Készült: 2024.05.20.23:26:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2023.12.12.), 88. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:07


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Az általános vitában, én úgy érzem, elég részletesen megtárgyaltuk ezt a kérdést, de azóta felmerült néhány politikai fejlemény, amivel kapcsolatban ismételten kérdést kell feltennem, illetve voltak olyan kérdéseim, amelyekre nem kaptam a kormány részéről választ itt a nagy aktivitású radioaktív hulladékok és kiégett fűtőelemek végleges elhelyezésével kapcsolatban.

Ugye, tudjuk azt, hogy már a 2010-es évek elején elkezdődött ez a projekt. Miután az ezzel foglalkozó cég befejezte a bátaapáti projektet, akkor, mondhatjuk, hogy átvonult Bodára, és megkezdődött, illetve nagyobb fordulatot vett az atomtemető helyszínének a kutatásával kapcsolatos munka.

(10.40)

Attól kezdve, hogy ez megtörtént, folyamatosak voltak a helyi lakosság részéről a tiltakozások, amelyeket egyébként az ügyben illetékes szakemberek is elismertek. Itt is fel kell hívni a figyelmet arra, hogy sehol a világon nem nyitottak még meg ilyen atomtemetőt, tehát a nagy aktivitású hulladékok végleges elhelyezésére szolgáló objektumot, ugyanakkor arra sehol nincs példa a világon, hogy egy ilyen nagyvárosi agglomerációhoz ennyire közel akarjanak egy ilyen helyszínt kijelölni.

A tiltakozások során történt 2015-ben egy olyan eset, amikor a miniszterelnök úr a helyszínen volt, tehát Pécsett felszólalt, és akkor arról beszélt, hogy világosan közölte a kormány álláspontját, miszerint ilyen nukleáris létesítményt csak akkor lehet létrehozni, ha azt a környék lakossága elfogadja. S akkor ezt a miniszterelnöki gondolatot egy picit részletesebben interpretálta és lefordította Páva Zsolt, a város akkori fideszes polgármestere, aki úgy pontosította a miniszterelnök úr szavait, hogy 2018-ig lezárul egy kutatási fázis, és azt követően lesz lehetősége a térségnek, Pécs lakosságának véleményt nyilvánítani erről a projektről. Na, ez elmaradt. Én az általános vitában is felróttam, hogy ez elmaradt, és 2019-ben úgy kapott telephelykutatási engedélyt ez a bodai projekt, hogy azóta sem kérdezte meg senki a pécsiek véleményét.

A kérdésem továbbra is fennáll  és nyilván azért teszem fel ezt a kérdést, mert erre a pécsiek és a térségben élők szeretnének választ kapni , hogy miért nem teljesült miniszterelnök úr ígérete, és mikor mondhatnak erről a projektről véleményt a pécsiek.

Az is egy nagyon fontos kérdés  erre szintén nem kaptam választ az elmúlt évek során , hogy ki vállalja a politikai felelősséget azért, hogy ha elismerik azt, hogy ha van jogi értelemben lehetősége Pécsnek ezt a kérdést megvitatni és ebben állást foglalni, akkor miért nem teszik ezt meg, és miért költik el a források jelentős részét erre a kutatásra. Itt milliárdok mennek el folyamatosan ezekre a különböző kutatási projektekre. Azt gondolom, hogy ezekre világos választ kell adni.

Ez az indítvány, az előttünk fekvő módosított indítvány sem tartalmazza azt, hogy Pécsnek jogköröket adnának ebben a projektben. Ha a miniszterelnök úr személyesen elismeri, hogy Pécsnek szava van ebben a kérdésben, akkor miért zárták ki jogi értelemben Pécs városát?

Amikor ezek a tiltakozások elkezdődtek, akkor röviden azután egyébként, hogy a miniszterelnök úr ezt az ígéretet megfogalmazta, módosították az atomtörvényt, és egészen szűkös felelősségi területeket, szűkös hatásterületeket jelöltek ki. Tehát nemhogy Pécset, hanem még a környező Szentlőrinc várost  Bicsérd, Szabadszentkirály, Pellérd s a többi, és hosszan sorolhatnám a településeket  is kizárták, hogy részt vegyenek ebben a folyamatban, és úgymond jogilag megalapozottan nyilváníthassanak véleményt. Mikor tervezik megadni ebben a projektben a jogot az ilyen módon kizárt településeknek?

Ami talán a legaktuálisabb kérdés, ez engem is meglepett, hogy Pécsett a pécsi Fidesz frakcióvezetője, dr. Csizmadia Péter élt egy javaslattal az elmúlt hetekben. Ez a javaslat röviden megfogalmazva úgy szól, hogy a Nyugat-Mecsek jelenleg tájvédelmi körzetként besorolt területeinek a jelentős részét szeretné nagyobb szintű természetvédelemmel ellátni dr. Csizmadia Péter, tehát szeretné, ha a nemzeti parki besorolás megvalósulhatna.

Én nagyon nagy örömmel vettem ezt a kezdeményezést. Ez azt jelenti, hogy a természetvédelmi szempontoknak is lényegesen nagyobb hangsúlyt tudunk adni a Nyugat-Mecsek térségében. Úgy fogalmazott a helyi fideszes politikus, hogy amennyiben a Fidesz felhatalmazást kap Pécsett arra, hogy a várost vezesse, akkor indítványozni fogja a megfelelő minisztériumok és hatóságok felé, illetve a Duna-Dráva Nemzeti Park vezetősége felé ezt a változást. Én azt gondolom, hogy ez egy sokkal fontosabb kérdés annál, mint hogy olyan virtuális álmokat kergessen vele a politikus úr, hogy Pécsett még egyszer a Fidesz fogja átvenni a város vezetését. Tehát szerintem ez nem is pártpolitikai kérdés, hanem ez valami közös ügy. Szerintem ezt most kell elindítani.

Egyrészt kérdezem tisztelt államtitkár asszonyt, hogy megkerestee a pécsi Fidesz a minisztériumot, hogy egy ilyen előkészítést indítsanak el. Ha érkezik ilyen megkeresés, azt hogyan fogja fogadni majd a minisztérium, a környezetvédelem ügyéért is felelős minisztérium? Nyitottake egy olyan tárgyalásra, amit én szeretnék indítványozni is egyébként pécsi politikusként is, hogy most kezdjünk el erről beszélni az érintett minisztériumok bevonásával, a Nemzeti Park bevonásával, hogy valóban adjunk egy magasabb szintű természetvédelmi lehetőséget Nyugat-Pécs gyönyörű erdőinek, területeinek?

Ugyanakkor ez egyértelművé teszi azt, hogy ebben a térségben le kell mondani arról a tervről, amit egyébként a lakosság elutasít, hogy itt egy atomtemető helyszínét kutassák, tehát meg kell változtatni majd ezt a stratégiát. Ezzel kapcsolatban, tisztelt államtitkár asszony, mi lehet a minisztérium álláspontja? Nyitottake ennek a tárgyalássorozatnak a megindítására?

Én ezt kezdeményezni is fogom egyébként, Pécs polgármesterét bevonva, Csizmadia képviselő urat is bevonva, hogy mielőbb el tudjuk indítani ezt a folyamatot. Azt gondolom, hogy a természeti kincseink megóvása, így a Nyugat-Mecsek természeti kincseinek megóvása is közös érdek, ne tekintsük ezt pártpolitikai ügynek, közösen küzdjünk ezért. Előre is köszönöm, ha államtitkár asszony válaszol a kérdésünkre. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai