt látjuk, hogy több mint százezren regisztráltak erre az akcióra, és abban bízunk, hogy többen vettek részt az akcióban, mint a tavalyi évben. Tehát ezt mindenképpen fontosnak tartom kiemelni, hogy a magyar kormány folyamatosan igyekszik támogatni ezeket az akciókat, és ez a 12. alkalom volt. Tehát ezt nem most kezdtük, ezt már elkezdtük évekkel ezelőtt.

Még ha a tiszta környezetnél maradunk, mert azt gondolom, hogy ez egy nagyon fontos téma, és talán a Föld napja miatt én is több időt töltenék ezzel a témával, hiszen a klíma- és természetvédelmi akcióterv 2020-as elfogadáskor gyakorlatilag több prioritást is kitűztünk célul; ilyen az illegálisan elhelyezett hulladék elleni küzdelem. A „Tisztítsuk meg az országot!” projekt keretében az elmúlt években több pályázati felhívás eredményeként, illetve a HulladékRadar alkalmazásnak köszönhetően több mint félmillió tonna illegális hulladéktól tudtuk megszabadítani az országot. Ezeket folyamatosan el is mondjuk, fontosnak tartjuk. Azt gondolom, ezekben a közösségi programokban érdemes részt venni.

Ha kell, akkor civil kezdeményezéseket is támogatunk; ilyenek a „PET kupák”. Azt gondolom, ez nemzetközileg is egyébként hihetetlen nagy elismerésnek örvend, hiszen az, hogy gyakorlatilag hulladékból építenek hajókat, amin aztán az árterekből tudjuk összegyűjteni az illegális hulladékot, az nagyon-nagyon fontos dolog, és pályázatokkal támogatjuk ezeket, további pályázatokkal. Ilyen a „Tisztítsuk meg az országot!” pályázat második köre gyakorlatilag, amelynek a feldolgozása most zajlik. Erre önkormányzatok, gazdálkodó szervezetek, egyházi jogi személyek, illetve civil szervezetek tudtak jelentkezni. Óriási a túljelentkezés, ami azt mutatja, hogy igény van ezekre a programokra, illetve szeretném képviselő urat arról is tájékoztatni, hogy úgy gondoltuk, hogy a polgárőrséget is bevonjuk ebbe a közös munkába, és az Országos Polgárőr Szövetséggel egy 200 millió forintos támogatás keretében az egész évet gyakorlatilag arra fordítjuk, hogy az illegális hulladéktól megszabadítsuk a környezetünket. Ez nagyon fontos, több mint ezer egyesület ebbe be fog csatlakozni.

Tehát szeretném megnyugtatni a képviselő urat, hogy a magyar kormány számára a jövő generációi szempontjából is a tiszta, élhető környezet biztosítása kiemelten fontos.

Itt azért több kérdés felmerült. A zöldenergia témájában, ami folyamatosan téma itt, az Országgyűlésben, újból csak azt tudom elmondani képviselő úrnak, hogy alapvetően ebben a kérdésben egyértelmű, hogy minden esetben a környezetvédelmi szabályok, a munkavédelmi szabályok és az egészséget érintő szabályok betartása kiemelten fontos a hatóságok részére. Ebben a magyar kormány abszolút elkötelezett, ugyanakkor még mindig értetlenül állunk az előtt, hogy gyakorlatilag úgy érezzük, hogy nem velünk van vitájuk, hanem lehet, hogy pont a nyugati zöldtársaikkal, és korábban egyébként önök is alapvetően olyan mondatokat mondtak, mint például Schmuck Erzsébet, hogy az elektromos autózás megállíthatatlanul terjed, és a várakozások szerint tíz éven belül a globális autóértékesítés 20-25 százalékát adja majd. Ehhez képest mi mit teszünk? Bezárjuk magunkat a múlt struktúrájába.

Na most, ugye, a munkahelyeket is érintette a képviselő úr. Azt gondolom, hogy ez a kormány rendkívül büszke arra, hogy létrehoztunk egymillió munkahelyet. Ez nagyon fontos az embereknek, minden magyar családnak az egyik legfontosabb kérdése, hogy legyen munkája, és ezt a célkitűzést mi fontosnak tartjuk, és úgy gondoljuk, hogy a technológiai versenyben részt szeretnénk venni, és ezért mondjuk azt, hogy zöldenergia igen, zöldideológia azonban nem.

Mi ebben hiszünk, és kérjük azt, hogy az LMP frakciója ismét kezdje el azokat az ügyeket támogatni, amelyeket korábban támogatott. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 57 2024.04.29. 4:12  54-59

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az ukrajnai háború kitörése, majd az arra adott rossz szankciós politika következményeként valóban elszabadultak az energiaárak. Egy teljesen kiszámíthatatlan nemzetközi energiapolitika volt jellemző, és az sem volt egyáltalán biztos, hogy nemhogy az árak milyenek lesznek, hanem hogy lesze elegendő energia.

A kormány időben meghozta a döntéseket, és gyakorlatilag az azóta megtörtént, bekövetkezett fűtési szezonokban nem volt veszélyben az energiabiztonság Magyarországon. Ehhez azért az is hozzájárult, hogy a nemzeti kormánynak vissza kellett vásárolnia  és milyen jól tette, hogy visszavásárolta  a baloldal által külföldi kézbe adott földgáztárolókat. Fontos elvi döntés volt az, hogy a lakossági rezsicsökkentést megvédjük, amelyet 2013-ban vezettünk be. S azt kell látni, hogy csak 2022-ben mintegy 4000 milliárd forinttal nőtt az ország energiaszámlája  tehát ilyen helyzet alakult ki , és mintegy 1000 milliárd forint volt az a nagyságrend, amelyet a háború és a szankciók miatt a kormánynak fejlesztések helyett energiaköltségekre kellett fordítania.

Képviselő úr a holland gáztőzsdét említette. Ezzel kapcsolatban szeretném felhívni a figyelmét Lantos Csaba miniszter úr múlt heti nyilatkozatára, ahol ezzel kapcsolatban számos tényt elmond, és például felhívja a figyelmet arra, hogy nagyon fontos ilyenkor a szállítási költség figyelembevétele, illetve hogy ezt tárolni kell, utána pedig eljuttatni a fogyasztókhoz. S azt is szeretném kiemelni, hogy az energiaárak még mindig nem tértek vissza a válság előtti szintre.

Fontos azt is kiemelni, hogy a kormány iránti részrehajlással egyáltalán nem vádolható Eurostat legfrissebb adatközlése szerint 2023 második felében is Magyarországon volt a legolcsóbb a villamos energia és a földgáz a lakossági fogyasztók számára az Európai Unióban. A rangsor túlsó végén szereplő német háztartásoknak például az áramért 3,5-szer, a gázért a hollandoknak 7,5-szer kell többet fizetniük. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal ár-összehasonlítása szerint 2024 márciusában is a magyar családok rezsiterhei voltak a legkisebbek az Unióban. Egy nagyon kirívó számot mutattak be, azt, hogy a svédeknek 11-szer kell többet fizetniük a gázért, mint a magyar családoknak. Jó hír az, hogy Magyarországon a gáz esetében tíz lakossági fogyasztási helyből kilenc, áram esetében pedig nyolc a rezsivédett sáv alatt marad.

Az Európai Bizottság legutóbb októberben publikálta az energiaunió helyzetéről szóló éves jelentést. Gyakorlatilag ez mutatja azt, hogy míg az Európai Unióban átlagosan a polgárok 9,3 százalékának okoz nehézséget otthona megfelelő felfűtése, Magyarországon ez az érték az uniós átlagnál 50 százalékkal alacsonyabb, 4,7 százalék. Gondoljunk csak arra, milyen probléma volt ez 2002 és 2010 között, amikor ez az arány 15-20 százalékos volt, és jól emlékszünk arra, hogy akkor az energiaárak a legmagasabbak voltak az Unión belül a magyar családoknak, és 15-ször emelték az energiaárakat a baloldalon.

Brüsszel folyamatosan el akarja törölni ezt az intézményt, mi meg folyamatosan azért küzdünk, hogy ezt ne tegyék. A nemzeti konzultációban megkérdeztük erről a magyar embereket, és közel 99 százalékuk ezzel természetesen egyetértett. Egyébként a Mi Hazánk akkor kritizálta, hogy mi ebben az ügyben miért kérdezzük meg a magyar emberek véleményét. Azt szeretném kérni a Mi Hazánktól, hogy támogassa a magyar kormánynak a rezsicsökkentéssel kapcsolatos intézkedéseit, és nagyon fontos, hogy a háborúval kapcsolatos álláspontunkat is. Nagyon szépen köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 73 2024.04.29. 4:18  70-75

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Két dolgot szeretnék itt, az elején leszögezni. Egyrészt még mindig olyan furcsa érzést kelt az, hogy ezeknek a gyáraknak az építését pont önök szerették volna korábban, tehát én egyszerűen hétről hétre értetlenül állok ez előtt a kérdés előtt. De ez az egyik dolog.

(15.20)

A másik pedig az, hogy sajátos demokráciafelfogásról tanúskodik az, hogy képviselő úr már a kérdésében is meghatározza azt, hogy én mit mondhatok, meg mit nem mondhatok. Ettől függetlenül én igyekszem minden olyan dologra is kitérni, amit én fontosnak tartok, mert szerintem ezt nem lehet egy kérdésben korlátozni. Az április 8-ai plenáris ülésen egyébként már nagyon sok kérdésre lehetőségem nyílt, hogy válaszoljak, de ezt most ismét megteszem, mert azt gondolom, hogy egyébként a képviselő úr nagyon fontos kérdéseket vet fel.

Szeretném azt megismételni, hogy mi valóban abban hiszünk, hogy a magyar gazdaság jövője a zöldenergia. Ön azt kérte, hogy erről ne beszéljek, de én pont azt gondolom, hogy ennek kellene lennie a közös kiindulópontnak. Ön is tudja azt, hogy a zöldenergiát meg kell termelni, de azt el is kell tudni tárolni, és ehhez pedig beruházásokra van szükség. A magyar kormány a zöldenergiában hisz, a zöldideológiában viszont nem.

Nézzük csak meg, hogy hány olyan nyugat-európai ország van, ahol alapvetően ideológiailag vezérelt felelőtlen zöldátállás történt meg, milyen drasztikus következményei voltak az ország energiaellátását tekintve, az energiabiztonsági és egyébként a klímapolitikai célokat tekintve is  a károsanyag-kibocsátásra gondolok. Úgyhogy az a helyzet, hogy ezeket a klímapolitikai célokat a magyar kormány úgy tartja kiemelten fontosnak, hogy természetesen közben a magyar gazdaság fejlődését folyamatosan szem előtt tartja.

Magyarországon világos és tiszta környezetvédelmi szabályok vannak. Arra képviselő úr is utalt, mert a kormányhivatalok, a hatóságok teszik a dolgukat, hogyha kell, akkor bizony meghozzák azokat a döntéseket, amelyekre szükség van; gondoljunk csak arra, hogy a bátonyterenyei üzem kapcsán is meghozták azt a döntést, hogy az üzem működését felfüggesztették.

Az ipari gyártási tevékenységet végző engedélyesek működését a hatóságok folyamatosan ellenőrzik. 2023-ban a munkavédelmi hatóságként eljáró fővárosi és vármegyei kormányhivatalok országosan körülbelül 9 ezer hatósági ellenőrzést folytattak le, valamennyi esetben gondosan eljártak, és a hatósági eljárás megindításáról döntöttek.

Emellett a kormány idén új kormányrendeleti szabályozás megalkotásáról is döntött, és a munkavédelmi bírság összegét is emelte. Ugye, egészen 100 millió forintig terjedhet a munkavédelmi bírság, attól függően, hogy az érintett munkáltató természetes személy, mikro- és kisvállalkozás, középvállalkozás vagy nagyvállalkozás.

Ugyancsak fontosnak tartom megemlíteni a környezetvédelmi másodfok ügyét. Itt arról van szó, hogy 2024. július 1-jétől lehetőség lesz a másodfokú eljárás lefolytatására a meghatározott környezetvédelmi hatósági ügyekben. Ezzel is tovább erősödik a jogbiztonság a fellebbviteli eljárások területén. Ezt például  márpedig a környezet hatékonyabb védelmét jelenti  sem ön, sem az LMP frakciója nem támogatta.

Ön említette a Fenntartható Fejlődés Bizottsága április 16-ai ülését. Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy itt nem egy üzenet történt, hanem a Külgazdasági és Külügyminisztérium levelet küldött, és úgy tudom, hogy ezen az ülésen egyébként a képviselő úr sem vett részt.

Továbbra… (Csárdi Antal: Nem vagyok tag!  Derültség a Párbeszéd soraiból.) Bármelyik képviselő részt vehet az üléseken. Elnézést kérek, hogyha ezt az LMP fontosnak tartja, nyugodtan ilyen tájékoztatáson részt lehet venni a bizottsági ülésen. Továbbra is arra kérem önt és az LMP frakcióját, hogy ne támadják, hanem támogassák a magyar kormánynak a zöldenergiával kapcsolatos elképzeléseit. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 198 2024.04.29. 2:18  195-198

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Újból ki kell emelnem azt, hogy a magyar kormány számára a teremtett értékeink, a természeti kincseink, a vízbázisunk, a termőföldjeink védelme kiemelten fontos prioritás. A képviselő úr említette a nagyvállalatok profitmaximalizáló érdekeit. Bizony volt ilyen időszak 2010 előtt, úgyhogy képviselő úrnak azért erre mindenféle szempontból szeretném a figyelmét felhívni, illetve olyan értelemben is, amikor szövetségeseket választanak.

Az is sajnálatos, hogy egyébként az LMP frakciója hétről hétre felszólal a zöldenergia témájában, azonban semmit sem szavaznak meg, ami éppen a környezeti szempontokat helyezi előtérbe. Egyedüli parlamenti pártként az LMP nem szólt hozzá, sőt nem vett részt az Országgyűlésben a környezetvédelmi célú törvényjavaslatok vitáján.

Meglehetősen sajnálatos helyzet az is, hogy úgy tűnik, hogy önök igazából nem is velünk, hanem a nyugat-európai zöldekkel és szövetségeseikkel állnak vitában, és erre is már felhívtam a figyelmet, de most újból elmondom, hogy az is teljesen érthetetlen, hogy a 2022-es országgyűlési választásokkor, illetve korábban még pont önök kardoskodtak ezekért a beruházásokért.

A világban jelenleg komoly verseny zajlik a zöldenergia-beruházásokért, és ha azt akarjuk, hogy Magyarország a nyertesek közé tartozzon, akkor igenis ebben a versenyben részt kell venni. Ugyanakkor természetesen a környezetvédelmi, munkavédelmi szabályok betartása mindennél fontosabb, ezekben az ügyekben rendkívül elkötelezettek vagyunk.

Magyarország az elfogadott stratégiák és akciótervek mentén folyamatosan halad a környezetvédelmi és klímavédelmi céljainak elérése felé. Számunkra rendkívül fontos a klímapolitikai célkitűzéseink elérése is, és a jogszabályok egyaránt szolgálják az emberek egészségének védelmét és környezetvédelmi célkitűzéseinket a magyar emberek százezreinek munkát adó ipari létesítmények működése során.

Kérem képviselő urat, hogy fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti sorokban.)