EU pályázat díjkiosztó ünnepség az Országházban

A negyedszázados múltra visszatekintő európai uniós témával foglalkozó országgyűlési pályázat legutóbbi kiírására 2018. december 10-én került sor az Országgyűlés elnöke, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője által. A diákok által feldolgozott témák közül a legtöbb pályamű - minden ötödik - a Visegrádi négyek és a regionális együttműködés kérdését vizsgálta.A díjakat Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Zupkó Gábor, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője adta át.

OGY_3394k

Az első különdíjat elnyert dolgozat témaválasztásával tűnik ki a pályaművek közül. A dolgozat egy kevésbé ismert területet, a tagállamok és az unió erdészeti politikáját és az uniós szabályozás kialakításának lehetőségeit elemezte. A szerző helyesen ismerte fel, hogy a kérdés nem kezelhető csak uniós hatáskörben, ennél fogva a szubszidiaritás elve és a tagállami hatáskörök tiszteletben tartása mellett tesz önálló javaslatot az uniós szabályozás megújítására. A pályázat elismerésre méltó módon szól a harmadik országokkal való együttműködés lehetőségéről, az erőforrások hatékonyabb felhasználásáról, a környezet-védelemhez, valamint a fenntartható fejlődéshez kapcsolódó hatásokról is. A benyújtott dolgozat szerkezete jól felépített, ugyanakkor tartalma részletes és kimerítő. 

OGY_3369k

Az első különdíjat Malik Attila, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem elsőéves jogászhallgatója nyerte a „Cselekvés” jeligével beadott munkájáért.

A második különdíjat egy olyan pályázat érdemelte ki, mely egyedüliként vizsgálta az őshonos nemzeti közösségek helyzetét, s azon belül az autonómia törekvések lehetőségeit. Elmondható, hogy a dolgozat minősége kárpótolt az el nem készült pályaművekért. A szerző Erdély számára is mintául szolgálható európai autonómia példákat ismerteti, a téma iránti mély elkötelezettségéről, személyes érdeklődésről is tanúbizonyságot adva. Üdvözlendő, hogy a szerző foglalkozik a „Minority Safe Pack” sikeres európai polgári kezdeményezés jövőjével, s azzal kapcsolatban őszinte véleményt formál. A pályázó az autonómia létrehozására vonatkozó saját elképzeléseit is felvázolja a dolgozat összegzésként.

OGY_3374k

A második különdíjat idén Gönczi Róbert, a Nemzetközi Közszolgálati Egyetem nemzetközi biztonság- és védelempolitika alapszak elsőéves hallgatója nyerte a „ZZ8P6FUH” jeligével benyújtott dolgozatáért.

A III. helyezésben részesülő dolgozat az uniós bővítéspolitika kérdését járja körül. A szerző által választott téma szorosan összefügg az Európai Unió jövőjével, a következő többéves pénzügyi kerettel, továbbá fontos magyar uniós prioritás is. A szerző témaválasztása elismerésre méltó, hiszen időszerű, ugyanakkor nagyon szerteágazó kérdésről van szó. A szerzőnek sikerült az imponáló szakirodalmat feldolgoznia, s az alapján önálló és naprakész munkát letenni az asztalra. Érzékelhető a pályázó magabiztos és részletes tárgyi tudása, a téma iránti elkötelezettsége. A dolgozat a formai követelményeknek maradéktalanul megfelel, felépítése logikus, irodalomjegyzéke jól szerkesztett és széleskörű. 

OGY_3376k

A III. díjat Pethő Rebeka Tünde, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem harmadéves jogászhallgatója kapja kiválóan elkészített, „SNY054” jeligéjű dolgozatáért.

A II. helyezésben részesülő pályamunka a visegrádi együttműködés témájával foglalkozott. A meghirdetett pályázat egyik sláger-témája a visegrádi együttműködés elemzése volt, s a beküldött dolgozatok legalább egyötöde e kérdés bemutatására törekedett. Közülük is kiemelkedett a díjazott pályamű, amelynek sikerült elkerülnie a gyakran elkövetett hibát, nevezetesen a történelmi múltba való szükségtelen visszatérést. A szerző jó érzékkel a jelenkori együttműködés kereteinek további bővítésére koncentrált, valamint bemutatta a közös prioritásokat és az Európai Unió intézményeiben megvalósuló V4 együttműködést is. A megfelelően szerkesztett dolgozat önálló javaslatot tesz a további együttműködések irányára és helytálló következtetéseket tartalmaz. 

OGY_3381k

A II. díjat Horváth Klaudia Gabriella, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közszolgálati kapcsolatok mesterképzés elsőéves hallgatója nyerte el az „EgyMindenkiértMindenkiEgyért” jeligével benyújtott munkájáért.

A győztes pályamű az Európai Unió 2020 utáni időszakra vonatkozó többéves költségvetését vizsgálta. A pályázati témák között először jelent meg a 2020 utáni többéves költségvetés, s ez az egyetlen dolgozat, amelyik vállalta a kihívást és feldolgozta ezt a szerteágazó kérdést. Elismerésre méltó a pályázó témaválasztása, hiszen ezek a pénzügyi és szakmai tárgyalások az unió intézményeiben jelenleg is zajlanak, nincsenek lezárva. Ebből következően a szerzőnek egy mozgásban levő témát kellett bemutatnia oly módon, hogy az elemzés kiemelt hangsúlyt helyezett Magyarországra és a közép-európai térségre. Tartalmilag és formailag is példásan megszerkesztett pályaműről van szó, amely átfogóan és összefüggéseiben vizsgálja választott témáját. A dolgozat magas színvonalon, a jelenleg rendelkezésre álló szakirodalomra támaszkodva tárgyalja az unió többéves pénzügyi keretének megalkotását. Nagyra értékelendő, hogy a pályázó nagy felkészültséggel készítette el művét, s e téma minden fontos részletére kitért. A dolgozat elsőségéhez kétség nem férhet, hiszen a bírálóbizottság tagjai közül kettő első helyezettnek, egy pedig harmadik helyezettnek javasolta a pályaművet.

OGY_3384k

A 2018. évi pályázat I. díját Sárosi Barnabás, a Budapesti Corvinus Egyetem pénzügy és számvitel alapképzés elsőéves hallgatója nyerte, „A kevesebb néha több” jeligével ellátott magas színvonalú pályázatával.  

 

Országgyűlés Sajtóirodája