Készült: 2024.05.20.12:41:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2021.05.21.), 30. felszólalás
Felszólaló Czerván György (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:03


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CZERVÁN GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány által benyújtott 2022. évi költségvetés az ország újraindításának a költségvetése. Én most a felszólalásomban az agrárfejezettel kívánok foglalkozni, azon belül is az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokkal.

A kormány kiemelt célja a tudásalapú, fenntartható és nemzetközi szinten versenyképes mezőgazdasági és élelmiszeripari termelés, a stabil és minőségi élelmiszer-előállítás, egyúttal az élhető vidék felvirágoztatásához szükséges intézkedések meghozatala és azok támogatása. Ezen cél megvalósításához mind az uniós, mind a hazai finanszírozás is biztosított a 2022-es költségvetésben. Az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokhoz az Agrárminisztérium fejezeten túl a Gazdaság-újraindítási Alap fejezet, amely a nemzeti agrártámogatások előirányzatát is tartalmazza, és a Gazdaság-újraindítási Alap uniós fejlesztési fejezet is biztosít forrásokat.

(10.30)

A tervezet szerint 2022-ben agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra közel 830 milliárd forint kerülhet kifizetésre, amelyből tisztán hazai költségvetésből finanszírozott nemzeti támogatásokra 90 milliárd forintot meghaladó összeg, uniós társfinanszírozással működő piaci támogatásokra 30,8 milliárd forint, tisztán uniós finanszírozású közvetlen támogatásokra 471 milliárd forint, a vidékfejlesztési és halászati programokra 234,5 milliárd forint fordítható.

Először nézzük az úgynevezett első pilléres uniós forrásból finanszírozott közvetlen támogatásokat, amely a költségvetési tervezet mellékletében jelenik meg. Talán ez a legismertebb és legnépszerűbb támogatási forma, a gazdák ezt szokták területalapú támogatásnak nevezni elsősorban.

A közvetlen támogatások a termelők részére 2022-ben is a 2015-től érvényes szabályok szerint lesznek elérhetők. A 2022-es költségvetésben az Európai Mezőgazdasági Garancialapból nyújtott közvetlen támogatások tervezett összege 471 milliárd forint, amely a 2010. évihez képest több mint kétszeres növekedést jelent.

A közös agrárpolitika új szabályainak elhúzódó uniós tárgyalása miatt 2021-ben és 2022-ben is egy úgynevezett átmeneti időszak bevezetésére kerül sor. Az átmeneti rendelkezések értelmében a jelenlegi feltételrendszer, ami, ugye, tartalmazza az alaptámogatást, a zöldítést, fiatalgazda-támogatást, a kisgazdaságok támogatását, az úgynevezett termeléshez kötött támogatásokat, ezek keretében lehet a támogatásokat a jövőben is, a 2022-es kérelmezési évben is igényelni. A pénzügyi fedezetet azonban már az új büdzsé kerete fogja biztosítani természetesen.

Ha eltekintünk az egyes jogcímek után igényelt területi és állatlétszámadatok, illetve a hivatalos árfolyam esetleges változásaitól, a 2022. évi támogatási mértékek várhatóan a 2021. év szintjén fognak alakulni majd. Ez azt jelenti, hogy az alaptámogatások várható mértéke 51 ezer forint/hektár lesz majd, az ehhez kapcsolódó zöldítés mértéke várhatóan 29 ezer forint hektáronkénti támogatási mértéket fog elérni. A kettő együtt adja ki a klasszikus területalapú támogatást, amelynek a mértéke várhatóan mintegy 80 ezer forint lesz majd hektáronként. Ehhez jönnek az egyéb jogcímek, amiket említettem korábban, természetesen a feltételek teljesülése esetén.

Szintén az úgynevezett első pilléres támogatásokhoz tartoznak a piaci támogatások, mértéke 30,8 milliárd forint lesz, amelyből 17,8 milliárd forint uniós forrás és 13 milliárd forint hazai költségvetésből finanszírozott támogatás. Érinti ez a jogcím a borászati ágazatot, a méhészeti nemzeti programot, iskolatej-, iskolagyümölcs-programokat, termelői szervezetek támogatását.

A kettes pilléres támogatás az EMVA-ból finanszírozott vidékfejlesztési és halászati programokat jelenti. Ezek finanszírozására 234,5 milliárd forint került beállításra, amely a 2021. évi összeget több mint 31 milliárd forinttal haladja meg.

A kormány történelmi jelentőségű döntésével, amely szerint a 2021-2027-es évek tekintetében a nemzeti társfinanszírozás mértékét 80 százalékra emelte, megháromszorozódott a vidékfejlesztésre fordítható összeg nagysága. Első lépésként a 2014-2020 közötti programra vonatkozó szabályokkal már 2021-ben is kerültek, kerülnek meghirdetésre pályázati felhívások, amelynek első kifizetése 2022. évben valósulhat meg.

Idén már megjelent új pályázati felhívás: öntözéstámogatás, kertészet, ültetvénytelepítés, állattartó telepek megújítása, terménytárolók, szárítók, tisztítók fejlesztése. Szintén még az idén fog megjelenni új pályázati felhívásként külterületi helyi közutak fejlesztése, kertészet, gomba-előállító üzemek fejlesztési támogatása, kertészeti üzemek megújításának támogatása, a mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása, élelmiszeripari üzemek fejlesztésének támogatása.

Végezetül a nemzeti agrártámogatásokról szeretnék szólni; ugye, ez a 100 százalékban hazai forrásból finanszírozott támogatásokat jelenti. A jövő évi költségvetési javaslatban 77,3 milliárd forint került erre a jogcímre beállításra. Ez azt fogja jelenteni, elmondható, hogy a termelők számára kiemelten fontos és megszokott nemzeti jogcímek támogatottsági szintje továbbra is biztosított lesz.

Megmaradnak az úgynevezett átmeneti nemzeti támogatások is a jelenlegi feltételekkel. Ez elsősorban a szarvasmarha-, a tej-, a juh- és a dohányágazatok támogatását fogja biztosítani.

Továbbra is kiemelt figyelmet fordít a kormány az Unió által közvetlenül nem támogatott ágazatok megsegítésére; itt a sertés- és a baromfiágazatra gondolok. 2010 óta ezen ágazatok az állatjóléti támogatási jogcímeken keresztül kerülnek megsegítésre, és ezek a támogatási mértékek 2010 óta mind a sertés-, mind a baromfiágazatban háromszorosára emelkedtek.

Állatbetegségek megelőzése, illetve állati hulla ártalmatlanítása 12,5, illetve 4,5 milliárd forinttal szerepel az előterjesztésben.

Számos, úgynevezett csekély összegű támogatás kerül évente meghirdetésre. Ennek olyan ágazatok a kedvezményezettjei, mint a szarvasmarha-, a juh-, kecske-, a méhészet, a nyúl-, a hal-, a húsgalamb-, gyümölcs-, szőlő-, dohány-, fűszerpaprika-ágazat, és még jó néhányat lehetne sorolni.

A termelők vagyonbiztonságának megteremtése érdekében a tervezetben 800 millió forint szerepel a mezőőri szolgálat támogatására.

2022-ben is fontos célkitűzés az agrárgazdaság finanszírozási feltételeinek javítása. Ez kedvezményes hitelezést jelent, elsősorban kamattámogatást, illetve kezességvállalási díjhoz történő támogatás biztosítását, ezek továbbra is fennmaradnak.

Szólni kell az agrárkárenyhítési alapról, amely, úgy gondolom, hogy sikeresen működik 2011 óta, mintegy 75 ezer tagot számlál, azonban 2011 óta a feltételek változatlanok voltak, szükségessé vált az alap forrásainak a felülvizsgálata. A döntés megszületett: mind a költségvetési oldalról, mind a termelői hozzájárulás oldaláról a mérték 50 százalékban megemelkedik. Így az alapba várhatóan mintegy 13 milliárd forint fog bekerülni.

Állat- és növénykártalanításra 3,5 milliárdot tartalmaz az előterjesztés.

Végezetül még szeretnék szólni a mezőgazdasági felhasználású gázolaj-visszatérítésről, részleges jövedékiadó-visszatérítésről, amelynek mértéke mintegy 30 milliárd forint, szintén szerepel a jövő évi előterjesztésben.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindezek alapján úgy gondolom, hogy az agrárium finanszírozása jövőre is biztosított, éppen ezért kérem a támogatásukat az előttünk fekvő törvényjavaslat megszavazásakor. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai