Készült: 2024.05.20.18:43:23 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
232 22 2022.02.21. 5:04  21-24

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Elérkeztünk a 2022-es év tavaszi ülésszakához. A rendszerváltás óta a választójogi törvény és a többpárti demokráciánk úgy működik, hogy négyévente parlamenti választásokat tartunk. Ebben az évben április 3-ára írta ki a köztársasági elnök úr a parlamenti választásokat Magyarországon. Ezért szerintem fontos, hogy nyugodtan visszatekintsünk az eltelt időszakra, nézzük meg azt, hogy honnan indultunk, milyen örökségből kellett elindulnunk, és hová jutottunk az elmúlt 4 vagy akár az elmúlt 12 évben. Nyilván ebből adódóan, hogyha elvégezzük ezt az értékelést, akkor próbáljunk meg következtetésekre jutni, hogy mi várható, hogyha a választások így vagy úgy alakulnak.

Az elmúlt 12 évben számos kihívással kellett szembesülnie a mindenkori magyar kormányzatnak és mindannyiunknak. Egy olyan örökséget hagytak hátra a Gyurcsány-Bajnai-kormányok, amely hihetetlen erőpróbát igényelt mindannyiunktól, hiszen egy eladósodott országról volt szó, devizahiteles családok százezreinek bajba jutásáról, problémáiról, 12 százalékos munkanélküliségről, alacsony gyermekvállalási hajlandóságról, a családtámogatások lenyirbálásáról, megszorításokról, rossz gazdaságpolitikáról, és a 13. havi nyugdíj elvételével is szembesülnünk kellett 2010-ben.

Menet közben, ahogyan a Fidesz-KDNP-kormány megkezdte a munkáját 2010-től kezdődően, utalnék itt a vörösiszap-katasztrófára vagy a rekordárvízre a Dunán, vagy akár a migrációs válsághelyzet kezelésére, vagy a világjárványra, amely egyrészt a mentésből állt, másrészt a helyreállításból, a biztonság garantálásából, és mindenképpen a magyar emberek boldogulásának feltételeit garantálta a magyar kormány egy megfelelő gazdaságpolitikával és azzal a biztonságpolitikával, amellyel többek között a migrációs hullámot is meg tudtuk állítani Magyarország déli határainál.

Eközben Magyarország, elmondhatjuk, Dömötör Csaba államtitkár úr szólt erről, 7,1 százalékos gazdasági növekedést tud maga mögött. Ezzel szemben a Gyurcsány-Bajnai-kormányok negatív értelemben 7 százalékos csökkenést tudnak fölmutatni.

A rezsicsökkentést végrehajtottuk, óriási eredmény. A foglalkoztatás bővítése, egymillió új munkahely megteremtése, a családtámogatási rendszer fölépítése, kiszélesítése, amely nagyon sok családnak tud ma Magyarországon segíteni, a határkerítés megépítése, béremelés különböző társadalmi csoportokban, fegyveres, rendvédelmi szerveknél, az egészségügyben az orvosoknál, ápolóknál, és most az oktatásban is ezt láthatjuk. A gyermekvállalási kedv is növekedett az elmúlt években a kormány családtámogatási törvényének köszönhetően, sőt a gyermekvédelmi törvény garantálja a szülők jogait a továbbiakban is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mi várható, ha 2003-ban (sic!) a baloldal esetlegesen a választási győzelmet megszerezné? Ebbe nyilván rossz belegondolni is, de azért nézzük meg azokat a kijelentéseket, ha programot nem is nagyon látunk, de kijelentéseket igen a baloldal miniszterelnök-jelöltje részéről, amelyek mindenképpen figyelemre méltóak és elgondolkodtatók, hadd ne mondjam, megdöbbentőek is.

Megmondom önöknek őszintén, hogy Újbuda országgyűlési képviselőjeként, amikor először hallottam az elmúlt évben Újbuda baloldali polgármesterétől, László Imrétől, hogy Hitlert méltatta nyilvános testületi ülésen, majd ezt követően majdnem utcát nevezett el Mengeléről, akkor azt hittem, hogy ez egy nagyon rossz vicc. De most azt látom, hogy a baloldal miniszterelnök-jelöltje egyenesen odáig ragadtatta magát, és ezt több ízben kijelenti, hogy előbb az ördöggel szövetkezne, hogy legyőzze a Fidesz-KDNP-t és Orbán Viktort  önmagát keresztény embernek tituláló személyként, keresztény nemzeti elkötelezettségű emberként , majd utána vérig sérti a társadalmi csoportokat, a nők képességeire dehonesztáló megjegyzéseket tesz, nyilván a vidékieket is bántotta elég rendesen, sőt listázza a fideszes zsidó minisztereket, sőt a melegeket is. Tehát hihetetlen, hogy miket hallunk és hallottunk az elmúlt időszakban.

(14.10)

De a legmegdöbbentőbb az volt most legutóbb, hogy  szó szerint idézem  a szövetségében a fasisztákat és a kommunistákat, igaz, külön-külön, de ő képviseli. No, hát én azt hittem, hogy ilyet nem lehet mondani, és szégyen a baloldalra nézve, hogy ilyen jelöltjük van, ezen érdemes elgondolkodni.

Ilyenkor az ember persze felüti a klasszikusokat, Szent Kamillt, aki azt mondta, hogy nem kell mást tennünk, mint jót gondolni, jót szólni és jót cselekedni. A baloldal miniszterelnök-jelöltjének, Márki-Zay Péternek az első kettővel már komoly gondja van. Veszélyes gondolatok, veszélyes kijelentések, csak veszélyes cselekedetek várhatóak, ha a baloldal nyerne. Adja a jóisten, hogy ne nyerjen! Magyarország előre megy, és nem hátra. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
234 24 2022.03.10. 5:06  23-26

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy a sok viharos felszólalást követően azzal kezdjem, hogy megköszönjem azoknak az embereknek, azoknak a magyaroknak, azoknak az ukrán határ mentén szolgálatot teljesítő katonáknak, rendőröknek, katasztrófavédelmiseknek, polgármestereinknek, önkénteseknek, a karitatív szervezeteknek, a Karitatív Tanács elnökének, Soltész Miklós államtitkár úrnak, a kormánynak és mindenkinek, aki az elmúlt hetekben, napokban nagyon komoly segítséget nyújtott a bajba jutott ukrajnai embereknek, ukránoknak, magyaroknak, ruszinoknak és mindenkinek, aki Magyarországra érkezett.

Huszonhat országból érkeztek akár diákok is, akik Kijevben tanultak, és a magyar kormány ellátta őket, ellátatlanul senki sem maradt, és mindenki menedéket és biztonságot kapott Magyarországon. Tehát amíg a baloldali politikusok közül nemcsak hogy sokan uszítanak, hanem egyenesen olyan merész dolgot is megtesznek, hogy ítélkeznek egy ilyen orosz-ukrán háborús konfliktusban  nem tudom, hogy honnan veszik ezt a bátorságot, hogy ítéletet hirdessenek, de nyilván láttunk már sok minden összevissza beszédet akár Márki-Zay Péter részéről is , aközben a magyar emberek a józan megfontoltság alapján segítenek nagy szívvel a bajbajutottakon.

(9.00)

Természetesen Magyarország mindig is elmondta: a béke pártján áll, nekünk egyetlenegy lehetőségünk van, hogy segítsünk ilyen módon, Magyarország történetének a legnagyobb humanitárius segítségnyújtásában vesz részt. Ezért köszönet mindenkinek, aki ebben részt vesz.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az Ószövetség tanúsága egyértelműen bizonyítja, hogy a testvérháború veszélye és a kegyetlenség milyen pusztításokkal járhat. Szomorú tény, hogy az emberiség 2022-ben sem tanult ebből, valóban itt, a szomszédságunkban látható egy megdöbbentő háború, amely két rokon nép, testvérnép között zajlik immár; a szerb-horvát háborút követően most az orosz-ukrán háborúra is ráláthatunk, és láthatjuk, hogy milyen pusztításokkal jár mindez.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bár persze többen mondtuk, hogy a XXI. század a kihívások, veszélyek, fenyegetések, kockázatok évszázada, azonban kevesen gondolták, hogy 2022-re eljutunk ide, hogy a szomszédságunkban ismét háború robbanhat ki. Arról is beszéltünk gyakorta, hogy a hibrid hadviselés időszakában járunk, és engedjék meg, hogy mint volt honvédelmi miniszter elmondjam, hogy az úgynevezett negyedikgenerációs hadviselés időszakában járunk. A klausewitzi megfogalmazás alapján „a háború nem más, mint a politika folytatása más eszközökkel”, amely háborús definíciót napjainkban, a modern technika, technológia alkalmazását látva, úgy is megfogalmazhatnánk, átírhatnánk  hiszen korábban, mondjuk, az elmúlt tíz évben láthattuk ennek különböző eszközeit, módszereit, fokozatát, intenzitását , hogy a háború nem más, mint a politika folytatása más, úgynevezett digitális eszközökkel, okoseszközökkel. Ezt mondtuk napjainkig. Ez ma is fennáll, hiszen az információ hatalom, a dezinformációval is lehet befolyásolni az embereket, és veszélyt lehet generálni egy bizonyos térségben.

Látjuk azt is, hogy ma már forradalmakat exportáló szervezetek jönnek létre, ami önmagában eléggé sajátos és megdöbbentő, és természetesen a nyomásgyakorlásnak és akaratrákényszerítésnek számos módszere alkalmazásra került az elmúlt időszakban, az elmúlt tíz-húsz évben. De mégiscsak az úgynevezett kemény eszközök, amelyek a katonai konfliktust jelentették, eddig ritkán fordultak elő, bár hozzáteszem, hogy a második világháború után, az ENSZ létrejöttét követően, amely kimondja, hogy egyetlenegy törvényes állapot létezik, az a béke állapota, az elmúlt időszakban, 1945 óta a világban mindösszesen 26 nap telt el úgy, hogy nem volt valamilyenfajta fegyveres konfliktus, valamilyenfajta háború. Ez is megdöbbentő, az emberiségnek jó lenne valóban a béke útját megtalálni. Magyarország ebben élen jár, Magyarország segít a bajba jutott embereken, és ez a legbölcsebb, amit tehetünk.

Bízunk benne, hogy a béketárgyalások eredményre vezetnek. Mindenképpen pozitív dolog, hogy tárgyalnak a felek; ha jól tudom, éppen ma lesz a két külügyminiszter találkozója, az orosz Lavrovnak és Kuleba úrnak, talán Törökországban. Majd külügyminiszter úr elmondja, hogy ettől mit remélhetünk. Én bízom benne, hogy sokat. Nagyon fontos, hogy tárgyalóasztalok mellett dőljenek el a harcok, és ne a csatatéren. Kereszténydemokrata politikusként talán hadd tegyem hozzá még Teréz anya gondolatát, hogy a béke alapvetően egy mosollyal kezdődik. Reméljük, hogy előbb-utóbb eljutunk ide is, leállnak a fegyveres küzdelmek, és sikerül megállapodni a feleknek. Mi ebben vagyunk érdekeltek, békét szeretnénk a térségünkben. Ez a kárpátaljai magyarok érdeke is. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
234 70 2022.03.10. 7:25  59-94

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Márai Sándor úgy fogalmaz egyik művében, hogy a világ nemcsak fényes és sötét, hanem sokszor zavaros is. Zűrzavaros időszakban mindig fontos a tisztánlátás képességének a megszerzése és kialakítása.

És egy másik klasszikustól, egykori Kossuth-díjas írónktól, Hamvas Bélától is hadd idézzek, aki úgy fogalmaz, hogy az igazságot felismerni, az igazságban lenni és az igazságért tenni különösen fontos küldetése a közösséget szolgáló embereknek, így a magyar politikának is, de azt hiszem, hogy ez szerte a világban fontos.

Egy ilyen helyzetben, amikor háború robbant ki a szomszédságunkban, amely valóban olyan újabb lépés, olyan újabb jelenség  minden háború természetesen szörnyű  , amely azt mutatja, hogy a mai világunk eléggé sajátos jellemzőket tud felmutatni, és gyakorta mondjuk, hogy a XXI. század, ahelyett, hogy a várt békét, adott esetben sokszor a szépségversenyeken is hangoztatott világbékét hozta volna el, újabb és újabb kihívásokat, veszélyeket és fenyegetéseket, sőt háborúkat hoz.

Magyarország legújabb kori történetében a rendszerváltás óta most már megélhettük a jugoszláv háborút itt, a szomszédságunkban a maga pusztításával, és most láthatjuk az orosz-ukrán katonai konfliktust is. Önmagában is tanulságos az, hogy mi vezetett idáig. Valóban, majd egyszer, ha elkövetkezik a béke  reményeink szerint mielőbb  , akkor majd ezt is elemezni kell, hogy többet ilyen hibát ne kövessen el a ma embere, legyen az bármilyen nemzetiségű, bármilyen vallású, de az mindenképpen tanulság már most, hogy jól látható az a tipikus emberi hiba, amelyet az Ószövetségből gyakorta idézünk, a testvérháborúk jelensége Káin és Ábel esete is, és szomorú az, hogy az emberiség nem tud ezekből sem tanulni és okulni, és újból és újból elköveti ezeket a hibákat, elsősorban ártatlan emberek halálával járó háborúk kirobbantását.

Az biztos, hogy kettős értelemben is szomorú ez, hiszen egyrészt a legközelebbi testvérnép háborújáról van szó, másrészt két keresztény nép háborújáról is szó van, miközben azt látjuk, hogy a világban ettől sokkal nagyobb kihívásokkal kell szembesülnünk, hiszen a civilizációk, a különböző vallási alapon működő civilizációk egymásba érnek. Látható, hogy az európai vagy a nyugati világunk kereszténysége milyen spirituális lelki válságba került, ennek milyen jelei vannak, lásd az elmúlt évek több milliós létszámú migrációs hullámát, és ez még csak a bemelegítés volt; látjuk, hogy ennek milyen alapvető átalakító folyamatai zajlanak le a keresztény világunkban: a megszokott szokásainkat, a hétköznapjainkat átíró jelenségekről van szó. Tehát óriási konfliktusokkal és kihívásokkal szembesül a világ, és most még itt van egy újabb testvérháború a keleti keresztény világunk soraiban. (Arató Gergely közbeszól.)

Magyarország ebben a helyzetben, egyértelműen a tisztánlátás érdekében, az eligazodás érdekében csak és kizárólag a magyar érdekek szem előtt tartását tartja és tartotta a legfontosabbnak, és ez lehet egy olyan igazodási pont, amely minden döntésünket meghatározza.

Mit tehetünk egy ilyen helyzetben, egy ilyen szomorú és szörnyű háborúban? Azt tehetjük, hogy segítünk a bajbajutottaknak, segítünk az Ukrajnából elmenekülő embereknek, ukránoknak, ruszinoknak, magyaroknak, és természetesen különböző adományokat, segélyszállítmányokat juttatunk el az ott maradott és bajba jutott idős embereknek, családoknak és másoknak.

Én a minap jártam lent a határnál. Azt láttam, hogy példaértékű összefogás alakult ki Magyarországon, minden jóérzésű ember megmozdult. Köszönet a polgármestereinknek, köszönet a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei embereknek, és köszönet az egész országnak, a karitatív szervezeteinknek és a magyar kormánynak is, hiszen nagyon sokat tesz annak érdekében, hogy ezek a segítségek célba jussanak. És köszönet az együttműködő ukrajnai partnereinknek is, hiszen valóban nagyon fontos, hogy ezek célzottan odaérjenek a bajba jutott emberekhez, és ténylegesen tudjunk segíteni rajtuk.

És mit tehetünk politikusi színterünkön, itt, a magyar Országgyűlésben, a parlamentben? Valóban deklarálhatunk egy fontos szándékot, egy kinyilatkoztatást, ezért a Kereszténydemokrata Néppárt frakciója messzemenőkig támogatja az előttünk fekvő, a Külügyi bizottság által benyújtott politikai nyilatkozatot. Valóban, minden fontos pontot érint; amit megtehetünk, azt tegyük meg. Tíz pontban foglalta össze a Külügyi bizottság azt, hogy mi az álláspontunk. Szerintem ezzel nyugodtan egyetérthet valamennyi képviselő, pártállásra való tekintet nélkül; valóban közelebb visz minket egy egységes állásponthoz.

És amikor azt látjuk, hogy a háborúnak persze van egy természete, amely a történelmi tapasztalatunk alapján úgy jellemezhető, hogy bizony-bizony minél tovább húzódik el egy háború, annál mélyebbre süllyedhet az erőszakhullám, tehát egy erőszakspirál alakulhat ki, ezt mindenképpen célszerű lenne elkerülnünk.

(14.40)

Látjuk azt, hogy folynak tárgyalások a felek között. Ma is volt egy tárgyalás a két külügyminiszter, Lavrov és Kuleba urak között. Egyelőre azok a hírek jöttek, hogy nagy áttörés nem történt, de bízunk benne, hogy hamarosan sikerül megállapodniuk. És az mindenképpen eredmény már, hogy humanitárius folyosókat nyitottak a nagyobb városokból, a körbezárt városokból, és a civil polgártársak elmenekülhetnek, eljöhetnek, és ezért kell hatványozottan a segítség ezeknek a bajba jutott embereknek.

Az biztos, hogy a XXI. századi háborúk sajátosak, de majd egyszer, egy nyugodtabb időszakban azt is érdemes lesz majd elemezni, hogy valójában milyen egyéb érdekek jelentek meg még ebben a háborúban, hogy egyáltalán idevezetett ez az út. Ezek az érdekek valószínűleg nagyon-nagyon messzire nyúlhatnak. Egy biztos, a magyar érdek az, hogy béke legyen mielőbb, és valóban mind az ukrán nép, mind a kárpátaljai magyarok boldogulása elől elháruljon minden akadály.

Emellett önöktől sajnos azt érezni lehet, nagyon sok felszólalásból és nyilatkozatból, hogy felelőtlen nyilatkozatok látnak napvilágot. Valóban, Márki-Zay Péter kijelentései most már nehezen követhetők, különösen egy háborús időszakban. Bizonyos értelemben azt kell hogy mondjam, komoly bajokat is okozhat ez az összevissza beszéd. Magyar katonákat és fegyvereket semmiképpen sem szabad kiküldeni, és meg kell akadályozni, hogy eszkalálódjon ez a háború, és így nagyobb esély van arra, hogy mielőbb békés körülmények legyenek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Végezetül pedig azzal szeretném zárni, hogy megnéztem Ukrajna nemzeti mottóját, ez nem más, mint a „volja, zlahoda, dobro”, azaz szabadság, egyetértés és jóság. Fontos lenne, hogy a szabadság iránti vágy kiteljesedhessen, fontos lenne, hogy egyetértés legyen Ukrajnában is és itt is, e Ház falai között ebben a kérdésben legalábbis, és valóban jó döntéseket hozzunk és jókat cselekedjünk.

Ehhez kérem az önök támogatását, kérjük az önök támogatását. A KDNP-frakció támogatja a Külügyi bizottság elnökének benyújtott javaslatát, a politikai nyilatkozatot, kérjük, hogy fogadják el önök is. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)