Készült: 2024.06.03.03:19:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

55. ülésnap (2023.03.29.), 26. felszólalás
Felszólaló Demeter Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:48


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER ZOLTÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Senyei György Elnök Úr! Az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága a 2022. november 15-én tartott ülésén rendkívül részletesen megtárgyalta az Országos Bírósági Hivatal elnökének 2021. évi beszámolóját, amelyet a bizottság elfogadásra alkalmasnak ítélt.

Elmondható, hogy az előttünk fekvő beszámoló alapos, és minden lényeges kérdésre kiterjed. Ezt azért szeretném hangsúlyozni, mert már elhangzott több esetben, hogy az ellenzéki képviselők hozzászólásaikban csak kritikákat fogalmaznak meg, vagy számomra elszomorító tény az is, hogy a parlamenti frakciók nincsenek jelen itt az Országgyűlésben ennél a beszámolónál, mert ők nem tartják legitimnek sem a Kúria, sem az Országos Bírósági Hivatal elnökének a kinevezését; beszélünk olyan pártokról, akiknek a támogatottsága az 1 százalékot sem éri el, mérhetetlenek, és valakinek a hátán becsúszva ülnek itt.

Mi, emberek azért úgy vagyunk, hogy a kritika mellett olykor nekünk, képviselőknek is jól esik az, ha egyetlen szó elhangzik, a köszönet szava, és itt már ez elhangzott. Én is ki szeretném fejezni elnök úr felé a köszönet szavát, pontosan azért, mert, ahogy említettem, alapos, és minden lényeges kérdésre kiterjed a beszámoló és a szóban elhangzott hozzáfűzés. Az Igazságügyi Bizottság tehát a javaslatot ennek fényében terjesztette elő.

Nagyon fontosnak tartom hangsúlyozni azt, hogy az Országos Bírósági Hivatalnak elsődlegesen a személyi és tárgyi feltételeket kell biztosítania a bíróságok részére. Ez a beszámoló kellő tájékoztatást ad arról a hatékony munkáról, amelyet a hivatali dolgozók és a kirendelt bírák végeztek 2021-ben.

A legnagyobb kihívás, ahogy elhangzott, a bírósági szervezet működésében  mivel 2021-ről van szó  a járványügyi helyzet volt, és tudjuk, hogy az sok nehézséget állított nemcsak az emberek egyéni, családi életében, amikor a legszomorúbbat kellett sokaknak megélni, családtagoktól el kellett köszönni, hanem bizony a munkahelyeket is megnyirbálta, hiszen emberek nemcsak napokra, hanem hetekre dőltek ki a sorból. És én örömmel mondhatom azt az elhangzott beszámolóból és az itt hallottakból, sőt meg is állapíthatjuk, hogy a Bírósági Hivatal ebben a nehéz helyzetben is helyt tudott állni, amelynek egy nagyon ékes bizonyítéka, hogy több mint 1 millió 230 ezer ügy fejeződött be a bíróságokon, ami 2,9 százalékkal meghaladta az ügyérkezést, és így tovább csökkent a folyamatban lévő ügyek száma.

Az ügyek zavartalan és hatékony lefolytatása sarokköve a jól és kiszámíthatóan működő igazságszolgáltatásnak. Az elmúlt pár évben  ezt is fontos hangsúlyozni  megtapasztaltuk azt, különösen, ahogy az évek haladnak előre, hogy mennyire elengedhetetlen az elektronikus ügyintézés, mennyire elengedhetetlen az infrastruktúra fejlesztése, valamint a digitalizáció. Ezért tartom fontosnak kiemelni, hogy a 2021. évben országos szinten 2592 darab elavult bírósági munkaállomás korszerűsítése valósult meg, továbbá 30 darab mobil videokommunikációs végpont került beszerzésre, amelyek távmeghallgatásra, kép- és hangrögzítésre, továbbá védett személy meghallgatására is alkalmas eszközök.

A rendszer kihasználtságát mutatja, hogy a 2021. évben  talán már ez az adat is elhangzott  29 157 távmeghallgatást bonyolítottak le a bíróságok, a 2019. évhez képest több mint négy és félszeresére emelkedett a számuk. Jó azt is látni, hogy az új generációk, vagyis a fiatalabbak egyre otthonosabban mozognak a digitális térben, a gyors és egyszerű ügyintézés pedig minden szolgáltatással szemben elvárt, és így elvárt a bírósági eljárásokban is. Szintén fontosnak tartom kiemelni, hogy a bíróság rendszerének igazodnia kell a megváltozó társadalmi és gazdasági elvárásokhoz, aminek fejlesztését a járványügyi helyzet felgyorsította. A beszámolóban szereplő fejlesztések lépésről lépésre elősegítik a jövőbeli digitális rendszernek a sikerességét.

Üdvözlendő az is, hogy a 2021. évben az Országos Bírósági Hivatal nagy hangsúlyt fektetett a képzések, az ösztöndíjprogramok, valamint a pályázatok biztosítására. A bíróság, a bíráskodás minden szintjén elengedhetetlen a megfelelő szakmai felkészültség és a naprakészség. Ezen képzések hozzájárulnak ahhoz, hogy a bírósági szervezetrendszer teljesíthesse Magyarország Alaptörvényének 25. cikk (1) bekezdésében foglalt kötelezettségét, vagyis hogy időszerű és magas színvonalú ítélkezési tevékenységet folytathasson.

Tisztelt Országgyűlés! Az elhangzottak alapján megállapítható, hogy az Országos Bírósági Hivatal elnöke, helyettesei és munkatársai hatékonyan tudták ellátni feladataikat. A beszámolóban és a gyakorlatban megismert eredmények tükrében ezért természetesen köszönet illeti az Országos Bírósági Hivatal vezetőjét, annak munkatársait és minden munkájukat.

Ezért tisztelettel kérem a képviselőtársaimat, hogy fogadják el a beszámolót, és támogassák a határozati javaslatot. Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai