Készült: 2024.05.20.00:28:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.), 165. felszólalás
Felszólaló Vargha Tamás (Fidesz)
Beosztás Honvédelmi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  165  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném mindenki előtt nagyon nyomatékosan s hangsúlyosan elmondani, hogy semmilyen háborús támogatásról és semmilyen eltitkolt látogatásról nincsen szó. Amiről szó van, az mindösszesen annyi, hogy Magyarország egy megbízható és jól teljesítő szövetséges országa a NATO-szövetségnek, és a megváltozott biztonsági környezetből fakadó kihívások kezelésében szövetségesként természetesen részt veszünk. Mi, székesfehérváriak külön büszkék vagyunk arra, hogy egy közvetlen NATO-parancsnokság települ a mi városunkba. És természetesen arról sincsen szó, hogy bármiféle idegen haderő állomásozna Magyarországon.

A NATO-szövetségben követelmény, hogy ha egy ország önállóan nem képes, akkor más tagországok segítsége által biztosítsa légterének védelmét, és más tagországok lássák el a légtérrendészeti védelmét, és így a szövetség évek óta ösztönzi a nemzeteket, hogy ezt regionálisan vagy a szomszédos országok egymás között tegyék meg. A magyar légierő is évek óta részt vesz ilyen légtérrendészeti feladatok ellátásában, ehhez határátlépési megállapodásokat, kétoldalú technikai egyezményeket kellett kötni, amelyeket természetesen megtettünk.

A balti országok esetében 2015 szeptembere óta lát el a Magyar Honvédség légtérrendészeti feladatokat, tavaly immár ez a harmadik alkalommal történt meg, és természetesen szándékunkban áll felkérésre, a balti országok felkérésére visszatérni, és hangsúlyozom, légtérrendészeti feladatokat lát el a magyar légierő.

Ennek a légtérrendészeti megállapodásnak az aláírása, a magyar-szlovák légtérrendészeti megállapodás aláírása egy jelentős mérföldkő, amely egyrészt hozzájárul Magyarország biztonságához is, másrészt pedig bemutatja azt, hogy a magyar légierő tud és akar is közösen dolgozni a térség biztonságáért másokkal összefogva. Ennek a megállapodásnak az értelmében Magyarország Csehországgal és Lengyelországgal együtt látja el Szlovákia légterének védelmét, és így a magyar légierő Gripenjei egy újabb megtisztelő és felelősségteljes feladatot vállaltak, amely természetesen addig tart, amíg a szlovák légierő önállóan nem lesz képes ezt a feladatot ellátni.

Régebb óta nem látnak el a szlovák MiG-29-esek légtérrendészeti feladatokat, s ennek tükrében az egyeztetések már jóval korábban megkezdődtek, már azt megelőzően megkezdődtek, hogy az orosz-ukrán háború elkezdődött volna. Így tehát ennek a megállapodásnak semmi köze nincs ahhoz, hogy Szlovákia mit tett a MiG-29-es repülőivel. Szlovákia és Magyarország is két elkötelezett NATO-szövetséges, és célunk, hogy ez az együttműködés, ami közöttünk fennáll, a jövőben is fennmaradjon.

Végezetül szeretném megköszönni a Magyar Honvédség állományának a munkáját, az egész védelmi szövetség tekintetében tiszteletre méltó és tiszteletet parancsoló, kiemelkedő szolgálatot végez a magyar légierő. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  165  Következő    Ülésnap adatai