Készült: 2024.06.02.02:29:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (2024.04.09.), 119. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:34


Felszólalások:  Előző  119  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE, a Párbeszéd képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! A Fidesz nevű állampárt történetének talán legnagyobb politikai válságát éli. Napvilágra került az, hogy pedofilbűnsegédeket eresztettek szabadon a börtönből. Napvilágra került az, hogy a nagy gyerekvédő hírét keltő kormány valójában pedofilok tisztára mosásában jeleskedik.

De ugyanígy napvilágra került az is, az igazságügyi miniszter mondta a maga szájával, hogy a Rogán-Völner-Schadl-ügyben Rogánék egyszerűen kihúzatták magukat a nyomozati iratokból az ügyészségen. Bebizonyosodott az, amit mi 14 éve mondunk, hogy ez egy maffiakormányzás; hogy ennek a kormányzásnak a célja egyedül a hatalom bebiztosítása, bebetonozása, és a saját zsebük megtömése vagy a másik oldalról nézve Magyarország kirablása.

És mit tesz Orbán Viktor ebben a példátlan válságban? Véletlenül sem próbálkozik meg azzal, hogy konszolidálja a hatalomgyakorlási módszereit, hogy visszataláljon a demokrácia és a jogállamiság útjára, és ennek köszönhetően esetleg megkapjuk azokat az uniós pénzeket, azokat a száz- és ezermilliárdokat, amelyek égetően hiányoznak a magyar gazdaságból és a magyar családok kasszájából. Nem ezt csinálja: meghosszabbítja a maffiakormányzást Bicskéig.

A felcsúti kisvasútról mondták, hogy ha támadják, akkor meghosszabbítják Bicskéig; ha tovább támadják, akkor meghosszabbítják Lovasberényig  így vannak ezzel a maffiakormányzás ügyében is. Sokan támadják most a maffiakormányzást. Több millió ember várja, vágyja a Fidesz-kormány távozását, több százezer ember követeli az utcákon a Fidesz-kormány lemondását, Orbán Viktor, Rogán Antal, Polt Péter lemondását, és ehhez képest jön egy nagyon csattanós politikai válasz a Fidesztől, a tőlük megszokott jogászkodós módszerrel: hogy néz ki az, amikor meghosszabbítják Bicskéig a maffiakormányzást. Úgy néz ki, ahogy ezt a 8004. számú törvényjavaslat megteszi, amit itt a Ház előtt van szerencsénk vitatni.

Problémát okoz nekik az, ahogy Varga Judit akkori igazságügyi miniszter elismerte, hogy Polt Péter nem ura a helyzetnek az ügyészségen, értsd: nem sikerült az elvileg független ügyészséget, nyomozó hatóságot teljesen a kormánypolitika szolgálatába állítani, maradtak még az ügyészségen független, a szakmai meggyőződésüket követő ügyészek. És erre a válaszuk az, hogy Rogán Antal emberének, Tuzson Bencének olyan elképesztő jogköröket biztosítanának e törvényjavaslattal, amivel bekéretheti magához egy-egy ügy összes iratát. És ne legyenek illúzióink, ezt nyilván azzal a céllal teszi, hogy miután megismerték a helyzetet és azt, hogy hogyan áll éppen az adott Fidesz-bűnöző kormánytag vagy kormányközeli figura büntetőügye, megtegyék a szükséges intézkedéseket, kihúzassák az ügyből úgy, ahogy Rogán Antalt és embereit.

Szó szerint fogok idézni, hogy ebben a törvényjavaslatban hogyan szeretnék módosítani az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvényt, a jobb érthetőség kedvéért egyes részeket kihagyva: a legfőbb ügyész az igazságügyért felelős miniszter megkeresésére a miniszter rendelkezésére bocsátja a megkeresésben meghatározott tárgykörben hozott ügyészségi határozatokat, más hatósági vagy egyéb szerv által hozott határozatot, továbbá más ügyészségi döntést tartalmazó ügyiratokat. Tehát gyakorlatilag mindent, ami az ügyészségnél egy adott üggyel kapcsolatban felhalmozódik, megismerhetne.

Mi ezzel a probléma? A probléma az, hogy elvileg az igazságszolgáltatás a törvényhozó és a végrehajtó hatalomtól, tehát az Országgyűléstől és a kormánytól függetlenül működő hatalmi ág kellene hogy legyen. És elméletileg a NER-ben is, Orbán Viktor autoriter rezsimében is az ügyészség formai szempontból mind ez idáig független volt, egy autonóm szervezet, amely alkotmányos értelemben nem volt vagy még jelenleg sincs alárendelve, és nem tartozik politikai felelősséggel sem az Országgyűlésnek, sem a kormánynak, közvetve sem utasítható egy adott döntés megváltoztatására vagy éppen meghozatalára, és ez az a helyzet, amit mostantól meg akarnak változtatni. A demokráciának az az alapja, ami a hatalmi ágak szétválasztásáról szól, a montesquieu-i elv ezennel sutba dobatik, hogy így fogalmazzunk.

Tehát beismerték, hogy maradt még ebben a majdnem teljesen, kilencvensok százalékban leuralt rezsimben némi tere a függetlenségnek, maradt némi tere a szakmai autonómiának. És ha Rogán Antalt sikerült is kihúzni ebből a Schadl-ügy néven elhíresült botránysorozatból, de például Répássy úr elődje, Völner Pál belebukott ebbe; remélhetőleg börtönben tölt néhány évet, ahol lesz ideje, alkalma gondolkodni.

Vagy hogy a friss híreket említsük, kiderült, hogy Varga Mihály minisztériumából több tucat alkalmazott egy kiterjedt korrupciós hálózatot üzemeltetett, amely uniós pénzek milliárdjainak a pályáztatásával kapcsolatban intézkedett, hozott olyan korrupt döntéseket, amelyekben egyrészt szabálytalan pályázatok kaphattak rengeteg sok uniós közpénzt, másrészt pedig a saját zsebükbe is bőven tömködhették a milliókat. Ez nyilván olyan ügyészek munkája, akiket a Fidesz még nem tudott teljesen leállítani.

Ha most elfogadják ezt a törvényt, akkor ez a veszély többé nem fenyegeti a fideszes politikusokat. Idejében értesülni fog Rogán Antal embere, az igazságügyi miniszter, Tuzson Bence mindenről, ami az ügyészségen történik, és ha Polt Péter nem is ura a helyzetnek, akkor majd a kormány ura lesz a helyzetnek az ügyészségen. Ez tulajdonképpen a maffiakormányzás meghosszabbítása a politika terrénumában.

De van a maffiakormányzásnak egy másik aspektusa. Ahogy mondtam, a jelenlegi hatalomnak két célja van: a saját hatalmának a bebetonozása, illetve a saját zsebének a kitömése. Ez most a második kategóriába tartozik. Eddig is ismeretes volt, hogy mindazon vállalkozók, akiknek nincs megfelelő politikai hátszele, értve ez alatt a Fideszhez való bekötöttséget vagy valamely erős európai kormány politikai támogatását, azok egy pillanatra sem lehetnek nyugodtak a vállalkozásuk, a vagyonuk tekintetében: hogyha az Orbán-rezsim emberei kiszemelik a cégüket, akkor törvényalkotási eszközökkel, hatósági vegzálással vagy klasszikus maffiafilmekből ismert módszerekkel rákényszerítik őket a cégük lehetőleg áron aluli eladására, a piacról való kivonulására, hogy aztán ezek a cégek Orbán-közeli figurák zsebében, kezében landoljanak. Sokszor egyébként állami közvetítéssel, értsd: kvázi államosítanak ilyen cégeket, hogy aztán feltőkésítve és áron alul passzolják tovább a fideszes haveroknak, ahogy ez Mészáros Lőrinc gazdagodásának története során is számos alkalommal megesett.

Ezt eddig fű alatt próbálták intézni, bár a törvénymódosítási aktusok azért elég feltűnőek voltak. Most megint csak támadják ezt a maffiakormányzást a gazdaságban  akkor meghosszabbítják Bicskéig, törvényt hoznak arról, hogy az állam ökle a gazdaságban, a Gazdasági Versenyhivatal rákényszeríthesse a Fidesznek nem tetsző tulajdonosokat arra, hogy eladják a vállalkozásukat vagy éppen a Fidesznek tetsző vezetőt nevezzenek ki az élére.

Ennek érdekében módosítják az 1996. évi LVII. törvényt. Nevezzük akár lex-SPAR-nak ezt a módosítást, hiszen az utolsó ilyen konfliktusa egy nagyvállalattal Lázár Jánosnak volt, amikor Magyarország ötödik legnagyobb foglalkoztatójára vetette a szemét vagy vetette ki a hálóját, miután kiderült az, hogy Orbán Viktor veje, Tiborcz István nem tudta az eddig ismert maffiamódszerekkel, politikai nyomásgyakorlással felvásárolni a kiskereskedelmi láncot.

Ezért hoznak egy törvényt, illetve nem egy külön törvényt, mert annyira nem bátrak, egy salátatörvényben, amit most tárgyalunk, létrehozzák az alapvető jelentőségű vállalkozás kategóriáját, és a 40. §-ban egészen elképesztő dolgokat írnak.

(15.30)

Ugye, az nem derül ki, hogy mi az az alapvető jelentőségű vállalkozás. Nyilván könnyű lesz Répássy úréknak  vagy nem tudom, kik fogják majd ezt meghatározni egy közönséges miniszteri rendeletben vagy kormányrendeletben , szóval, nagyon könnyű lesz megállapítani például egy élelmiszer-kiskereskedelmi láncról, hogy az egy alapvető jelentőségű vállalkozás. Márpedig a törvényjavaslat szerint  megint szó szerint idézek  „amennyiben az alapvető jelentőségű vállalkozás nem tudja ellátni a működését, vagy olyan helyzetbe kerül, amelyben fennáll annak közvetlen veszélye, hogy nem tud eleget tenni kötelezettségeinek, akkor az ellátásbiztonsághoz szükséges működés fenntartása vagy helyreállítása érdekében…” az eljáró versenytanács  folytatom az idézetet  „kötelezheti az alapvető jelentőségű vállalkozás tulajdonosait az alapvető jelentőségű vállalkozás részben vagy egészben történő értékesítésére”, vagy előírhatja a „vállalkozás irányítási jogkörrel rendelkező vezető testületében más vezető állású személy megválasztását vagy kinevezését”  tehát a nyakukba lehet ültetni egy Fidesz-komisszárt , de éppenséggel „kötelezheti a tagsági részesedések más tulajdonosok részére történő átruházását” is.

Tehát ha valaki nem jól viseli magát a Fidesz mércéje szerint, akkor az állampárt  pártállami módszerekkel  egyszerűen hoz egy határozatot arról, hogy a nekik nem tetsző tulajdonos el kell hogy adja a cégét, ki kell nevezze a cégében vezetőnek a Fidesz által delegált pártkatonát. És tulajdonképpen ezzel igazolják mindazokat a kritikákat, amelyeket már nemcsak a magyar ellenzék, nemcsak az európai közvélemény, de az európai gazdasági döntéshozói körök is egyre hangosabban emlegetnek, hogy itt egyszerűen nem lehet befektetéseket behozni az országba, mert nincs meg az alapvető jogbiztonság. Mert nem egy jogállamban élünk, nem egy demokráciában élünk, hanem egy maffiaállamban élünk. És ez az, ami miatt a magyar gazdaság folyamatosan hanyatlik, ez az, ami miatt, bár büszkén döngetik a mellüket, hogy mennyi távol-keleti befektető érkezik ide  nyilván nekik megvannak a maguk módszerei, nem félnek annyira az ilyen maffiatempótól , szóval, nem jönnek ide már nyugati befektetők, nem mernek idehozni pénzt ebbe az országba, és, kedves államtitkár úr  ha már maga a legmagasabb tisztségű jelen lévő kormánytag , jelzem, ennek az a következménye, hogy Románia megelőzött minket az egy főre jutó GDP tekintetében. Én nem nagyon szeretem a GDP-t mint mutatót, de azért a gazdaságnak elég jó mérőszáma az, hogy a bruttó hazai termék hogyan alakul.

Tehát miközben maguk arról delirálnak, hogy majd jól utolérik Ausztriát, az Európai Unió átlagát, meg mindenkit a Földön és a világon, ehhez képest az önök által sokáig lenézett és megvetett Románia előzött a kanyarban; nem mi előztünk a kanyarban, minket előztek a kanyarban, mi hátramegyünk, nem előre ezekben a gazdasági rangsorokban. A háztartások elkölthető jövedelmében már sikerült tavaly is az utolsó előtti helyre kerülnünk az egész Európai Unióban, merthogy ott Románia már 2022-ben megelőzött minket; most még lehet versengenünk Bulgáriával, hogy kinek van kevesebb pénze, ha a családi büdzsét nézzük; a GDP-ben pedig Románia előzött, és hamarosan, ha így megy tovább, akkor a többiek is ellépnek mellettünk.

Maguk tönkreteszik ezt az országot, akkor is, ha a demokrácia állapotát nézzük, akkor is, ha a gazdaság állapotát nézzük. Maguk egy morális csőd, maguk egy totálisan rothadt, korrupt kormányzást hoztak létre, amely kizárólag a saját hatalmi és anyagi érdekeit nézi, és ennek a következménye az az erkölcsi és gazdasági hanyatlás, aminek az elmúlt hetekben, hónapokban, években, sőt most már lassan másfél évtizedben a tanúi vagyunk. Ez a maguk szégyene. Aki ezt a törvényjavaslatot megszavazza, annak viselnie kell ennek a következményeit, mert ez be fog kerülni Magyarország történelmének fekete lapjaira. Ez a maguk szégyene lesz, és amint kiebrudaljuk magukat a hatalomból, az első dolgaink egyike lesz, hogy a jogállam helyreállítása keretében ezeket az intézkedéseket is eltöröljük. A viszontlátásra! (Gelencsér Ferenc nevet és tapsol.)




Felszólalások:  Előző  119  Következő    Ülésnap adatai