Készült: 2024.06.01.11:33:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2023.12.13.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Brenner Koloman (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:28


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BRENNER KOLOMAN, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Megfogadva az Orbán Viktor miniszterelnök úr expozéjában, hozzászólásában megfogalmazott kérést, miszerint próbáljuk ezt a kérdést egyfajta nagyobb geostratégiai kitekintéssel megvitatni, ezért tisztelettel szeretném ismertetni a Jobbik-Konzervatívok álláspontját.

Kezdeném úgy, hogy az 1945 utáni világrend egy második hullámú megváltozása időszakának kellős közepén ér minket ez a vita, hiszen hála istennek, 1989-90-ben egy első hullámú megváltozásával a ’45 utáni világrendnek a szovjet-orosz megszállók végre elhagyták Közép-Kelet-Európát és hazánkat is. Ez a fajta világrend elindult a mi régiónkban egy olyan kiegyensúlyozott polgári demokrácia felé, amiről mi annak idején azt hittük, hogy elhozza a magyar polgárok számára is azt a jólétet és szabadságot, amelyet a mi véleményünk szerint megérdemelnének.

Sajnos 33 évvel ezután egy újabb hullámban vagyunk, egy olyan hullámban, amit a putyini Oroszország agressziója jelzett gyakorlatilag Ukrajnával szemben. Bármennyire is nagyon jó és szakmai érveket hallottam a határozati javaslat mellett fideszes képviselőtársaimtól  és ezekre én reagálni is fogok , azért még mindig a háttérben meghúzódó Putyin-szálat nem tudom elfelejteni. Hiszen Orbán Viktor miniszterelnök úr ott állt 2022. február elején Moszkvában Putyin elnök mellett, és rezzenéstelen arccal végighallgatta azt, a Brezsnyev-doktrínának a felújítását, miszerint a NATO vonuljon vissza a ’97-es határaihoz. Tehát, lefordítanám önöknek is, tisztelt fideszes képviselőtársaim, Közép-Kelet-Európa kerüljön vissza orosz érdekszférába. (Dr. Répássy Róbert: Kovács Béla.  Rétvári Bence: Gyöngyösi Márton!  Hollik István: KGBéla!) Önök ezen dolgoznak azóta is minden európai és NATO-szövetségesünk szemében. Ezt nem én mondom, ezt az önök szövetségesei mondják, mivel annyira eltorzult a magyar külpolitika egyensúlya egy rossz, oroszpárti, törökpárti és kínai párti irányba. A magyar nemzeti érdekkel a mi véleményünk szerint ellentétes ez a politika.

Ezzel szemben a Jobbik-Konzervatívok hazánk egyetlen euroatlanti elkötelezettségű, jobboldali konzervatív pártjaként (Felzúdulás, derültség a kormánypártok soraiban.) azért utasítja el azt, hogy Ukrajnával megkezdjük a csatlakozási tárgyalásokat, mert a következő észérvekkel a magyar nemzeti érdeket képviseljük. (Zaj.  Az elnök csenget.)

(10.40)

A legfontosabb kérdés (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.), hogy a biztonsági helyzet megérette arra, hogy ezt a lépést megtegyük. A Jobbik-Konzervatívok véleménye szerint egy háborúban álló országról beszélünk, amely gigászi honvédő háborút folytat a szovjet-orosz  most éppen orosz  csapatokkal szemben. Ezt a honvédő háborút mi, 1956 lyukas zászlajának örököseiként támogatjuk, de ennek nem az az eszköze, hogy csatlakozási tárgyalásokat kezdünk. (Soltész Miklós közbeszól.) Jól tudjuk azt is, hogy mint a posztszovjet térség többi tagállama is, sajnos, Ukrajna is egy olyan állam, amelyben a nagyon komoly korrupció és az oligarchák rendszere mind a mai napig fennáll.

Jelzem, a jelenlegi fideszes kormány az, amelyre az európai tagállamok kimondták, hogy rendszerszintű korrupciót működtet, tehát az önök szájából az a megjegyzés, amit én elfogadok és támogatok, kissé hiteltelen a mi véleményünk szerint.

Ráadásul a másik olyan kérdés szerintem, ami nagyon fontos (Rétvári Bence közbeszól.), és erről jobbikos képviselőtársaim még beszélni fognak, a magyar mezőgazdaság helyzete. Hiszen Bencze János képviselőtársam volt az, aki minden egyes esetben kezdeményezte és támogatta az ukrán gabonaimport betiltását, hiszen katasztrofális körülményekkel járt már most az ukrán gabona megjelenése az Európai Unión belül, hiszen olyan körülmények között állítják elő és annyira olcsó, hogy ez katasztrofális helyzetet okoz. Teljesen egyértelmű ez a helyzet a mi véleményünk szerint.

Végezetül hadd említsem meg  és itt reagálnék Nacsa képviselőtársam megjegyzésére is , azt hiszem, mivel elég hosszú ideje ülünk sokfajta fórumon képviselőtársammal, engem egészen bizonyosan nem tud azzal megvádolni, hogy akár a határon túli magyar nemzeti kisebbségek, akár más nemzeti kisebbségek ügye érdekében ne dolgoznék évtizedek óta. Előzőleg mondjuk nyelvészként, az Európai Tanács szakértőjeként a kisebbségi nyelvi charta ügyében, azután pedig hosszasan a magyarországi németek képviselőjeként a FUEN-ben, illetve ’18 óta a Jobbik-Konzervatívok minden egyes alkalommal megszavazott minden, a határon túli magyaroknak szánt támogatást.

Tehát amikor mi mondjuk azt, hogy a kárpátaljai magyarság jogait valóban 2015 után folyamatosan korlátozta az ukrán kormány, akkor ez ügyben minden egyes alkalommal ezt elmondtuk; én magam is, az Európai Tanács Parlamenti Közgyűlésében, legutóbb Brüsszelben is elmondtam, hogy a koppenhágai kritériumokat minden tagjelölt államnak be kell tartania. És igen, az egy érdekes dilemma egyébként, az egy nagyon érdekes dilemma, hogy ezeket a kritériumokat akkor tudjuke Ukrajnán jobban behajtani, ha már megy a tárgyalási folyamat, vagy most jelenleg azt mondjuk, hogy még ez a folyamat se induljon el. Ez egy érdekes dilemma. Még egyszer mondom: a Jobbik-Konzervatívok frakciója jelenleg úgy látja, hogy ezt a folyamatot nem lehet még elindítani.

Összefoglalóan: azt gondoljuk, hogy az előttünk fekvő határozati javaslat sajnos a jelenlegi fideszes egypárti túlhatalom olyan politikai nyilatkozata, amely mögött felsejlik a háttérben meghúzódó Putyin-szál, de ennek ellenére a Jobbik-Konzervatívok frakciója természetesen jelen pillanatban egyértelműen állást foglal; Ukrajnával jelenleg még nem szabad megkezdeni a csatlakozási tárgyalásokat. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiban.  Nacsa Lőrinc: És a békaemberek?)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai