Készült: 2024.05.20.00:51:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2023.11.22.), 88. felszólalás
Felszólaló Dr. Vadai Ágnes (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:06


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VADAI ÁGNES, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az első mondat ilyenkor természetesen mindig a szolgálatot teljesítő katonáknak megy, akik itthon és külföldön tisztességgel végzik a munkájukat. Meg én most azoknak a katonáknak is szeretném megköszönni, akik végeznék vagy végezték volna a feladatukat, ha önök az idei évben a Sztálin-típusú tisztogatással ki nem rugdosták volna őket. Közülük is egyet szeretnék kiemelni, aki a sajtóban is nyilatkozott: Varga Csaba őrnagyot, aki egyébként ennek az iraki kontingensnek a parancsnokhelyettese volt, többször is szolgált ebben a kontingensben; sokáig önök sem találtak kivetnivalót a munkájában, majd egyszer csak úgy döntöttek, hogy kirúgják őt; és vele együtt kirúgtak nagyon sok más katonát is.

Mi sem mutatja jobban az önök hozzáállását, hogy az államtitkár úr, direkt figyeltem, 3 perc 13 másodpercig, a Fidesz-frakció képviselője pedig, aki már távozott is a teremből, 1 perc 54 másodpercig beszélt erről az előterjesztésről. Pedig ez az előterjesztés maga a beismerés, hiszen 2015-ben, ahogy ön is mondta, kezdődött el ez a katonai misszió, 200 fővel, amely aztán fokozatosan csökkent 135 főre; önök folyamatosan hosszabbították ennek a mandátumát. Emlékeztetni szeretnék arra, hogy az első alkalommal támogattuk ezt az előterjesztést, a módosítást azonban nem, mert nem voltak hajlandóak megmondani, hogy konkrétan milyen feladatokat is látnak el a katonák ebben a misszióban. Pedig azt gondolom, hogy a bizalom alapja az ilyen koalíciós műveleteknél mégiscsak az, hogy önök legalább elárulják, hogy milyen feladatot végeznek a katonák.

Tehát folyamatosan csökkent a létszám, és önök azt mondják az általános indoklásban, hogy egyrészt az orosz-ukrán háború következtében a NATO kollektív védelmi feladataiban való részvétel miatt csökken a létszám a műveletben; ha erre államtitkár úr kitért volna, az nagyon jó lett volna, mert az elmúlt időszakban mást se csináltak, csak az Európai Uniót és a NATO kollektív védelmi feladatait támadták, olyannyira, hogy egyébként az önök kormánya tevékenységének köszönhetően Magyarországot sajnálatos módon a NATO peremére sodorták. És nemcsak az Európai Unió, hanem immár a NATO ellen is olyan lépéseket tesznek, amelyek egyértelműen azt mutatják, hogy megpróbálják az országot minél távolabb vinni ezektől a szövetségektől.

Ezenfelül a déli kihívásokra hivatkoznak, hogy a déli kihívások kapcsán a hazánkat sújtó illegális migráció miatt kell erőket átcsoportosítani. Tudomásunk szerint önök már kivonták onnan a katonákat, most már a magyar rendőrség végzi ott a feladatot. Akkor ezek szerint még sincsen ez így, tehát ebben a dologban sem mondtak igazat, de sajnálatos módon nincs itt Kontrát képviselő úr, aki korábban államtitkár volt, tehát ezzel kapcsolatosan valószínűleg többet tudna mondani.

És nyilvánvaló, hogy az erőket kell átcsoportosítani. Hát, hogyne kellene, hiszen talán két hete szavazták meg a Magyar Honvédség csádi misszióját, ahová szintén katonákat akarnak küldeni és fognak is küldeni, és a Magyar Honvédség nyilván bődületes létszámhiánnyal küzd. Tehát máshogyan nem tudják pótolni a csádi köztársasági elnöknek vagy éppen a csádi védelmi miniszternek tett ígéretüket, aki, ha jól tudom, a tegnapi napon látogatott Magyarországra, mint hogy innen-onnan kivonogatnak és átcsoportosítanak katonákat.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ön ellen személyében semmilyen kifogásom nincsen, de azt gondolom, hogy ilyen ügyekben, hiszen viszonylag kevés olyan, a honvédséget érintő előterjesztés van, ami valójában pusztán a Magyar Honvédséggel foglalkozik, önök jellemzően valóban nindzsa üzemmódban, lopakodva, az éj leple alatt nyújtogatnak be olyan törvényjavaslatokat, salátatörvényeket, amelyeknek a legkülönbözőbb nevet adják, és egyébként beletesznek egy-egy honvédséget érintő, meglehetősen erősen a katonák jogfosztására irányuló javaslatokat tartalmazó  most már azt hiszem, a második vagy a harmadik ilyen  javaslatot. A mai nap folyamán is fogunk egy ilyet tárgyalni, ami, ha jól emlékszem, a vállalkozások versenyképességéről szól, ami persze, tekintve, hogy a csádi misszió a Hungary Helps keretében állami és feltételezhetően neves magánérdekeltségekre irányuló katonai védelmet céloz meg  tehát mostantól leginkább már erre próbálják használni a Magyar Honvédséget , valójában beleilleszkedik a vállalkozások versenyképességébe. A probléma az, hogy a Magyar Honvédségnek nem ez a dolga.

Nyilvánvalóan önök az idei évben, valamilyen oknál fogva leginkább a legtapasztaltabb, legtisztességesebb, legfelkészültebb katonákat, 45 év felett, 25 év szolgálati viszony után véletlenszerűen kirugdosták, vagy talán nem is olyan véletlenszerűen, de válogatás nélkül. Tudjuk, hogy egyébként nemcsak 45 év felett, hanem 45 év alatt is kirúgtak katonákat; tudjuk azt, hogy nemcsak tábornokokat, főtiszteket, tiszteket, hanem tiszthelyetteseket is kirugdostak; és nem tudjuk, hogy ez a folyamat véget érte  talán az államtitkár úr majd a zárszavában beszél erről egy picikét , és a létszámot sem tudjuk.

(15.10)

De ez a határozati javaslat, amelyet önök most benyújtottak, ordítóan arról beszél, hogy iszonyatos hiány van a Magyar Honvédségen belül. Mindig is volt hiány, csak mostanra az a nagyjából pár ezer fős hiány valószínűleg felkúszott ötezer fölé. Ezt persze nem tudhatjuk, hiszen hivatalból ezek az információk is mind-mind titkosak, ahogy a miniszter nem hajlandó egyetlenegy olyan írásbeli kérdésemre sem válaszolni, amelyben azt kérdeztem meg tőle, hogy hány embert rugdostak ki önkényesen az idei évben.

Ezzel párhuzamosan, nyilvánvalóan azért, hogy például az ilyen missziókat meg tudják tölteni, és egyébként egyéb feladatokat, amelyek a Magyar Honvédség feladatrendszerébe tartoznak, meg tudjanak oldani, ennek érdekében megpróbálnak toborozni. Láthatóan a toborzás nem túl sikeres, mert ha sikeres lenne, akkor valószínűleg már egymilliárd forintért nem toborzó videókat meg filmeket gyártatnának különböző cégekkel, hanem már arról beszélnének sajtótájékoztatón, hogy hány ezer magyar fiatal jelentkezett katonának. Ez egyébként nagyon szomorú, államtitkár úr, mert lehet önöknek nagyon szép és drága új eszköze, amely égen-földön, mindenhol megy, ez lehetséges, csak nem lesz ember, aki ezeket működtesse, és nem lesznek olyan katonák, akiket el lehet küldeni misszióba. Hacsak úgy nem, hogy megpróbálják módosítani az Alaptörvényt vagy egyéb törvényeket, amelyben kötelezővé teszik a katonáknak az ilyen nemzetközi missziókban való részvételt.

Azt látjuk, hogy az úgynevezett nindzsa üzemmódos, lopakodó törvényalkotásuk, ami ma délután még napirendre kerül, illetve amit éppen most nyújtottak be alaptörvény-módosítással, ahol kormányrendelet szabályozná a magyar katonák jogait és kötelezettségeit a törvény helyett, ráadásul leadva mindezt akár a miniszternek, ez egész egyszerűen gyalázatos. Ez a határozati javaslat világossá teszi, hogy az önök által humán erőforrásban elkövetett óriási hibákat, sőt, pontos szeretnék lenni, bűnöket megpróbálják a törvény erejénél fogva kötelező jelleggel orvosolni a rabszolgatörvényhez, tudja, a munka törvénykönyvéhez hasonlóan. Egészen felháborító, hogy egy ilyen határozati javaslatban vallják be lényegében, hogy nem áll rendelkezésre az a létszám, amely a Magyar Honvédség feladatainak ellátásához szükséges lenne. Márpedig ezzel immáron a haza biztonságát veszélyeztetik.

Önök azt gondolják, hogy ha majd kötelező jelleggel elrendelnek szolgálatokat, különleges szolgálatot, akármit, és majd, ha a miniszter kormányrendelet útján jelölheti ki, hogy mi a kötelessége és joga egy katonának, akkor ettől több fiatal fog érkezni a Magyar Honvédségbe, akkor lesz sok katona  amit egyébként én nagyon szeretnék, önök azonban láthatóan nem erre törekednek , olyan katona, aki egyébként ilyen feladatokat el tud látni. Tudja, államtitkár úr, az nem úgy megy, bármennyire is azt gondolja az ön agárversenyekre szakosodott dzsentri minisztere, hogy tartalékos alezredessé vagy tartalékos őrnaggyá válik valaki  nem tudom, azt hiszem, alezredes inkább a köztársasági elnök asszony férje  egy viszonylag lájtos kiképzés után azonnal. Nem így működik a Magyar Honvédség, nem így működnek ezek a missziók. Ezekre a missziókra fel kell készülni.

Arról nem is beszélve, államtitkár úr, hogy nagyon sok feladatot akarnak rábízni a katonákra, de összesen húszan lesznek. Nyilvánvalóan az a húsz fő nem fogja tudni azt a rengeteg feladatot ellátni, amit önök meghatároznak itt, hacsak nincs arról szó, hogy egyébként ebben a határozati javaslatban is, mint oly sok minden másban, hazudnak. Egészen felháborítónak és elképesztőnek tartom, hogy a miniszter ide sem jön, ön pedig három percet beszél erről az ügyről, közben a Magyar Honvédség humán erőforrását szisztematikusan tönkreteszik, szisztematikusan leépítik. Elfogy a katona, államtitkár úr, nem lesz magyar polgár, aki katonának szeretne majd állni, még annyi pénzért sem, amennyiért hirdetnek. Önök sokkal több pénzt elköltenek mindenféle filmekre, Facebook-hirdetésekre, ahelyett, hogy ezeket a pénzeket beforgatnák a Magyar Honvédség humán erőforrásába. Hogyan képzeli azt, hogy egyébként ezt a missziót is, meg majd a csádi missziót is fel tudja folyamatosan tölteni olyanokkal, akik valóban el akarnak menni misszióba? Azt gondolom, az önök célja sokkal inkább az a törvénymódosításokkal, amelyeket az éjszaka leple alatt nyújtottak be, hogy kötelező jelleggel bárkit, akár szerződésest, akár hivatásost, akár tartalékost, ilyen feladatra kötelezzenek.

Önök az elmúlt években nagyon sok pénzt költöttek eszközökre. Nagyon emlékszem arra, amikor Hende Csaba volt a honvédelmi miniszter, aki minden bizottsági ülésen, amikor eljött, elmondta, hogy mindjárt helikoptert fogunk vásárolni, már mindjárt helikoptert fogunk vásárolni, és ez soha nem történt meg a minisztersége alatt, aztán meg is bukott. Aztán érkezett Simicskó István, aki a „Zrínyi 2026” programot mutatta be, de valamiért úgy döntött a miniszterelnök, hogy őt kirúgja ebből a székéből, és a következő kormányban a volt vezérkari főnököt teszi meg miniszternek. Ő elég sok butaságot mondott itt az elmúlt négy évben, különösen például a sorkatonai szolgálat visszavezetésével kapcsolatban, meg a NATO-val kapcsolatban, tavaly év elején főleg, amikor már ott tartottunk, hogy akkor maradunk a NATO-ban, nem maradunk a NATO-ban. Az önök álláspontja szerint persze, mert a Demokratikus Koalíció álláspontja szerint az Európai Unió és a NATO jelenti Magyarország számára a biztonságot, és addig van Magyarországon biztonság, amíg ennek a két szervezetnek a tagjai vagyunk. Önök pedig az elmúlt években szisztematikusan mindent megtettek annak érdekében, hogy egyre távolabb és távolabb sodorjanak bennünket.

Őszintén szólva, azt tudtuk, hogy maguk szeretik a védelmi ipar körüli legyeskedést meg az összes ilyen beszerzést, és főleg az olyanoktól való beszerzést, akiktől politikai hasznot remélnek, különösen úgy szeretik, hogy ezek mind titkosak, ehhez hozzáférni rendkívül nehézkes volt. De arra azért tényleg senki nem gondolt, szerintem még ebben a házban sem, és azt gondolom, még az önök képviselői között sem, hogy megérkezik egy miniszter, aki milliárdos kaszinóérdekeltségekkel bír, és leginkább az agárverseny, a helikopterezés és a katonai szállító repülőgépek használata fogja érdekelni, egyébként pedig szisztematikusan leépíti a Magyar Honvédség személyi állományát.

Nekem ez azért fáj különösen, mert önök olyan 45 év feletti, 25 év szolgálati viszonnyal rendelkező katonákat küldtek el, akik egyébként ilyen missziós tapasztalatokkal rendelkeznek, akik egyébként az ott megszerzett tapasztalataikat tudták volna hasznosítani az önök által oly erőteljesen támogatott csádi misszióban, vagy éppen ebben az iraki misszióban is. De ahogy említettem, önöknek éppen sikerült kirúgniuk egy olyan katonát, aki aztán a sajtóban is nyilatkozott, aki az iraki kontingensben szolgált. Önök így becsülik meg azokat, akik arra esküsznek fel, hogy ha kell, az életük árán is megvédik a hazát. Nem tudom, hogy önök milyen hadsereget akarnak építeni, de az biztos, hogy nem olyan hadsereget, amely Magyarország biztonságát képes lesz garantálni. Biztosan nem nemzeti hadsereget.

Önök olyan hadsereget építenek, feltételezem, amely a saját hatalmukat akarja garantálni és megőrizni. Nem is véletlen, hogy azért van az, hogy nem törvényben és itt az Országgyűlés előtt kell megvitatni, hogy milyen jogai és kötelezettségei vannak egy katonának, hanem majd egy kormányrendeletben; úgy, ahogy azt önök szokták, hajnalban vagy éjszaka módosítják ezeket a jogokat és kötelezettségeket. Érdeklődni szeretnék, hogy azon kívül, hogy nincs elég katonájuk az iraki misszióra, mert azt át kell csoportosítani Csádba, mi másra kívánják bevetni a Magyar Honvédség katonáit. Milyen feladatokkal készülnek, amelyek miatt az eddig önök által oly nagyon támogatott iraki misszióban csökkentik a létszámot, hiszen 135 katona mégiscsak szolgált ott, most meg hirtelen leesik majd 20 főre, váltási időszakban 40 főre a létszám? Önöknek milyen terveik vannak a Magyar Honvédséggel?

Egy biztos: tisztességes terveik eddig sem voltak, és élek a gyanúperrel, hogy most is valamilyen egészen más feladatra akarják majd a katonák egy részét bevetni. Bízom abban, hogy a Magyar Honvédség katonái, különösen azok, akiket nem önök küldenek be, hanem akik tisztességgel szolgálnak, tudni fogják, hogy mit jelent a haza védelme. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai