Készült: 2024.05.20.06:10:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2024.02.27.), 58. felszólalás
Felszólaló Dudás Róbert (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:28


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DUDÁS RÓBERT, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy kezdik az általános indokolást, hogy a veszélyek korát éljük. Akkor én meg hadd kezdjem úgy, hogy jó reggelt kívánok. Két éve alakult ki az orosz-ukrán konfliktus, lassan fél éve a Közel-Keleten hasonló konfliktus zajlik, és a világ számos pontján. Két év, fél év, és még sok ilyen időpontot mondhatnánk, de egyik sem tegnap robbant ki. Az önök legfontosabb dolga most az, hogy 24 órán belül átvigyenek egy olyan törvényjavaslatot, alakuljon át ez a javaslat törvénnyé, ami a magyar nemzetbiztonságot majd megvédi. Egyébként tudom, hogy nem fogják megmondani, hogy mi áll az egész mögött.

Hatalmas lózungokat hallhattunk már az előbb is, például hogy ez nem egy pozícióról szól. Tudjuk, ez több pozícióról szól. Több pozícióról, mert nem is csak a nemzetbiztonsági főtanácsadóról, hanem annak a kabinetjéről is beszélünk, hiszen benne van a javaslatban. Nem tudjuk, hogy a jelenleg a titkosszolgálatokat felügyelő minisztert ez erősíti vagy gyengíti, mellé, fölé vagy alá lesz rendelve. Azt látjuk, hogy az elmúlt másfél-két hétben kialakult botrányok kapcsán elindult egy kapadozás a kormányzaton belül is. Ahogy fogalmaznak, az talán jól rávilágít arra, hogy miért kell még plusz pozíciót létrehozni és ezt külön jogosultságokkal felruházni, hogy majd a nemzetbiztonsági főtanácsadó felülbírálhatja, megszüntetheti, módosíthatja vagy akár el is rendelheti bizonyos adatok minősítését, például a titkosítását.

Én elhiszem, hogy az önök számára az kényes dolog, hogy a tavaly áprilisban történt kegyelmi ügyek napvilágot láttak. De nem ennek kellene kínosnak lenni, hanem nem kellett volna meghozni ezeket a kegyelmi ügyeket. A tavaly áprilisban kiadott 22 kegyelmi ügyből 18-19-ről a mai napig nem tudja senki, hogy milyen személyeknek, milyen ügyekben adott kegyelmek. Államtitkár úr természetesen mondhatja, hogy a köztársasági elnök jogállásáról szóló törvény kapcsán ezek titkosak s a többi. De miért titkosak? Ezekben kellene lépéseket tenni! Ilyen dolgokkal, ilyen lépésekkel kellene a közéletet is tisztázni és tisztára mosni és a lakosságot is megnyugtatni. Amennyiben nem lenne takargatnivaló, akkor ezeket nyilvánosságra hoznák, amennyiben viszont van takargatnivaló, akkor pedig olyanokat léptetnek életbe, mint nemzetbiztonsági főtanácsadó, aki egyébként még titkosíthat s a többi.

Államtitkár Úr! Az önök jelenlegi kormányzása alatt sosem látott mennyiségű minisztérium, miniszter, államtitkár, helyettes államtitkár van. Arról volt szó a 2014-et megelőző időszakban, hogy olyan parlamenti átalakítást fognak majd eszközölni, aminek köszönhetően egy olcsóbb államot fognak létrehozni, amire egyébként mind az országnak, mind a gazdaságnak, mind az embereknek igénye van. Azt mondták, hogy csökkentik a bürokráciát. Csökkent a parlamenti képviselői létszám, egyébként nagyon helyesen, a kormányzati gépezet pedig a sokszorosára nőtt, abszolút nem helyesen. És most megtoldják még egy pozícióval. Nyilvánvalóan majd kormányrendeletben hirdetik ki, hogy ki ez a személy, milyen jogkörökkel, milyen fizetéssel fog rendelkezni. De azt már most borítékolhatjuk, hogy nem a minimálból számított négyórás pozíciót szánnak ennek az adott személynek.

Tudom, hogy törvény szabályozza, de évről évre nő a miniszterek, államtitkárok, helyettes államtitkárok és a képviselők juttatása is. Azokban az időszakokban is nő, amikor a KSH-adatok alapján ugyan lehet mondani, hogy 15-16-17  éppen nem tudom, hány  százalékkal nőttek a bérek, de a reálbérek nem nőttek, sőt, nemhogy nem nőttek ennyivel, hanem csökkentek. Azt látják az emberek, hogy az állami szférában nőnek a fizetések, az emberek pedig egyre rosszabbul élnek, Európában máshol nem látott élelmiszer-inflációval kell megküzdeniük az embereknek, és önök emellé még pluszpozíciókat hoznak létre.

(11.10)

Nem tudom, az eszükbe jutotte, hogy mondjuk, 2008 óta  tehát nem is a dátum a lényeg, hanem sokkal inkább az időintervallum, ami azóta eltelt , 16 éve nem nyúltak hozzá például a rendvédelmi alapilletményhez, a köztisztviselői alapilletményhez, és ezt is még hosszan lehetne sorolni.

Az állami egészségügy azért van még fenn, mert egyébként a benne dolgozók akarata és szakma iránti elkötelezettsége életben tartja ezt a rendszert, mert egyébként az államtól még rég összeomlott volna. Jogosan teszik fel a kérdést, hogy minek fizetik a tb-t, mikor egyébként a várólisták akár öt-hat évesek is, és egyébként befizetik az államnak a tb-t, majd egyébként a magánegészségügybe kényszerülnek. Kettős finanszírozás van az egészségügyben, csak nem az állam részéről, hanem az emberek részéről: az emberek fizetik az állam felé, majd egyébként, ha gyógyulni akarnak, akkor kénytelenek elmenni a magánegészségügybe.

A szociális szféra. Nem jutott eszükbe egyébként, hogy nemzetbiztonsági főtanácsadói szakértők helyett, mondjuk, a szociális téren, területen kellene valamit tenni? És amit beletolnak ebbe a plusz főtanácsadói pozícióba  és nyilván nem egy emberről és nem egy kabinetről, hanem erről az egész rendszerről van szó , azt nem tolnák bele inkább a gyermekvédelembe? Idehoznak elénk egy törvényjavaslatot, 24 órán belül szavazni fogunk róla. Nem a gyermekvédelmi törvényt kellett volna azonnal, gyorsan, megfelelő módon összeállítani, a szakértőket, a szakszervezeteket, minden érintettet, a gyermekvédelmi szakértőket, a pedagógus-szakértőket  összefoglalóan: a szakma megkérdezésével , mindenkit bevonva? Egy gyermekvédelmi törvényt, amely egyébként  nagyon fontos az áldozatsegítés  nem pusztán az áldozatsegítést, hanem az egész rendszer működését célozná meg úgy, hogy meg legyenek fizetve, hogy ne legyen ilyen óriási a fluktuáció, és a többi? Hosszasan lehetne sorolni.

Ezt kellett volna idehozni, de egyébként ezekben a vészterhes időkben  illetve ahogy önök is írták, amikor a veszélyek korát éljük  önök 24 órán belül elfogadtatnak velünk  és önöknek ez a legfontosabb  egy nemzetbiztonsági főtanácsadót és annak a kabinetjét, akit majd egyébként a miniszterelnök úr fog felruházni feladatokkal, és ő mondja meg azt is, hogy mennyi legyen a bére. Hát, azt gondolom, hogy jóérzésű képviselő és párt ezt a javaslatot nem tudja támogatni. (Taps a Jobbik és a DK padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai